Köyde Yaşayan Yönetmen “Ahmet ULUÇAY”


Eflatun'un Mağara Alegorisindeki kölelerden biriydim ben. Yüzüm duvara dönük, kollarım bağlı. Üstelik ışık da yoktu. Işığı içimde buldum, yüreğimde.

Ahmet Uluçay ve Sinemayla İlk Temas

Ahmet Uluçay, ilkokul yıllarında köylerine gelen gezici film ekibi sayesinde sinemayla tanışıyor. On iki yaşındayken arkadaşı İsmail Mutlu ile bir sinema makinesi yapmak için işe koyulurlar. Ellerindeki imkanlarla bir sinema makinesi yapıp köydeki bir ahırda sinema gösterimleri yapmaya başlarlar.

Bir süre sonra hayallerini gımıldatmak için bir kameraya ihtiyaç duyarlar.Köye gelen bir gurbetçi bir gün onlara bir kamera gösterir. Kamera çok kötü bir kamera olmasına rağmen başka seçenekleri olmadığı için kamerayı bir şekilde satın alırlar. Aldıkları VHS kameranın aküsü olmadığı için sadece elektirikli olan yerde çalışırlar. Çektikleri bir çok acı ve sıkıntının meyvesi olarak "Optik Düşler" filmini çekerler. Artık namussuz resimler gımıldamaya başlamıştır. Filmde hayallerini, acılarını gımıldatmıştır Uluçay. Sinema makinesini yapma sürecini de işlediği film, izlendiği yerlerde çok ilgi görür ve festival yolculuğu başlamış olur. 

Karpuz Kabuğundan Gemi Mi Olur?

Arşiment'e göre karpuz kabuğundan yapılan gemi yüzmez. Bana göre yüzerdi. Yaptım, öyle bir yüzdü ki denizleri, okyanusları aştı. Bu bir hayaldi ama gerçekleşti. 

Optik Düşler filmi bir nevi "Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filminin teaserı diyebiliriz. Recep üzerinden çocukluğunu anlattığı “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” filmi, onun çocukluğundaki bakış açısını etkili bir biçimde görsel bir şölen halinde izleyiciye sunuyor. Annesinin dine bağlılığını, ama bu bağlılığın bağnaz bir bağlılık olduğunu imgeler yoluyla bizlere anlatıyor.  Dinin onda oluşturduğu algıları anlatırken, kırsal kesimin getirdiği batıl inanışları da eleştirmeden geçmiyor. Recep’in annesinin film negatiflerini “şeytanların işi” diyerek yakması bu düşünceye büyük bir eleştiri niteliği taşıyor.

Sinemanın Don Kişotu olarak isimlendirilen Uluçay, çocukluğunda  ailesi tarafından sanattan ve sinemadan uzaklaştırılmaya çalışılmıştı. Ailesine göre bu uğraşlar zengin çocukların işiydi. Bu düşünce bana Dücane Cündioğlu’nun verdiği bir röportajda belirttiği düşüncesini çağrıştırıyor. 

“…bilim ve sanat tümüyle eşitsizliklerin ürünüdür. "

Ahmet Uluçay bu düşünceyi destekleyici bir duruş sergiliyor. Tabi ki bu duruşun da bir bedeli olarak bir çok acı çekiyor. 

"Sinema İçin Bunca Acıya Değer Mi?" güncesinden bir alıntı;

“Bilge aradı. Jüri toplantısından gelmiş. Filmin(Exorcise)  Cine5’ten büyük ödülü aldığını haber verdi. Allah’ım sana sonsuz şükürler olsun. Kışı parasız geçirmeyeceğim. Hemen kömür almalıyım…” 

Güncesinde buna benzer bir çok yazıda ailesini sinema tutkusunun peşinde yoksulluğa mahkum ettiğini belirtir. Hatta bir cümlesinde kendisi gibi bir deliyi yönettiği için asıl yönetmenin eşi olduğunu söyler. 

Bu kadar yoksulluk içinde sinemaya hayatını adayan Ahmet Uluçay örneği, sanatı ve sinemayı sadece burjuvaziye has kılmamamız gerektiğinin bir kanıtı niteliğindedir.  Kamyon muavinliği, inşaat işçiliği, dolmuş şöförlüğü, kaldırım taşı döşemesi gibi bir çok işte çalışmış ama hep sinemayla yaşamıştı.

Filmlerinin isimlerine bakacak olursak “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” “Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak” “İnci Denizin Dibinde” “Bozkırda Deniz Kabukları” gibi isimler bize yokluk içinde imkanı anlatıyor. Yaşadığı yoksulluk değildi onu özgün kılan; hikayelere insani bakabilmesiydi, ben acılar insanıyım tarzında bir ajitasyonla karşımıza çıkmıyor. Ben hikaye adamıyım diyor ve filmlerinde de  yoksulluğu değil umudu anlatıyor. Bu yüzden Ahmet Uluçay bazen bozkırda deniz kabuğu buldu, bazen de koltuk değneğinden kanat yaptı.

 

Becerebildiğim tek iş bu. Bu hayatta bir bunu becerebiliyorum ben. Ne yapayım? Hiçbirşey yapmamaktansa balıklara şemsiye yapayım istedim.


Like it? Share with your friends!

11
8 shares, 11 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste