Sex Education Dizisine Bir Bakalım


Netflix, sinema sektörünün neden bir endüstri olarak anıldığını kanıtlar biçimde ürettirdikçe ürettiriyor. Bunu da uygun fiyata kullanıcılara sunuyor.

Sadece bu şekilde bakıldığında çok masum görünen bu eylem, ne yazık ki iş üretimin niteliğine gelince masumiyetini tamamen kaybediyor.
Netflix dizilerinin vazgeçilmezleri artık cinsellik, psikopatlık, cinayet, kötülük, ahlaksızlık, sosyopatlık şeklinde ilerliyor. Bir de bunların alt kümeleri var ki sormayın gitsin.
Ama kameranın büyüsü burada ortaya çıkıyor:

Gerçeklikten yola çıkması gereken kamera, gerçekliğe bir tehdit haline geliyor.

Netflix, kendi gerçeklerini hoyratça izleyicilerine aşılamaya devam ediyor kısacası. Sitemizde Netflix hakkında diğer yazılanlara da tamamlayıcı olması açısından buradan bakmanızı öneririm.

Bakalım Sex Education‘da karşımıza neler çıkacak?
Listeye buyurun:

Ergen Dizisi mi ?

Sex Education
Sex Education

Sex Education bir ergen dizisi değil. Ancak ne yazık ki ergenleri hedef alan bir dizi. Ergen ilişkileri, özellikle ergen cinselliği merkezine alıyor. Ancak ne yazık ki bunu içerdiği bir kaç doğru ile evlilik öncesi cinselliği tamamen normalleştirme üzerine gidiyor. 

Cinsellik Meselesi Abartılıyor mu?

Abartılmak değil, bildiğin putlaştırmak noktasında. O kadar arsızca yapılıyor ki hem de… Şöyle düşünün:  bir liselinin hiçbir engele takılmadan çok kolay bir şekilde kürtaj olmaya gitmesi, üzücü olduğu ama atlatılabileceği mesajının alttan alta işlenmesi, bir başka liselinin üniversiteye gitmeden önce cinsellik yaşamazsa ezik olacağını düşünmesi ve sevgi, seçicilik gibi kavramları -ezik olmamak adına- yok etmesi.

Hele bir sahne vardı ki akıllara zarar. Maeve dediğimiz kişi, Jackson onu evine bırakmak istediğinde “sadece seviştik, evimi bilmene gerek yok”  diyebiliyor.Gördüğünüz üzere bu küçücük örnekte bile cinsellik; kavram olarak sevgi, ilişki, yakınlık gibi olgulardan tamamen bağımsız olarak algılatılıyor.

Dizinin Önermesi Ne ?

Sex Education
Sex Education

Dizinin temel önermesi: “insanlar, kendi yalnızlıklarını dağıtabildikleri bir araç olan sex’in aslında duygular, biçimler, akıl ve zekanın bir yan ürünü olduğunu anlayarak ilişkilerini daha doğru zeminlerde kurabilirler.” deseydim kocaman bir yalan olurdu.

Gerçeğe dönelim şimdi : “cinsellik yapın, ne olur yapın, ölümü görün yapın, yapamıyorsanız da size yardımcı oluruz. Yeter ki yapın.” 

Sex Education Dizisinde Neler Var?

Sex Education dizisinde sıradan olduğu türlü algı yönetimleriyle gözümüze sokulan bir ergen, onun “politically correct olmak adına” eşcinsel bir kankası, cool – rahat- entel- fakir ve güzel aşık olunası kız. Dizide elbette her ergeni çekebilmek adına oluşturulması gereken aşk üçgenleri, beşgenleri mevcut bol bol. Kötü karakter direk olarak iliştirilememiş (müdürü saymazsak) herkes gri.  Ne tam beyaz ne de tamamen siyah. Arada insanlar (ki karakter dizaynı bakımından gerçekçilik algısını arttıran bir seçimdir) X-Files‘dan yeni jenerasyonun çok tanımadığı ama benim yaşımdakilerin çok iyi bildiği Scully (Gillian Anderson), dizinin baş karakteri Otis’in Sex terapisti annesi rolünde. (Deneyim yüksek olunca da baya rol çalmış ergenlerden).

Sex Education Senaryosu Nasıl?

Sex Education
Sex Education

Sex Education dizisinin senaryosu sıradan bir ergenin, sıradanlıktan çıkarak okuduğu lisenin sex terapisti haline gelmesini anlatıyor. Bu esnada aşk üçgenleri, toplumun hoşuna gidecek bir kaç önerme ile birlikte türlü ahlaksızlığın sevimli gösterilmesi durumları var.

Şimdi böyle söyleyince çok kapalı bir insan gibi görünüyor olduğumun bilincindeyim ama arkadaş, 

  • Gecelik, gürültülü ilişkiler kuran insanları ve hatta bir anneyi normalleştirmek,
  • Her tarafı cinsel malzemeler ve imgeler ile dolu bir evde yaşamak, 
  • Kürtaj meselesini sıradanlaştırmak, 
  • Lgbt+ üyelerini daha çok cross dresser vari, sığ insanlar olarak göstermek, 
  • Cinselliğin lise içinde mutlaka yaşanması gerektiğini göze sokmak,
  • alkol, parti kültürü, uyuşturucu kullanımı gibi şeyleri normalleştirmek, özendirmek,
  • Toplumsal hiyerarşiyi zeka ve akıl üzerine değil, para ve cinsel güç üzerine inşa etmek gibi saymakla bitmeyecek kadar işlediği mesaj var.

Bu mesajların doğru ulaşabilmesi için de bazı doğrular sıkıştırılıyor araya:
tıpkı Amerika‘yı kasıp kavuran #metoo hareketine göndermeli ifşa karşıtı kadın dayanışması, Lgbt+ şahıslara yönelik şiddeti eleştirmek, arkadaş – dost dayanışmasını göstermek gibi doğruları…

Dikkati Çekenler Neler?

Sex Education
Sex Education

Öncelikle bu tip dizilerin çok ciddi bir mühendislik ürünü olduğunu asla unutmamak lazım. Çok sıradan ve akıcı gelen bütün bu olaylar ve karakterlerin hepsinin uzun uğraşlar ve düşünceler sonucu oluşturulduğu gerçeğini bir an olsun akıldan çıkartmamak lazım. Daha dizinin ilk sahnelerinde okul merdiveninden çıkan Otis’in ayağının ufacık bir tökezlemesini backstage’de çalışan 80 kişinin görmediğini ummak, hata saymak tam bir ahmaklıktır. (Merak edenler için Otis’in sıradanlığının seyirci algısına yerleştirilmesi için kasıtlı yapılmış, bizden biri hissi oluşturmak için yani) İsimlere bakalım:

Otis, hiç kimse demek (no one) – sıradanlığa vurgu.Vamp kadın kategorisindeki ana karakterimiz Maeve’in isminin anlamı, kendinden geçiren demek (zehirleyerek, kana karışarak falan. ) – sexapaliteye vurgu.

Ayrıca Charlie İş Başında filmini izlerseniz biraz fazla esinlenme olduğunu (artık kim kimden neyi aldı bilemem) görürsünüz.

Sex Education için şimdilik bu kadar. 


Arkadaşlarınla paylaş

9

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ikinci sezonu da olacak mı acaba? konu o kadar ilerleyebilecek gibi de görünmüyor aslında… silicon valley için de bir anlatım bekliyoruz 🙂

  2. Ancak bu kadar kusursuz yorumlanabilirdi. Lütfen yapımları bu bakış açısıyla yorumlamaya devam edin. Gerçekten büyük ihtiyaç var. İnsanlar ürün olmayı kabullenmiş durumda ve işin gerçek boyutunu göremiyor sizin gibi.

  3. Bu güzel, detaylı ve yerli yerinde inceleme için parmaklarınıza sağlık. Sex Education üzerine sitemizde bizde bir inceleme yazdık. İlk buraya sonra da sitemize uğrarsanız dizi hakkında oldukça iyi bir bilgiye sahip olabilirsiniz. https://www.filmhalisi.com/