YOU Dizisini İzlemeden Önce Bilmeniz Gerekenler


Netflix, özgün içeriklerini son dönemde arttırdı. Hakan Muhafız, IO, Polar, Grace and Frankie, The Haunting of Hill House, Sex Education, vb.  Ancak esasen Netflix‘in yaptığı iş bildiğiniz üzere tutmuş yapımların haklarını satın alıp yayınlamaktır. YOU dizisi de Lifetime kanalının bir dizisi. Netflix görmüş beğenmiş, YOU‘yu kendisine istemiş. Bize de kerevetlerine çıkmak, hatta biraz da o kerevette tepinmek kalmış.

Aşk için ne kadar ileri gidebilirsin?

YOU, evvela 2014 yılında Caroline Kepnes tarafından aynı adla bir roman şeklinde yayınlanıyor. Pek tabi Caroline Hanım’ın  ellerindeki YOU, “Aşk için ne kadar ileri gidebilirsin?” sorusunun cevabını aramaya çalışan bir gerilim. Hatta kara komedi unsurlarının ve romantizmin de fazlasıyla mevcut olduğu bir gerilim.

Ancak Netflix‘in eline geçmiş hali bambaşka…


 1. Yektacan Özçift

  YOU, bir kitapçı dükkanında çalışan psikopat bir adamın, dükkana gelen kıza saplanması ve sosyal medya benzeri platformlar üzerinden onu gizlice takip ederek hayatına dahil olmasını anlatıyor. Bu süreçte elbette saplantının dozajı artıyor, takip sıkılaşıyor, cinayetler gerçekleşiyor, sırlar biriktiriliyor. En sonunda gordion düğümü çözülüyor.

  Zaten senaryonun en temel kuralıdır. Başla, çatışma oluştur, gittikçe tansiyonu yükselt, duyguların ve çatışmanın zirve yapacağı sahneyi tasarla, en sonunda da yavaşça tansiyonu düşürerek bitir. Öykücülüğün antik zamanlarından beri bu böyle. 

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 2. Yektacan Özçift

  Baş karakterimiz, Joe Goldberg. (Türkçesini merak edenler için: Yusuf Altındağ gibi bir şey oluyor) Bu ailesiz, kimsesiz zavallı Joe'ya çocukluğunda bir kitapçı olan Mr. Mooney sahip çıkıyor. Eh pek tabi istismara da uğruyor. Sonra Mr. Mooney tarafından sıklıkla kitap dükkanının altındaki kafase kapatılıyor.
  Gel zaman git zaman bu karakter iyice psikopat ama kafes günlerinde bol bol kitap okuduğu için aynı zamanda romantik ve entelektüel bir kişilik haline geliyor.

  Karakterin bir atasından hemen bahsetmeliyiz. Karakter dizayn edilirken hem yazarın hem de senaristlerin Dexter'dan fazlaca etkilendiği aşikar. 


  Peki bu psikopat, yakışıklı ve etkileyici Dexter'ı Joe Goldberg taşıyabilmiş mi? Kesinlikle hayır. Joe Goldberg, ne tam bir psikopat ne yakışıklı ne de etkileyici. Hele bir de hayatını kitaplarla haşır neşir geçirmiş bir karakterin bu kadar rezil diyaloglarının olması ve hiçbir derinlik taşıyamaması senaristlere "Nasıl başardınız?" sorusunu sormamıza yol açıyor. 

  Hele ki diğer ana karakter Beck var ki Allah sizi inandırsın, Breaking Bad'deki Skyler White'ın kitleler gönlündeki tahtına göz dikmiş durumda (anlayana). O kadar gıcık ki, size anlatmaya Türkçe'deki sıfatlar yetersiz kalır. Karakteri dizayn edenler, hem kitap okuyan erkek arayan, yazar, master yapan bir karakter oluşturmuşlar ama bu karaktere mercimek kadar beyin yüklememişler. Bir çiğlik, bir dialoglarda zayıflık. Yani sözlü olarak ben yazar olacağım demese, hiçbir izleyicinin kızın entelektüel olduğunu anlamasına imkan yok. Tıpkı bir liseli ergen.

  Yan karakterler de birbirinden sefil. Alt metinleri boş. Sırf konu ilerlesin diye eklemlenmiş oldukları çok belli. 

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 3. Yektacan Özçift

  Senaryo ilk 3 bölümde gayet güzel gidiyor. Ancak sonra birden sanki yazar değişmiş gibi, konu sündürülüyor ve sündürüldükçe de sıkıcı ve bunaltıcı bir hal alıyor. Bu bunaltıcılık son bölüme kadar da sürüyor.
  Halbuki ne güzel bir fikirin üzerine inşa edilmiş, "YOU" diyorlar. "Sen" yani. Senin içinde olan bir duyguyu işlemişler.
  Hepimiz herhalde zaman zaman birilerini gizlice takip etmişizdir. Hiç olmadı fotoğraflarını gezinmişizdir. Bu normal. Kaldı ki sırf bu dürtümüz üzerinden magazin diye bir şey oluşturmuş değil miyiz? Ancak hepimizin sahip olduğu gizlice insanların hayatlarını takip etme dürtümüz nereye kadar "normal" karşılanabilir?
  Bir alegori vardı hatırlar mısınız ? Bir elmadan bir ısırık aldın, elma hala elma mıdır? Elmadır. Bir ısırık daha... Hala elmadır. Bir ısırık daha... Hala elma... Hangi ısırıktan sonra elma elmalıktan çıkar ?
  Nasıl bir stalklamadan sonra adın psikopata çıkar?

  Ayrıca senaryo bir kitaptan alıntı demiştik. Ancak senaryo kitaba çok da bağıl ilerlememiş. Örneğin bizdeki Üvey Baba'nın Lamia'sı benzeri bir çocuk koymuş senaristler : Paco.


  Sevgilisinden dayak yiyen fakir kadının oğlu Paco. Joe'nun da komşusu. Görseniz nasıl sevimli.
  Senaristler Joe'yu psikopat ama bakın esasen "ne kadar iyi" bir kişi yapabilmek ve senaryoda eksik kalan ritimi ve çatışmayı arttırmak için bu komşuluk dramını üretmişler. Ama tam da bu yüzden kitaptaki ve Joe karakterindeki bütün doku tamamen bozulmuş. Çünkü Paco'suz bir Joe, salt psikopat olarak değerlendirebilecekken; Paco'yu seven ve koruyan Joe, sadece bizden daha cesur azcık saplantılı bir adam haline geliyor. Biraz da çocukluğuna gidip geliyoruz Joe'nun ki bütün cinayetlerini affedebilelim. Yine de katili, kötüyü sevip kollayabilelim. 
  Gerçek Joe, saplantılı, bencil ve psikopat. Çocuğa sırf bize gönderme yapsın diye "uğultulu tepeler (wuthering hights)" okutacak, cebine harçlık koyup ona yardım meleği olacak bir karakter değil.

  Öyküye dinamizim katmak istemeleri yanlış bir şey mi ? Evet.. Yanlış bir şey. Eğer 130 dk. lık bir uzun metraj olacak filmi 10 bölümlük bir dizi yaparsanız. Üstüne bir de 2. Sezonu da daha ilk sezon yayınlanmadan onaylarsanız (talihe bak) olacağı bu. Uzatacağız, kazanacağız diye ne doku kalır ne tutarlılık. Zaten Vampire Diaries diye arka sokaklardan bozma (konu bakımından değil, konuyu sündürme, süründürme bakımından) bir dizinin yapımcısı ve senaristi bu YOU'nun da yapımcısı.  

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

 4. Netflix-You.gif

  Yektacan Özçift

  Bir çok sebebi var, ama yazıyı daha da uzatmamak için şöyle sıralayalım kısaca: 

  • Netflix'in ana karakterlerinde artık "Cinayet" işlemiş, kötü ama sevmemiz gereken tiplemeler görmekten sıkıldık. Arkadaş 2 kere 2, 4 eder. Eğer biri bir başka insanı öldürüyorsa bu kişinin sıfatı katildir. Bir kızı takip ediyorsa, iç çamaşırlarını çalıyor ve kokluyorsa bu kişi sapıktır, psikopattır. Artık Netflix,  bu tip kişileri idolleştirmekten bir an evvel vazgeçmeli. 
  • Kolpalık örneği 1: Joe kalkıp takip işlerini yaparken bizim Beck'in ve sıkıcı arkadaşlarının 10 mt. ilerisinde aynı barda oturuyor. Bütün muhabbetleri dinliyor. Yani New York'ta kalabalık bir barda o gürültüde, muhtemelen radyoaktif bir yarasanın ısırıp süper güçler bahşettiği Joe, bütün muhabbetleri inanılmaz bir netlikte dinliyor. 
  • Kolpalık örneği 2: Beck'in evi ilk katta, kocaman pencereleri var, ah. perde yok. New York'dayız. Gelen geçenin haddi hesabı yok ama perde arkasından Joe, her türlü özel (!) hayatı dikizleyebiliyoruz. Yani sırf konu ilerlesin diye, Joe'nun dikizciliğini seyirci iyice görebilsin diye seyirciliği böylesine aptal yerine koymak. Ama eğer bu normaldir diye düşüneceksek Beck'in yüksek lisansı, yazarlığı falan kofti yani. Böyle bir karakter bir perde çekmeyi de bilir. 
  • Kolpalık örneği 3: Onca cinayet... Ancak doğru dürüst bir polis, araştırma vs. yok. Ne acı.

  Bu yüzden sevgili sineg.net takipçileri, YOU dizisini overrated ve gereksiz bulduk. İzlemeyiniz efendim. 

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

  Böyle *** saçma bir makale yapılamaz bu kadar keskin ifadeler kullanmak anca *** birinin kaleminden çıkabilir.
  (Editör notu: Lütfen Yorumlarınızda Hakaret içeren ifadeler kullanmayınız. Tekrarında Mailiniz Banlanacaktır)

Bir içerikte sen ekle
Veya
Youtube, instagram veya soundcloud adresini yapıştırın yada herhangi bir embed kodu yapıştırın

Arkadaşlarınla paylaş

5
12 Paylaşılanlar, 5 puan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste