Türk Yapımı İnternet Dizileri


İnternetin dünya genelinde yaygınlaşmasıyla televizyonun görevlerini çalmaya başlamasıda kaçınılmaz oldu. Ülkemizde de son zamanlardaki ilginin internet dizilerine yoğunlaşmaya başlamasıyla Türk yapımları da bundan kendine düşen payı almayı başardı. Bizde sizler için yapımı Türkiye'de gerçekleşen ve sevilen  internet dizilerini bir araya getirdik.

 1. 1 MASUM


  Yönetmen koltuğunda Seren Yüce'nin oturduğu ve senaryosu Berkun Oya tarafından yazılan bu yapım Türkiyede 'ki ciddi prodüksiyonlu ilk internet dizisidir diyebiliriz. Kadrosunda Haluk Bilginer, Ali Atay, Nur Sürer, Serkan Keskin, Okan Yalabık gibi pek çok ünlü ismi barındıran dizinin konusu sıradan bir Türk ailesinin dram ve polisiye harmanlı hikayesinden oluşur. Emekli komiser cevdet karısıyla huzur içinde yaşarken bir gece yarısı küçük oğullarının eve bir haberle gelmesiye hayatları alt üst olur.

 2. 2 SIFIR BİR:BİR ZAMANLAR ADANA'DA


  Elbette Türkiye hep sürprizlerle dolu bir ülkedir. Kadri Baran Taşkın tarafından yönetilen ancak senaristin isminin açıklanmadığı yapım ilk önce youtube'dan hızlı bir giriş yapıyor.Adana'nın getto mahallelerinde gerçekleşen evrensel olayların yerel halleri, bunların ve oyuncuların gerçekçiliği kendi kitlesini kısa sürede oluşturup hatrı sayılır izlenme elde edince Blutv'de harekete geçiyor. İçersinde hiç ünlü isim olmamasına ve şartlarının tv'de ki dizilere kıyasla kısıtlı olmasına rağmen elde ettiği bu başarı takdire şayan doğrusu...Belki verdiği cesaretle kalıplaşmış dizi konularının ötesine geçmek isteyen ancak kendilerine fırsat verilmeyen birilerine umut olmuştur...

 3. 3 7 YÜZ


   Bir diğer Blutv dizisi 7 Yüz. Türkiye'de pek yaygın olmayan bir formatla çekilmiş dizi her bölümde birbirinden bağımsız olaylarla ve oyuncularla çekilmiş ama her insanın bir yerde karşılaştığı sorunları ele almıştır. Bu sebeple her bölüm kendi içinde başlayıp bitiyor olsa tema olarak birbirlerine benzerler. İnsanlar sorunlarıyla ve bazende kaçtıkları kişilerle yüzleşiyorlar ve aynı zamanda çok önemsemeden yapılan bazı şeylerin ilerde ne şekillerde bizi etkileyebileceğine de birer örnek oluyor.

 4. 4


   Ve elbette Fi. Türkiye'de ki internet dizi sektörüne zirveden diyebileceğimiz bir yerden geçiş yaptıktan sonra 2.sezonuyla veda etti. Azra Kohen'in kitabından uyarlanan dizi ilerleyen bölümlerinde uzun metrajlı bir reklam filmine dönüşse de müzikleri, içinde ki olayların alt metinleri,görüntüleri gibi normal tv dizilerinde gözümüzün aşina olmadığı şeyler sundu.Öncesinde yapılan iyi reklamın neticesi ve Ozan Güven'in Can Manay karakteriyle bizi ounculuğunu hatırlatmasıyla hatrı sayılır yerini aldı.

 5. 5 DİP


  Puhu tv'nin Fi'nin finalinden sonra devreye soktuğu iki diziden birisi Dip. İlker Kaleli'nin canlandırdığı Sahir karakteri İstanbul Emniyetine bağlı olarak çalışan bir psikologtur ve görevi intihar eylemlerinde bulunan kişileri vazgeçirmeye çalışmaktır. "Amaan sanki memlekette intihar edicek kaç kişi var!" demeyin. Sahir'de işinde gücünde iken bir gün bilim insanı olan Neslihan Atagül'ün canlandırdığı Bilge'yle tanışır ve hayatı zor durumlara doğru ilerler. Böylece Bilge ile Sahir bu zorluklarda birbirlerine destek olmaya başlarlar.

 6. 6 ŞAHSİYET


  Şimdiye kadar orda-burda izlediğimiz hiç bişeye benzemeyen konusuyla bile bizleri merakla beklemeye sevk eden dizi Şahsiyet yine Türk yapımları içersinde ilktir. En başından harika jeneriği,Haluk Bilginer'in harika oynuculuk resitali, Onur Saylak'ın beğenilen yönetmenliğiyle beğenileri üzerinde toplayan Şahsiyet kısa sürede kendinden konuşturmayı başardı." Madem hafızamı kaybedicem seri katil olayım" diyen Agah Beyoğlu hastalığına iyice yakalanmadan bir dizi cinayet planlarını işlemeye başlar. Şaka bir yana genel olarak sevilen Şahsiyet bize "Keşke bi kaç tane daha böyle dizi olsa dedirtti..."


Arkadaşlarınla paylaş

-11
-11 puan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste