Türkiye’deki Sinema İle İlgili Dernek ve Vakıflar


Türkiye’de sinema faaliyetlerinde kimler etkin? Tabii ki bu liste zamanla genişletilebilinir. Siz de aklınıza geldikçe bu listeye STK‘ları ekleyebilirsiniz. Unuttuklarımız varsa affola; fakat en aktif dernek, vakıf ve kuruluşları aklımıza geldiğince sizlere sunalım dedik. 

 1. 1 Sinema Eğitim Derneği


  Merhaba Sineg takipçisi... :))

  2017 Haziran'da İstanbul'da kurulan dernek çok geçmeden sinema eğitimi ile ilgili faaliyetlere hazırlanıyor. Sinema'daki güncel haberleri görebileceğiniz sineg.net'de cabası. İlk faaliyet olarak bize yeter :))

 2. 2 Hayalet Mektebi Sinema ve Sanat Derneği


  İzmir!!! 🙂

  Genç ve dinamik. İzmir'in ve İzmirlilerin sinema derneği. Öğrencilerine hiçbir ücret talep etmeden eğitim veren bu dernek, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğini alarak, Mustafa Akkad Genç Sinema Okulu ile geçtiğimiz iki yıl boyunca öğrencilerine sinema eğitimiyle alakalı A'dan Z'ye uygulamalı eğitim verdi. Önümüzdeki yıllarda aktif faaliyetlerini dört gözle bekliyoruz. :)) 

 3. 3 Genç Sinema, Müzik, Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği


  Bu nedir ya hu?! :))

  Henüz yeni kurulmuş ve ismi hayli uzun olan bu dernek hakkında pek fazla bilgimiz yok. Önümüzdeki yıllarda aktif çalışmalar bekliyoruz... 

 4. 4 Agâh Uluslararası Sinema Derneği


  Koca şehir İstanbul! :))

  İstanbul'da kurulan Agâh Uluslararası Sinema Derneği, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğini alarak eğitim veren derneklerden. Geçtiğimiz iki yıl boyunca ''Kısa çek Uzun Anlat'' ve ''İbn-i Heysem Sinema Okulu'' projeleri ile İstanbullu gençlere ücretsiz eğitim verdiler. Önümüzdeki yıllarda faaliyetlerinin devamını bekliyoruz. 

 5. 5 Siyer Vakfı


  Siyer'den filme... :))

  Evet yanlış görmediniz. Siyer Vakfı, normalde İslami ilimler ve İslam tarihi üzerine yoğunlaşmış bir vakıf. Ancak buna rağmen dört senedir aktif şekilde, uluslararası kısa film festivalleri düzenleyerek dünya çapında bir vakıf olmuş durumda. Bu sene de 5. Kısa Film Festivalini ''Kardeşlik'' başlığı altında düzenlemesi bekleniyor. Başarılarının ve faaliyetlerinin devamını bekliyoruz. :))

 6. 6 Mardin Sinema Derneği


  Efsanevi şehir Mardin! :))

  Mardin ve Mardinlilerin derneği. Yetmez! O uluslararası bienal düzenleyen bir dernek. Mardin Sinema Derneği, üç yıldır düzenlenen bienalin, bu yılda dördüncü bienalin hazırlıklarını yapmakta. Çalışmalarını takip ediyoruz. :))

 7. 7 Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği - AFSAD


  40 yıllık hatır... :))

  Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği de bu sene ilk kez kısa film yarışması ile amatör sinemacılara ulaşmayı hedefliyor. Sinema faaliyetlerinin devamını bekliyoruz. :))

 8. 8 Ankara Sinema Derneği


  Festivalden festivale...

  1995 yılından bu yana Gezici Film Festivali ismi ile Ankara'dan yola çıkıp ülkenin kıymetli illerini dolaşıyorlar. Ankara Sinema Derneği de köklü sinema derneklerinden. Çalışmalarının devamını bekliyoruz. :)) 

 9. 9 Sinemasal House


  İkinci İstanbul Masalı... :))

  Balat'ta ismi gibi şirin bir yer. Sana bana değil, çocuklara hitap ediyor. Topladıkları yardım ve bağışlarla dünya çapında miniklere sanatı sevdirme gayesi ile çalışmalar yapıyorlar. Ee, ağaç yaş iken... demişler... :))

 10. 10 İnSanat Derneği


  Gazi şehir Bursa... :))

  İnSanat Derneği, sinema ve tiyatro faaliyetleriyle; insan ile sanatı bir araya getirmeyi amaçlayan, sanatla iştigal eden insanların sinema dilini kullanarak seslerini duyurmaya çalıştıkları bir dernek. Gerçekleştirdikleri sanat atölyeleri ile eğitim çalışmalarına Bursa'da devam ediyorlar. Yarışma faaliyetlerini de görmeyi beklediğimiz derneklerden... :))

 11. 11 İstanbul Sinema ve Sanat Derneği


  Gaye yine sanat, yine sanatçı... :))

  Oyuncu Asuman DABAK başkanlığında başta sinema ile opera, müzik, tiyatro ve el sanatları üzerine tüm sanatçıları kucaklayan bir dernek. Faaliyetleri ile ilgili çok bilgi edinemedik, ''daha fazla içerik daha fazla like!'' diyoruz o zaman. :))

 12. 12 Türsak Vakfı


  Ne varsa İstanbul'da... :))

  Türsak Vakfı, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği olmak üzere, Beyoğlu Belediyesi, Denizbank vs. gibi kurumlardan destek alarak çocuk ve gençlere yönelik film yarışmaları ile gerçekten takdiri hakeden bir vakıf. Çalışmalarının ve yarışmalarının takipçisiyiz. Devamını bekliyoruz... :))

 13. 13 İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği


  Fotoğraf-Sinema, Sinema-Fotoğraf... :))

  Ülkemizde fotoğraf ve sinema sanatının öğrenilmesini, yaygınlaşmasını ve gelişmesini sağlamak; fotoğraf ve sinema alanında çalışanlar arasında yakınlaşma ve dayanışma oluşturmak, kişiliklerin ve becerilerin geliştirilebileceği kültür ve sanat ortamını hazırlamak; Türk kültür ve sanatını yurt dışında tanıtmaya çalışmak; diğer ülkelerdeki kültür ve sanat çalışmalarının yurt içinde tanınmasını, izlenmesini sağlamak; toplumsal konularda duyarlı davranarak fotoğraf ve sinema projeleri yapmak temel amaçlarını taşıyan ve kâr amacı gütmeyen bir dernek. Fotoğraf ve kısa film yarışmaları düzenliyorlar. Faaliyetlerinin devamını bekliyoruz... :))

 14. 14 7. Sanat Derneği


  Parası olan gelsin... :))

  İzmir'de fotoğraf ve sinema sanatları başta olmak  üzere bütün sanat dallarının öğrenilmesi, yaygınlaşması ve gelişmesini sağlamak için (ücret mukabilinde) çeşitli atölyeler düzenleyen bir dernek. Yarışma faaliyetlerini de bekliyoruz... :))

 15. 15 Meridyen Derneği


  Meridyen Sinema... :))

  Evrensel bilgi birikimini toplumsal değerlerle harmanlayarak özgün bir dil ve düşünce geleneğinin oluşturulmasına katkıda bulunmayı hedefleyen bir dernek. Sinema faaliyeti olarak da sinema eğitim atölyeleri düzenliyorlar. Faaliyet ve çalışmalarının devamını bekliyoruz... :))

 16. 16 Akdeniz Sinema, Fotoğraf ve Kültür, Sanat Derneği


  Sinema, tiyaro, mecmua hepsi burada! :))

  Sinema, tiyatro faaliyetlerine; belgesel, mecmua gibi yayınlar ile destek veren bir dernek. Gezelim görelim diyorlar bolca. Düzenledikleri gezi etkinliklerinde görüntüler alıp belgesel yayınları yapıyorlar. Çalışmalarını takip ediyoruz... :))

 17. 17 Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği


  Data not found! 

  Sadece üyelerine özel bir sayfası var, dolayısıyla faaliyetleri hakkında pek fazla bilgi bulamadık. Fakat şu kenarda dursun...

 18. 18 Eskişehir Sanat Derneği


  Eskişehir'in Sanat Derneği... :)) Buradan ulaşabilirsiniz

  Yerel, Ulusal va Anaokulundan Üniversite Öğrencilerine kadar öğrenci etkinlikleri, kurs, atölye çalışmaları, müze gezme gibi eğitim çalışmaları, konuk sanatçı ve sanat insanlarıyla söyleşiler, Dergi-Kitap yayınları, Kültürel-Sanatsal geziler düzenlemekteler.  Faaliyetlerinin devamını bekliyoruz... :))

 19. 19 Sanat Psikoterapileri Derneği


  Sanat ile terapi... :))

  Sanat Psikoterapileri Derneği, fiziksel, ruhsal ve sosyal sağlık için güçlü bir araç olarak kabul edilen yaratıcı sanatların, ülkemizde psikoterapötik amaçlarla kullanılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Faaliyetlerinin devamını ve yaygınlaşmasını bekliyoruz... :))

 20. 20 Genç Öncüler Derneği


  Bir gençlik hareketi... :))

  Genç Öncüler Derneği, sinema ve dergi gibi faaliyetlerde bulunuyorlar. Ayrıca son üç yıldır kısa film yarışmaları düzenlemekteler. Faaliyetlerini takibe aldık, devamını bekliyoruz... :))

 21. 21 Kidep - SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü


  SGK! O.o

  ''Nasıl yani?'' dedirtecek cinsten. KİDEP platformu altında Sosyal Güvenlik Kurumu kısa film yarışmaları düzenliyor. Faaliyetlerini takip ediyoruz... :))

 22. 22 Okan Üniversitesi


  Kampüs içinde sinema... :)) 

  Okan Üniversitesi, her yıl olduğu gibi bu sene de kısa film yarışmalarına devam ediyor. Sanatsal faaliyetlerinin devamını bekliyoruz... :))

 23. 23 Türkiye Çevre Koruma Vakfı


  Doğa'nın sineması... :))

  TUÇEV bu sene ilk kez kısa film festivali düzenleyerek sinema serüvenine başlıyor. Heyecanla yarışmaların devamını bekliyoruz... :))

 24. 24 Sabancı Vakfı


  FilmSa... :))

  Kısa film, uzun etki! Film yarışmalarının ikincisini düzenlemeye hazırlanan Sabancı Vakfı sinema aktivitilerine ilgi gösteriyor. Yerinde ve doğru bir yatırım olarak şuracığa not aldık. Yarışmaların devamını bekliyoruz... :))

 25. 25 EBA - Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü


  MEB'ten sinema! :))

  Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün oluşturduğu EBA platformu dördüncü kez kısa film yarışmasına hazırlanıyor. Ayrıca ilk defa düzenleyecekleri kısa film senaryo yarışması da cabası. :))

 26. 26 Türker İnanoğlu Vakfı


  Türker İnanoğlu'ndan... :))

  Türvak, sinema ve tiyatro çalışmalarının yanısıra müzeye de sahip. Bu müzede Yeşilçam'ın esintilerini hissedebilmek mümkün... :))

 27. 27 İstanbul Kültür Sanat Vakfı


  O bir marka... :))

  Hepimizin İKSV olarak bildiği, İstanbul Kültür Sanat Vakfı; Beyoğlu'ndaki şaaşaalı binasında sinema, tiyatro, konser etkinlikleri ile meşhur olmuş bir vakıf. Fazla söze gerek yok, ziyaret etmek gerek... :))


Arkadaşlarınla paylaş

4

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste