En İyi 5 Serisi: Stanley Kubrick


 1. 1 Paths of Glory (1957)


  Kubrick'in savaşın çarpık yönlerini anlattığı bu filmin konusu, Fransız ordusunun, savaşmak istemeyen ve komutanlarına karşı çıkan askerlere gözdağı vermek ve disiplini sağlamak için  suçsuz askerleri idam etmesine dayanır. Siyah beyaz çekilen filme karamsar bir hava hakimdir. Bu hava diyaloglarla desteklenmiş ve 25-30 dakikalık bir kısımda yalnızca diyaloglarla gerilim, olağanüstü bir seviyeye çıkarılmıştır. Tabii Fransızlara karşı yapılan bu keskin eleştiri çok da hoşgörü ile karşılanmamış ve film Fransa'da yasaklanmıştır.

 2. 2 Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)


  Bu film hem Kubrick 'in yönetmenliği hem de Peter Sellers' ın oyunculuğu ele alındığında zirveye oturmuş bir filmdir. Film soğuk savaş döneminde geçer ve ABD ile Sovyet arasındaki ilişkiyi bir kara mizah ile ele alır. ''Kahkaha atarken kormak mümkün mü?'' sorusunun cevabını alabileceğiniz en iyi film.

 3. 3 2001: A Space Odyssey (1968)


  2001: Bir Uzay Efsanesi,  döneminin çok önemli bilim kurgu yazarlarından biri olan Arthur C. Clarke' in romanından uyarlanmıştır. Daha insanlık Ay'a ayak basmamışken ileri derece çekim ve tasvirleri ile dikkat çeker. Bir yandan da insanlığın gelişimi ve değişimi üzerinde duran Kubrick bize hem edebi hem de görsel bir şölen sunar.

 4. 4 Barry Lyndon (1975)


  Thackeray'ın romanından uyarlanan film kahramanın sınıf atlama çabalarını ele alır. Aynı zamanda dönemin burjuvazisi hakkında önemli noktalara parmak basar. Müzik severler için muhteşem bir ziyafet sofrası sunan filmde Mozart, Haendel, Bach ve Shubert' in bestelerine yer verilmiştir.

 5. 5 The Shining (1980)


  Psikolojik gerilim türünün çok güzel bir örneği olması ile birlikte oyunculuk ve çekim teknikleri bakımından önünde eğileceğimiz bir filmdir. Stephen King'in aynı adlı romanından uyarlanan bu filmi izlerken ''tüyleri diken diken olmak'' deyimini daha iyi anlayacaksınız. Bir de bizden söylemesi, bu filmi izleyenlerin Jack Nicholson hayranı olma riski yüksek!


Arkadaşlarınla paylaş

10

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste