Fotoğrafı Anlama Yolculuğu


Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken, tüm ruhlar yaratılmış ve talep ettikleri evrendeki dünyada bedenlenmeyi bekliyormuş. Ruhların seçtikleri evren bilgisini alan melek Mael, Burçak’ın tercihini alma esnasında bir hata yapmış. Ruhların arasındaki bağları kesen bir perdede sorun oluşmuş ve Burçak bir başka ruhu ve o ruhun seçtiği bedeni görmüş ve aşık olmuş.

Burçak yeşil dünyayı seçmiş ve yeşil dünyanın bulunduğu evrende imtihan hayatına başlamış. Bedenlenme sonrası benliğe her şey unutturulurmuş. Hiç bir bilgiye sahip olmadan var olsada o bedene bağlı olan ruh tüm ilme sahipmiş.

Burçak gel zaman git zaman büyüyüp serpilmiş. Metafizik olgularına istemsizce meraklı haldeymiş. Bu merak onu ruhunun sahip olduğu sonsuz bilgiye erişme gayretine itmiş. Çetin gayretleri aştıktan sonra anemnezyayı yani unuttuğunu tekrar unutarak sonsuz bilgiye ulaşmış ve ruhuyla bağ kurabilmiş. Bu bilgiye ulaşır ulaşmaz bedenlenmeden evvel tutkuyla aşık olduğu ruh aklına hücüm etmiş. Artık tek derdi onun yaşadığı evrene ulaşmanın yolunu bulmak olmuş. Burçak elde ettiği sonsuz bilgi sayesinde uyku halindeyken alemleri müşahade edebilmekteymiş. Mael’e erişip aşık olduğu ruhun tercih ettiği evreni öğrenmeyi planlamış. Bir gece uykusu esnasında:

Burçak -Mael hata ettin. Beni aşık ettin. Seni şikayet etmek istemem ama bir şartım var. Sevdiğim ruhun gittiği evreni bana bildir ve izin ver ona ulaşayım.

Mael -Bu mümkün değil.

Burçak -Beni berduş ettin. İmtihanımdan ettin. Seni Mika’ya şikayet edeceğim.

Mael -Git evrenine. Ölümünden sonra sevdiğinle buluşursun.

Burçak -Bari bana adını söyle sevdiceğimin.

Mael -Çok acelecisin Burçak. Sevdiceğinin adı Pitho’dur.

Burçak -Pitho, pitho, pitho…

Burçak her uykusunda Mael’e gider olmuş. Her gittiğinde ispiyonlama tehtitlerini sürdürmüş.
Mael bu olaylardan çok sıkılmış.

Mael -Tamam. Seni onun evrenine götürürüm ama onuda senin evrenine getirmem gerekir. Çünkü evrenler arası denkliği sağlamalıyım. Bir süre onun evreninde onun bedeninde yaşar ve onu deneyimlersin. Ama bilesin bu durum onun için çok tehlikeli.

Burçak -Olsun. Onu, onun içindeyken bile görebilme imkanı varsa ben razıyım.

Mael, ölümün bir numunesi olan uyku anında Burçağ’ı Pitho’nun bedenine, Pitho’yu da Burçak’ın bedenine bağlamış.

Burçak, kırmızı gezegende uyanır uyanmaz aynaya koşmuş ve doyasıya sevdiceğine bakmış. Sevmiş, okşamış ve öpmüş. Pitho, kendi gezegeninde yalnız ve çok fakir bir hayat yaşamaktaymış. Burçak bu evrende anemnezyayı yaşamadığı için bir türlü Mael’e erişemiyormuş. Bu evrende benliğini aşması gerektiği için çalışmalarına başlamış. Çalışmaları yürütürken kırmızı evreni gezmeyide ihmal etmiyormuş. Bir tablo gibi renkleri ve yapısı olan evrene çok şaşırmış. Bu evrende çektiği fotoğrafları kendi gezegeninde teşir etmeyi aklına koymuş.

Burçak “bu fotoğrafları kendi evrenime götürmem için Mael’i yaptıklarından ötürü tehtit etmem yeterli olacaktır” diye düşünmüş.

Burçak kırmızı evrende anemnezyayı yaşamayı başarmış.  Sonsuz bilgiyle kırmızı evrene bakabiliyor ve baktığı yerde gördüğü anlamlardan kompozisyonlar oluşturup fotoğraflıyormuş.

Gene bir gece uykusunda:

Burçak -Mael, sevdiceğimle geçirdiğim zaman bana yetti. Artık beni gezegenimde bedenle ama birde şartım var. Çektiğim fotoğraflarıda gezegenime götürmeme izin ver. Bende tüm bu olayları kapatacağıma yemin edeyim.

Mael -Densiz Burçak. Bu son. Bir daha bana gelirsen seni aklının alamayacağı bir gezegende bir varlığa hapsederim.

Burçak -Sözüm söz.

Mael -Denkliği sağlamak için Pitho’nun yanındada fotoğraf getirmesini sağlamam gerekecek.

Mael ölümün numunesi olan uyku anında Burçak ve Pitho’nun ruhlarının yerlerini değiştirmiş. 

Pitho diğer evrende yaşadığı sürecin şokunu atlatamadan kendisini gezegeninde bulmuş. Yanında gelen fotoğraflar simsiyahmış. Ama bu simsiyah fotoğrafları meydana asar, günlerce o fotoğraflar üzerinden konuşurmuş. Siyah fotoğraf baskıları yaşadıklarının rüya olmadığının kanıtıymış. Pitho için o siyah fotoğraf, yeşil dünyanın evrenini temsil ediyomuş. Astığı siyah fotoğraf kırmızı gezegende “siyah tablo” olarak ünlenmiş. Artık siyah bir tablo asıp, o tabloyu saatlerce yorumlamak bir gelenek haline gelmiş.

Burçak, çektiği fotoğrafların bire bir tablolarını kendi gezegeninde yapmaya başlamış. Tablolar yeşil dünyalılar için eşsiz ve paha biçilemezmiş. Tablolardan kazandığı parayla lüks bir hayat kurmuş ve tekrar Mael’e dönmüş.

Burçak -Mael, ben sevdiceğimsiz yapamaz oldum. Ona doyamadım. Söyle benden ne istersin? Karşılığında beni sevdiceğimin bedeninde bedenle.

Mael -Senden tek bir kurtuluşum var Burçak. Oda senin ölmendir. Seni kısıtlı bir zaman sevdiceğinin bedeninde yaşatır sonra kesin kes kendini öldürmeni beklerim.

Burçak -Başka hiç bir şey istemeyeceğim. Ama bırak vakti gelince göçeyim.

Mael -Sözüm söz deyip tekrar gelecek cürreti gösterdin. Koşulum budur, değiştirmem. Eğer sözüne bir kez daha sadık kalmazsan bu sefer Pitho’ya da zarar vermem kaçınılmaz olur.

Burçak -Tamam bana onunla kısıtlı bir süre ver. Onuda benim bedenimle bedenle.

Pitho, Burçağın bedeniyle bedenlendiğinde lüks ve harika bir yaşamın içinde kendini bulmuş. Yoksullukta şekilenen benliği bir anda refaha erişince, ani geçişin sarsıntısını atlatamamış. Bir kulağını kesip o günlerde aşık olduğu kıza vercek kadar dengesizleşmiş. Dengesini kaybeden Pitho daha fazla dayanamayıp ruhunu bedeninden ayırmış.

Burçak sevdiceğinin bedeninde kısa bir süre yaşadıktan sonra verdiği sözü yerine getirip ruhunu bedeninden ayırmış.

Fotoğrafı anlama yolculuğumuzda kendimize soracağımız ilk sorular:

Eğer sonsuz bilgiye sahip olsaydım, baktığım yerde ne görür ve bunu nasıl anlamlandırır ve bu anlamlandırmayı bir kompozisyonda fotoğrafladığımda bakan nasıl yorumlardı ve bunun değeri ne olurdu?

Nokta misali bir simsiyah fotoğraf bize ne ifade eder?

Devam edecek…

Bağlantılı konu olan “Film Çekme Yolculuğu” yazısıyla, yolculuğa paralel kurguda devam edebilirsiniz.


Arkadaşlarınla paylaş

4
1 Paylaş, 4 puan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste