Romandan Sinemaya Aktarılmış 10 Film


Günümüzde izlediğimiz birçok film aslında bir roman veya hikayeden uyarlama. Bazı romanlar çekildiği filmlerinin arkalarında kalmış, bazı filmler birden fazla  çekilmesine rağmen romanının gerisinde kalmıştır. Tabii ki okunan roman ayrı tat, uyarlama filmi de izleyiciye ayrı tat verecektir. Biz bu listemizde romandan sinemaya aktarılmış 10 tane filmi derledik…

 1. 1 Anayurt Oteli


  Yusuf Atılgan'ın ilk kez 1973 yılında yayımlandığı Anayurt Oteli psikolojik bir roman. Eser, otelin hem kâtipliğini hem de yöneticiliğini yapan Zebercet’in iletişimsizliğini, yalnızlığını, cinsel sorunlarını ve nihayetinde intiharını anlatır. Zebercet’in hayatı ise otele konaklamaya gelen bir kadın ile değişir. Romanda ayrıca Anayurt Oteli, adeta roman karakterine bürünmüştür. Alt metinsel olarak ''otel'' kavramı (mekanı) işlenir. Otele, ''yurtsuzluğun yurdu'' da diyebiliriz. 

  Romandan esinlenerek çekilen film ise 1987 yılında gösterime girmiştir. Filmi Ömer Kavur çekmiştir. Macit Koper, Zebercet'i canlandırmıştır. Macit Koper çok iyi oyunculuk sergilemiştir. Listemizde Anayurt Oteli'nin birinci sırada yer almasının nedeni, hem filmin uyarlanan romanına neredeyse tamamen bağlı kalınması hem de filmin yılına göre çok başarılı olmasıdır. Filmin 7,9 IMDb puanı vardır. 

 2. 2 Gazap Üzümleri


   Amerikalı yazar John Steinbeck tarafından yazılan Gazap Üzümleri, 1939 yılında yayınlanmış. Roman yazıldıktan sonra Pulitzer Ödülü'nü kazanmış. Steinbeck romanında, tüm dünyayı etkileyen "Büyük Buhran" döneminde, tarımın kapitalistleşmesi ve krizler yüzünden yoksullaşan ve mülksüzleşen yığınların ayakta kalma mücadelesini anlatmış. Steinbeck, açlık, sefalet ve zorbalık yüzünden evlerini terk edip yollara düşmek zorunda kalan binlerce işçi ailesinden birine odaklanmış. 

   Gazap Üzümleri'nin filmi ise 1940 yılında gösterime girmiş. Yönetmenliğini John Ford yapmış. En iyi yönetmen Oscar'ını da bu filmle kazanmış. Filmi senaryolaştıran ise Nunnally Johnson'dur. Henry Fonda filmde başarılı bir oyunculuk sergilemiş. IMDb puanı ise 8.1'dir.


 3. 3 Otomatik Portakal


   Anthony Burgess, 1959 yılında konan beyin tümörü teşhisinin ardından bir yıllık ömrünün kaldığını öğrenmiş. Bu kısa süreçte yazar beş tane roman yazmış. Bu romanlardan bir tanesi de Otomatik Portakal.Orijinal adıyla A Clockwork Orange. Sonradan bu teşhisin yanlış olduğu anlaşılmış. Bu roman yazarın en başarılı romanlarından birisi. Yazarın şu sözü romanın yazılış amacını açıklar nitelikte : '' Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum...'' 

   Romanın filmini ise ünlü yönetmen Stanley Kubrick çekmiş. Film 1971 yılında gösterime girmiş. Hem filmi hem de kitabı ise halen ilgi görmekte olması bakımından önemli bir yere sahip. IMDb puanı ise 8.3'tür. 


 4. 4 Selvi Boylum Al Yazmalım


  Hala çoğu kişinin bilmediği önemli kitaplardan birisi de Selvi Boylum Al Yazmalım'dır. Filmi kitaptan daha öne çıkmış diyebiliriz. Ünlü başarılı, Kırgız Türkü yazarı Cengiz Aytmatov tarafından 1960 yılında kalem alınmış. Kitapta Asel ve İlyas'ın aşk hikayesi konu edinmiş.

  Kitabın filmini ise usta yönetmen Atıf Yılmaz çekmiş. Başrollerini ise Kadir İnanır ve Türkan Şoray oynamış. Film 1977 yılında gösterime girmiş. Film halen en başarılı Türk filmleri arasında yer almaktadır. IMDb puanı 8.7'dir.

 5. 5 Anna Karenina


   1877 yılında yayınlanan Anna Karenina, Rus yazar Lev Tolstoy imzası taşımakta. En çok okunan dünya klasikleri kitapları arasında yer alan Anna Karenina, yazarın da başyapıt eserlerinden biri. Güzeller güzeli Anna Karenina’nın, yanlış adama aşık olması, ondan hamile kalması ve bu aşk için kocasından bile vazgeçmesini anlatan kitap, yasak aşkın bir kadının hayatı üzerindeki etkilerini anlatıyor.

   Tolstoy’un bu kitabı, birçok kez beyazperdeye uyarlandı. 2012 yılında gösterime giren versiyonu ise Joe Wright‘ın yönetmenliğinde gerçekleşti. Anna Karenina karakterini Keira Knightley‘in canlandırdığı film, dram türündedir.  6. 6 Forrest Gump


   Winston Groom’un 1986 yılında yayınlanan kitabı Forrest Gump, sinemaya aktarılması ile de başarısına başarı katmıştır. Filmi çekilen kitaplar arasında belki de en başarılı olanlardan biri olan Forrest Gump, bir banka oturup anlattıkları ile kalbimizin en derinliklerine dokunmayı başardı.

   Robert Zemeckis tarafından çekilen Forrest Gump, izleyenleri duygu seline boğacak en iyi dram filmlerinden biri. 8,8 IMDb ile başarısını ispatlayan filmde, Tom Hanks‘in de muhteşem oyunculuğunu izliyoruz. 1994 yapımı olan filmde, ana karakter olan Forrest bir banka oturur ve yanına gelen yabancılara hayat hikayesini anlatmaya başlar. Zaman zaman tebessüm etmenizi sağlasa da yoğun melankoli içeriyor.

 7. 7 Yeraltından Notlar


   Rus edebiyatının köşe taşlarından olan Dostoyevski’nin her romanı dünya klasikleri arasında unutulmazlar arasına adını yazdırmıştır. 1864 yılında yayınlanan Yeraltından Notlar, varoluşçuluk felsefesine ışık tutan ve diğer birçok yazarın etkilenmesine sebep olan bir eser. Yalnız bir insanın iç çatışmalarının anlatıldığı kitapta, kendini dış dünyadan soyutlamış bir adamın hikayesini okuyoruz.

    Zeki Demirkubuz‘un kendine has tarzıyla beyazperdeye aktarılan film, Dotoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabından ilham bulmuş. Başrolünü Engin Günaydın‘ın oynadığı, 7,2 IMDb puanına sahip olan Yeraltı filmi, 9. Uluslararası Dubai Film Festivali ve 12. Osian’s Cinefan Film Festivali’nde En İyi Film Ödülüne layık görüldü. İnsanın iç dünyasında neler yaşadığını, zaaflarının dışa vurumunu anlatan film, ödüllü Türk filmleri arasında en çok izlenenler arasında yer almaktadır.

 8. 8 Hababam Sınıfı


   Rıfat Ilgaz’ın 1962 yılında yazdığı Hababam Sınıfı’nı hepimiz biliriz. Rıfat Ilgaz’ın bir dergide yazdığı öykülerle başlayan Hababam Sınıfı’nın maceraları, bir seri halinde okuyucuyla buluştu. 1957 yılından itibaren kitaplaştırılan Rıfat Ilgaz satırları, her yaştan Türk insanının severek okuduğu bir seri olmuştur. Hababam Sınıfı Baskında, Hababam Sınıfı Uyuyor, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı isimli kitaplar da serinin diğer kitaplarını  oluşturmaktadır.

   Kemal Sunal, Tarık Akan, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Münir Özkul gibi usta oyuncuların yer aldığı Hababam Sınıfı, en iyi yerli filmler arasında başı çekmektedir. Haylaz Hababam Sınıfı’nın maceralarına tanık olduğumuz filmde kahkahalarımızın ardı arkası kesilmez. Ama bir yandan da duygulandığımız ve ders aldığımız sahneler izleriz. Ertem Eğilmez‘in yönetmenliğini yaptığı ve 1975 yılında gösterime giren filmin, 9,5 IMDb puanı ile daha uzun yıllar en sevilen Türk filmleri arasında yer alacağından hiç kuşkumuz yok.

 9. 9 The Godfather ( Baba )


   Mario Puzo tarafından kaleme alınan The Godfather (Baba) ilk kez 1972 yılında yayınlandı. Polisiye türde olan kitap tam bir mafya romanı. Bir mafya ailesinin hikayesinin anlatıldığı roman 1945 ve 1955 yılları arasında geçiyor. En iyi kitap alıntılarına sahip olan film, aynı isimle sinemaya da uyarlanmış.

   En iyi Al Pacino filmleri arasında yer alan Baba bir seri halinde yapıldı. 1972, 1974 ve 1990 yıllarında vizyona giren filmler, sinema tarihinde çok önemli bir yere sahip. 9.2 IMDb puanı ile ne kadar başarılı bir yapıt olduğunu gösteriyor. Yönetmenliğini Francis Ford Coppola‘nın yaptığı filmin başrollerini Al Pacino ve Marlon Brando paylaşıyor.

 10. 10 The Pianist


   Yahudi asıllı Polonyalı piyanist, Wladyslaw Szpilman’in kendi hayat hikayesini anlattığı Piyanist, 1946 yılında yayınlanan bir kitap. Otobiyografi türünde olan eser filmi kadar ses getirmese de gerçek hayatın anlatıldığı kitaplar arasında, en etkileyici olanlardan biri olmuştur. Wladyslaw Szpilman’nin, 2. Dünya Savaşı sırasında, Almanların saldırısından kaçarak, kurtulmasını anlatan Piyanist, 2002 yılında da beyazperdeye uyarlandı.

    Genç piyanist Wladyslaw Szpilman’nin 2. Dünya Savaşı’nda, Varşova’dan kaçmasını ve yaşadığı trajik günleri anlatan film gerçekten etkileyici sahneler içeriyor. Gerçek hayattan uyarlanmış en iyi biyografi filmlerinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Piyanist, Roman Polanski‘nin yönetmenliğinde ve başarılı oyuncu Adrien Brody’nin başrolde yer almasıyla efsane filmler arasına adını çoktan yazdırdı. IMDb puanı ise 8,5.


Arkadaşlarınla paylaş

11

5 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste