The Haunting of Hill House Neden Bu Kadar Sevildi?


Önce diziyi izlemeyenler ve yeni başlayacaklar için şuraya bir teaser bırakalım: 

The Haunting of Hill House, Netflix’in son dönemde üzerine en fazla konuşulan dizilerinden birisi olmayı başardı. (Tabiki bir diğeri de incelemesini buradan okuyabileceğiniz Hakan Muhafız)

Yönetmen Mike Flanagan’ın The Haunting of Hill House’u zirveye taşıma konusundaki başarısı gerçekten yabana atılır cinsten değil. Özellikle Stephen King efsanesi Shining’in devam filmini de yöneteceği hesaba katılırsa, kendi korku portfolyosuna bu diziyi eklemesi son derece isabet olmuş durumda. Zira diziyi seyreden bütün izleyiciler eminim bu işi Flanagan’ın kotarabileceğine ikna olmuş durumdalardır. 

Gelelim The Haunting of Hill House başarısının arkasında yatan sebeplere. Dizi öncelikle Crain ailesinin Tepedeki Ev’e taşınması ile başlıyor. Ailenin çocukları bir yığın paranormal olaylarla yüzleşiyor. Sonra dizi bir şekilde 20 yıl sonrasına dönüyor. Bu sefer de ailenin 20 yıl sonraki hallerini görüyoruz. Bu dizi aslında korku dizisi olarak karşımıza çıksa da çok ciddi bir aile dramasını içinde barındırıyor. Korku neredeyse bir süs gibi kalmış desek yeridir. 

Psikolojik açılımlar, drama, ahlaki sorgulamalar, aile bağları gibi konuları korkusuzca işleyen dizi, bir diğer yandan da korku türünün gerektirdiği bütün klişeleri bir bir kullanıyor. 

Hemen bu klişe konusuna burada bir değinmem lazım. Çünkü klişe denilince genellikle senaryo yazmaya yeni başlayanlarda ve film sevdalılarında ister istemez bir geri çekilme yaşanıyor. Ancak bu tamamen yersiz bir bir geri çekilme. Yersiz bir kaygı. Çünkü önemli olanın klişeler değil, klişelerin nasıl kullanıldığı olduğu binlerce defa bu sektörde ispat edilmiştir. 

Hatta sırtını bir klişeye dayamak bir çok açıdan daha makuldür. Çünkü seyirci alışkın olduğu şeyleri gördüğü zaman, önceki duyguları ve hissedişlerini de bu ana taşıyarak sizin elinizi rahatlatabilir. Kalıpları kırmak ile uğraşmak beyhude bir çabadır. Önemli olan bu kalıpları nasıl kullanacağını öğrenmek olmalıdır. 

Şöyle düşünün bir kadına aşık olan erkeğin, karşılıksız aşkının o erkeğe yaşattıklarını anlatan kaç şiir, roman okumuşsunuzdur. Hepsi aynı kalıptır ama yüzyıllardır okumaktan geri durmayız. Çünkü her seferinde aynı kalıp farklı şekilde farklı özneler ile anlatılmıştır. 

The Haunting of Hill House da bunu çok iyi başarmış. Yıllardır aşina olduğumuz bütün korku kalıplarını tek tek üşenmeden kullanmış. Ancak bunu o kadar ustaca yapmış ki insanlar sıkılmak, “yine mi aynı şey” demek yerine diziye acayip hayran olmuşlar. Hem de kaçıncı kere karanlık renk paletlerini, lanetli ev temasını, elleriyle hisseden psychic’leri, inançsız korku yazarlarını, birbirlerine ne olduğunu hisseden ikizleri, aniden yükselen sesler, kapı açılmaları, gıcırtılar, fısıltıları görmüş olmasına rağmen.

The Haunting of Hill House bütün bu klişeleri dramayı merkeze alarak, her bölüm başka bir kardeşin üzerine hikayeyi bindirip aynı şeyleri farklı açılardan izleterek (katman katman  ediyor hikayeyi bilerek) yapıyor. Flashbacklerin ve Flashforwardların ustaca kullanımı da zaten olay örgüsünü son derece etkileyici ve orijinal hale getiriyor. 

Spoiler’ı mümkün olduğunca az tutmaya çalıştığımdan şimdilik sadece Netflix’in The Haunting of Hill ile çok iyi bir iş çıkardığını, korku türünü takip edenlerin ve özgün olmayan bir hikayeyi nasıl güzel işleyebileceğini merak eden amatör senaristlerin mutlaka izlemesi lazım diyebilirim. Hikayenin kendisini detaylarıyla öğrenmek size kalmış. 

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

8

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir