Korku Filmleri ile Gelişen Yaşam Alanı Kültürü


  İnsanlar tabiatı gereği, kendilerini iyi hissettikleri yerlerde bulunmak, yaşamak ister. Bu alanları tercihte en önemli etken, ihtiyaçlardır. Başta hayati; yeme-içme, barınma, güvenlik, ve sosyal çevre gibi ihtiyaçlar gelir. Geçmişte bu, göçebeler için çadır, yerleşik hayatı tercih edenler içinse evler demekti. Sonrasında başlıca ihtiyaçlarda saydığımız güvenlik, bize çitleri, duvarları ve daha ileri giden güvenlik tedbirlerini getirdi. Korkularımız bize taşrada, yalnızlık, sessizlik ve ormanlar gibi çok bilinmeyenli karmaşık yerlerden korkmayı öğretirken korku filmleri de bu refleksimize oynayıp bizi temel yaşam ihtiyaçlarımızın tamamını en az bağımlılıkla sağlayabildiğimiz taşra (köy) hayatından vazgeçirmenin yollarını aradı. Ya da sinema endüstrisi ve modern hayatımızı dizayn eden endüstrinin bazı ajanları bize karşı kullandı. Bir çok korku filminin en büyük klişesi, ormana (tabiata) gidersen ve yalnızsan ya da kalabalık değilsen başına çok kötü şeyler gelir. Bu çok zaman metafizik varlıklar ki buna karşı çıkmak fiziksel olandan daha zordur. Bazen de ormandaki hayvani ya da insani varlıklardır. Korku sineması bize ormana, tabiata, uçsuz bucaksız denizlere, dağlara ve mağaralara gitmeyin der. 

  Alternatif, şehir hayatıdır çok zaman. Neredeyse bütün ormanda geçen korku filmlerinde kurtulan kahraman asfalt yola (medeniyete) kavuştuğuna çok mutlu olur ve film arabanın ormandan ya da o tehlikeli köyden hızla uzaklaşması ile biter. Peki neden korku filmleri bizi bu alanlardan uzaklaştırır? Başta söylediğim gibi bu alanlar insanların temel ihtiyaçlarının neredeyse tamamını karşılar ve medeniyetin patronlarının gıda ve diğer her anlamda bağımlılık yapıcı mallarından uzaklaşmış oluruz. Bu da tüketimi elinde tutanların hiç de hoşuna gitmez. Eğer aklınızdan “o kadar da değil neticede ormanlar ve köylük yerler tekinsizdir birazda” diye geçiyorsa. Tehlikeli saydığınız her hangi bir saatte hem ormanda hem de şehirde uzunca bir vakit geçirin. Bakalım hangisinde daha fazla risk var? Medeniyet mi daha korkunç, şehirdeki sayısız girift sokaklar mı?

  Bu yazı ile şehirde dolaşırken arkanızı sürekli kontrol edin demiyorum tabi ama köyler ve ormanlardan da bu kadar korkmayın. Ya da arkanızı sürekli kollamalı mısınız? Neyse, siz bilirsiniz.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

5

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir