Mirâciyye sonrası “usta merkezli film” türü


Bazı tanımsız olguları adlandırıp üstünde çalışıp geliştirmek hatta mükemmelleştirmek gerekiyor. Bu sebepten geleneğimizden beslenerek yapmaya çalıştığımız filmlere örnek olan “Maşuk’un Nefesi” ve “Mirâciyye” özelinde “usta merkezli film” türü diye bir türden bahsedelim. Bir çırağın ustalaşma yolculuğunu yada bir ustanın ustalıktaki yolculuğunu barındıran film türlerini bu kategoriye dahil edebiliriz.

Mirâciyye ağza bir bal çalıp kaçan bir film. Bu sebepten geçerli bir not veremiyorum.

Filmin birinci bölümü tür olarak masal anlatısı olduğu için, dördüncü bölümü konuşan kafalar diye tabir edeceğimiz bir bölüm olduğu için es geçiyorum.

İkinci bölüm, usta merkezli film türüne örnek ve başarılı bir modeli whiplash.  Üçüncü bölüm, usta merkezli filme örnek ve başarılı modeli phantom thread.

Eğer Mirâciyye‘de 2. ve 3. bölümler ayrı film olarak öykülendirilseydi, kanâtim Mirâciyye‘nin şuan ki halinden daha etkili, heyecan verici ve memnun edici sonuç elde edilirdi. Evrenselleşmesi de buna dahil.

Yüksek bir eseri, reddi miras yaşamış bir millete nasıl anlatırsın? Belki de bu bir belgeselle mümkün değil. Kişilerin kendi araştırmaları ve yönelimleriyle mümkün. Nasıl kişileri bu yönelime itebilirsin ve bu tarz yönelimlere kimler nasıl filmlerle itmiş?

Yaptığınız yemeğin kokusu sofradakileri çılgına çevirmeli. Pişirilen filmler öncelikle seyirciyi cezbedecek unsurları, sonrasında geleneğin şifasını bu lezzetle harmanlamayı başarmalı.

Ama biz izleyici çılgına çevirecek lezzetleri maddi kaygı gibi görüp uzak mı durma derdindeyiz? Finansal başarı doğurganlığı getirir ve her doğurulan ürünle kademe kademe ihtiyaç olan şifalı filmler üretilebilir.

Bu minvalde -amaca erişme yolunda- Mirâciyye çok şey anlatma problemine düşmüş. Oysa basit anlatarak büyük etki oluşturabilecek kudret varmış.

Maddi kaygıyı belki bu tarz bir örnekle daha iyi anlatabilirim; ne kadar sevmesekte(!) bağırsaksız yapamayacağımız gibi ve bağırsaklarımızda başımızda değil, olması gereken seviyede olduğu gibi, finansal yönü olması gerektiği seviyede, işin denge ve ahengini sağlayacak şekilde ele almalıyız. Bağırsak yerine beyin koyarak daha üstün bir insan tasarlayamıyoruz.

Artık geleneklerimizi ele alacakken üstüne çalışılabilecek bir film türü tanımımız ve formlaştırma için çıkış noktamız olduğuna göre, daha derinlemesine düşünebiliriz.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste