Özgürlüğün Sesi Bilal


Not: Spoiler içerir.

Kültür Bakanlığı desteğiyle çekilen, Milli Eğitim Bakanlığının tavsiye ettiği ve Diyanet İşleri Başkanlığının uygunluk onayına sahip, ortak bir proje Özgürlüğün Sesi. Ortadoğu’da yapılmış ilk uzun metrajlı animasyon filmi. Görselleri, hikâyesi ve canlandırması o kadar güzel ki bazen izlediğimizin bir animasyon olduğunu unutuyoruz. Teknik ve estetik olarak böyle üst düzey bir iş ortaya çıkmasında, animasyon alanında Hollywood’un önde gelen isimlerinin çalışmış olmasının etkisi büyük. Ne mutlu ki Hollywood’daki bu isimlerin arasında Müslümanlar da var.

Film, çölde kurumuş ağaçları görerek açılıyor, ardından yerde filizlenip çiçek açan bir bitki görüyoruz. Çölleşen dünyayı manevi olarak yeşertecek olan İslam’ın gelişinin müjdesi bu. Ardından Bilal’i Habeşi’nin çocukluğunu görüyoruz, büyük savaşçı olmak İsteyen küçük bir çocuk henüz. Tahta kılıcıyla hayali bir düşmanla savaşmaktadır. Ardından gerçek atlılar gelir ve Bilal’in annesi öldürülür. Hayatının dönüm noktası olan bu olaydan sonra köle olarak satılan Bilal ve kız kardeşi Gufayra, Mekke’de tüccar olan Ümeyye’nin evinde hizmet etmektedir artık. Ümeyye’nin oğlu Safvan, Bilal’e de Gufayra’ya da efendilik taslayan, şımarık bir çocuktur. Bilal bir gün, Gufayra’ya eziyet eden Safvan’a haddini bildirir, bunun üzerine Ümeyye tarafından cezalandırılır. Babası Bilal’in dayanıklılığını oğluna örnek gösterir. Daha yeni yetme bir ergenken bile çok dayanıklı bir çocuktur Bilal, ileride Müslüman olduğu için göreceği eziyetlere de aynı böyle dayanacaktır.

C:UsersAyşeDesktopFilm Analizleribilal.jpg

O dönemi ve dönemin müşriklerini tasvir ederken, aslında putlara bağlılıklarından değil, o sayede zenginliklerini ve iktidarlarını sürdürebildikleri için İslam’a karşı olduklarını gösteriyor yönetmen. Çünkü İslam gelirse putlar sayesinde ellerinde tuttukları gücün ve paranın kaynağı kuruyacaktır. Günümüzle de örtüşen meseleler aslında hiç değişmemiş…

C:UsersAyşeDesktopFilm Analizleriputçu rahip.jpg

Dönemde ırkçılık ve köle düzeni had safhadadır. Köleler sadece fiziksel eziyet değil onur zedeleyici hakaretler de görmektedirler. Öyle zamanlarda Bilal annesinin sözlerini hatırlar, büyük adam olmak için, asıl içindeki zincirleri kırması gerekmektedir. “Öfke, intikam ve batıl inançlar, içimizdeki zincirlerdir” diyen annesinin sözleri ona güç verir. Yine annesinin söylediği şarkılar ve nasihatler onun en zor anlarının destekçisi olur. Bazen olağanüstü sesiyle Ümeyye’nin şölenlerinde şarkı söylemeye zorlanır ve annesinin şarkısını söyler. Bu sahnede Engin Altan Düzyatan’ın sesinin ve şarkı söyleyişinin de hakkını vermeliyim.

C:UsersAyşeDesktopFilm Analizleribilal ve annesi 2.jpg

Yine kölelerin zemzem kuyusu başında eziyet gördükleri bir anda Hz. Hamza gelip onları zulümden kurtarıyor. Çok açık görmesek de bu sahneden sonra gelişen olaylardan anlıyoruz ki Efendimiz artık Risalet’ini ilan etmiş ve İslam yavaş yavaş aşikâr hale gelmeye başlamıştır. Bilal de bu yeni dine yakınlık duymaya başlar ve süreç içinde İslam’ı seçtiğini anlarız. Onun kız kardeşiyle konuşmasını duyan ve İslam’a geçtiklerini anlayan Safvan, babasına şikâyet eder ve asıl en büyük eziyetler o zaman başlar.  Kızgın çöllerde üzerine ağır taşlar konularak zulme uğrar. Bilal o zulüm altında bile kendini gerçekten güçlü hisseder ve içindeki manevi engelleri yener. Bilal’in bu iradesinin ilhamıyla başkalarının da Müslüman olmasına engel olmak için, Allah’ı inkâr etmesi karşılığında ona ev ve at vereceklerini kız kardeşiyle beraber özgür bırakacaklarını söylerler ama o kalben zaten özgürdür…

Tüccarlar kıralı (Hz. Ebubekir) onu istenenin iki katını vererek satın alır. Bilal artık sosyal olarak da özgürdür ancak Safvan kendine ait kölesi olan Gufayra’yı bırakmaz. Ardından hicret sürecini görürüz, Bilal de hicret edenler arasındadır. Yolculuk sırasında yolda bir yılan görürüz çok ürkütücü ve tehlikeli görünmektedir. Sonra bir atmaca gelip onu yakalar, bu sanki geleceği ifade etmektedir. Şimdi çok tehlikeli ve ürkütücü görünen müşriklerin, gün gelip nasıl kolayca yenileceğinin ifadesi gibidir.

Hicret döneminde Hz. Hamza’dan kılıç dersi alır Bilal. Hz. Hamza’nın nasihatleri burada önemlidir, “gerçek güç bilekte değil akıldadır” der. Kız kardeşini kurtarmak isteyen ve Safvan’a karşı kin dolu olan Bilal’e özel bir kılıç hediye eden Hz. Hamza, bir nasihat daha eder. “Kılıcını kullanacağın zamanı öfken belirlemesin”

Sonra Bedir savaşı yaşanır. Savaşta çok az sayıdaki Müslümanla onların üç katı olan müşrikler karşı karşıya gelir. Bu savaş şimdiye kadar animasyon filmler arasında en uzun savaş sahnesi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca inanan insanların tüylerini diken diken eden başka özellikleri de var izleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız, o kadar da fazla Spoiler vermeyeyim ☺

Hz. Bilal’in ezan okuduğu sahnede ezanı keşke daha Davudi sesli bir müezzin okusaymış dedim. Söz konusu insan Hz. Bilal olunca, insan çok daha güçlü ve derin bir ses bekliyor haliyle.

C:UsersAyşeDesktopFilm Analizleri175881.jpg

Sonrasında kazanılan veya kaybedilen savaşlar olsa da aslında amacın hak ve hedefin doğru olmasının önemli olduğu vurgusu var. Ve kölelikten efendiliğe, en üst seviyeye gelen Bilal’in öyküsünde, şimdiki zamana ışık tutacak, ırkçılığın ve farklı olanı ötekileştirmenin önüne geçecek nüveler var. Çocuklarımıza batı yapımı ve “çoğunlukla kötü niyetli” animasyonları izletmekte gösterdiğimiz kadar çabayı bu filme de göstermek zorundayız. Sadece çocuk filmi olarak da görülmemesi lazım, her yaştan Müslümanın, adeta zamanda yolculuk yaparmış gibi izleyebileceği bir film. Cannes film festivalinde de en ilham verici film seçilen Özgürlüğün Sesi’nin, bizim çocuklarımıza ve yetişkinlerimize de ilham vermesi dileğiyle…


Arkadaşlarınla paylaş

1
1 puan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste