Russian Doll – Netflix Matruşkası – 4 Soru 4 Cevap ve Yorum


Russian Doll İnceleme, Russian Doll IMDB, Russian Doll Konusu, Russian Doll Yorum, Russian Doll Analiz, teori, ekşi, sineg.net

Netflix, Russian Doll dizisi ile yine gündem olmuş durumda. Russian Doll’ a eğilmeden evvel şunu belirteyim: Normalde, yazılarımı takip etmişseniz, genel olarak Netflix’in sosyal dokuyu zedeleyen, kapalı bir Amerikan propagandası güden, gittikçe bir tirana dönüşmüş halinden ne kadar şikayetçi olduğumu bilirsiniz.

 Örneğin aşağıdaki yazılara bakarsanız tavrımı daha net anlayacağınızı düşünüyorum;

YOU  PolarSex Education IO 

Elbette The Haunting of Hill House‘u da yazdım ama ona çok yüklenmemişim. Gözden kaçmış 🙂 . 

Tabi Doctor Who ile Titans da sonradan Netflix’in yayın haklarını satın almasıyla platforma düştü. Onları da incelemiştik ama bunlar Netflix kontrolünde geliştirilmediği için onları da dahil etmeyelim.

Peki deseniz ki; “Yekta, ne diye şimdi eski defterleri açıyorsun?” 

Şu yüzden: Russian Doll, ilk defa ağır yüklenmeyeceğim bir iş olduğundan. 

Neden diğer Netflix yapımlarından farklı?

Russian Doll İnceleme, Russian Doll IMDB, Russian Doll Konusu, Russian Doll Yorum, Russian Doll Analiz, teori, ekşi, sineg.net

Russian Doll, diğer Netflix dizilerinde var olması haşa ayetle inmiş kadar kesin olan gereksiz cinsellik, zorlama LGBT+ (aman aman fobik olmaktan değil, Netflix’in piyasa olarak görmesinden), alkolden, uyuşturucudan, kandan, ölümden münezzeh mi? Kesinlikle hayır. Hepsi tıpkı diğer dizilerde olduğu gibi burada da mevcut. Hafazanallah bir iç yapım yaparlar da biz de ailecek, çoluk çocuk izleriz demenizin mümkünü yok.

Ancak Russian Doll’u ayıran bir şey var. Senaryo ve işleniş. 

Pre prodüksiyonda Russian Doll, sınırlı bir düzleme sahip olmasına, net bir şekilde zorlayıcı bir senaryo olmasına rağmen, senaristler (ki hepsi kadın.. hatta bütün yapım neredeyse kadınlardan oluşuyor. büyük bir artı olmuş.) bu işin hakkından çok iyi gelmiş. En minimal durumlar nasıl “genişletilebilir”, nasıl çatışma diri tutulur, kara komedi nasıl yapılır dersi vermişler.

Prodüksiyonda ise detaylar, renk paleti seçimleri, kıyafetler, görüntü yönetmeninin başarısı, yönetmenlerin de başarısı göz boyuyor. Cast seçimi de o kadar yerinde ki… Evet hiç bir efsanevi ünlü yok, ama iyi ki de yok. Çünkü hepsi o kadar başarılı ve doğru oyuncular ki seyirciye çok uzak hayatlar yaşamasına rağmen empati kurulabilmesini sağlamışlar.

Post Prodüksiyonda da doğru ve estetik geçişler, korkmadan sahneleri ikiye bölebilme, deneysellikten kaçınmama, diziyi bir level yukarıya taşımış. 

Konusu Ne ?

Russian Doll İnceleme, Russian Doll IMDB, Russian Doll Konusu, Russian Doll Yorum, Russian Doll Analiz, teori, ekşi, sineg.net

Russian Doll, ölüp ölüp aynı anda güne tekrar başlayan bir kadının (sonra da bir erkeğin) hikayesini işliyor. Bu döngünün neden olduğu, niçin olduğunu anlamanın yanı sıra bir de karakterimizin bu döngüden kaçmaya çabalamasını seyrediyoruz. İşin en acı tarafı döngü ile birlikte aynı günü tam 18 kere seyirci de yaşıyor. Buna rağmen sıkılmamayı başarıyoruz. 

Bütün bu döngü sürecinde metafizik, psikoloji-sosyoloji, dram, komedi hepsi bir potada eriyor. Seyirciye net cevaplar verilmiyor. Bilim mi mesele yoksa metafizik mi? Hiçbir fikrimiz yok. 1. Sezon bittikten sonra da yok. Çünkü mesele gerçekten bu değil. Dizinin meselesi nedenlerin peşinde koşmak üzerine kurulmamış. 

Peki Dizinin Meselesi Ne O Zaman?

Russian Doll İnceleme, Russian Doll IMDB, Russian Doll Konusu, Russian Doll Yorum, Russian Doll Analiz, teori, ekşi, sineg.net

Dizinin meselesi: karakterlerin, yaşadıkları bu bol ölümlü olayın ardından kişiliklerini yavaş yavaş değiştirmesi. Bencil olan Nadia ile saplantılı, kontrolcü Alan‘ın gitgide değiştiğini izliyoruz. İki zıt kutbun birbirini çekmesi, itmesi üzerine bir garip romantizmin de yaşanması söz konusu. 

Bol bol ilişki biçimlerine yorumlar ve incelemeler getiriyor. Bir kadın elinden çıktığı belli olan projede (her ne kadar bizim kültürümüze ters olsa da) bazı doğrular çok şık bir şekilde işleniyor. 

Dizide Neler Dikkat Çekiyor?

Öncelikle dizide bir ayna meselesi var. Aynanın ters gösterdiğini bilirsiniz. sağı sol, solu sağ gibi… Alan ile Nadia birbirinin aynası. Birbirine daha evvel de belirttiğimiz gibi tam zıtlar. Alan, kontrolcü, düzenli, planlı ve sıkıcı bir kişilik. Nadia ise kontrolsüz, otantik, dağıtmayı ve eğlenmeyi seven bir kişilik. Bu kişiler birbirini yansıtıyorlar. Özellikle de dizinin feminist damarı, normalde erk’e, erkek’e izafe edilen özellikleri Nadia’ya, dişi’ye, dişilliğe izafe edilen özellikleri de Alan’a vererek “sizin kalıplarınız benim umrumda değil” diyor. (Demek ki bir senaryoya bu kadar naif bir şekilde ideoloji ve mesaj taşınabiliyormuş, hem de senaryonun akıcılığını bozmadan – ilgililere duyrulur)

Russian Doll İnceleme, Russian Doll IMDB, Russian Doll Konusu, Russian Doll Yorum, Russian Doll Analiz, teori, ekşi, sineg.net

Nadia Vulvokov (Nadia, Rusça’da umut, Vulvokov ise Kadın cinsel uzvu vulva’dan apartılmış)’u canlandıran Natasha Lyonne hem yapımcılık, hem senaristlik hem de yönetmenlik koltuğuna ara ara oturmuş durumda. Yani dizinin her noktasında. Yapımcılarda da, yazarlarda da, yönetmenlerde de sadece kadınların olması da umut’un vulva’da olmasına ne güzel bir gönderme :))).

Dizinin bir çok yerine semboller yerleştirilmiş elbette. Tuvalet kapısının dizaynından, Döngünün başlangıcında çalan “Gotta Get Up” tan tutun… her noktada tatlı tatlı serpiştirmişler. (ama bu sefer saygılı olup tek tek gözünüze sokmayacağım.. Bulduklarınızı ise yorum olarak yazabilirsiniz)

Güzel olan detaylar içinde bir başkası: gittikçe küçülen matruşkada olduğu gibi, öldükçe dünyanın da küçülmesi. Yani kişilerin ya da belirli nesnelerin -detayların- kaybolması… Bununla birlikte de Hinduizmin reankarnasyon-karma felsefesinde bir önceki hayatında yaptıklarının kötülüğün ya da iyiliğin bir sonraki hayatında oynayacağı belirleyici rol oynaması buraya da aktarılmış. Bizim ezoteriklerin pek sevdiği tekamül’e uğramak yani. Ama aynı zamanda bu işin bilimsel bir alt yapısına da kaçıp, her seçimin bir başka paralel evren oluşturması üzerinde de durulmuş durumda. Eğer biraz romantikseniz -kaçınılmaz aşk-ı da tam olarak anlatmış da olabilir. Artık seçimi size bırakıyorlar.

Nadia’nın her bölüm bencillikten çıkışını izlemek size çok büyük bir zevk veriyor. Karakterin evrimini takip etmek çok keyifli. 

Alan’ın ise bir sahnede Nadia’nın geliştirdiği oyunda karakteri her seferinde öldürüp başa dönmesi “özellikle bir bölümde” çok sevimli bir imgesel gönderim olmuş. Hatta Nadia’nın da eline oyunu alıp onun da geçememesi… 

Sonuç Olarak

İşte bu tarz detaylar bu diziyi tamamen izlenebilir kılmış, Netflix’in olanca garip yapımlarının içerisinden sıyrılan, izlenibilirliğini senaryonun işlenebilirliğinden alan bir dizi. Tabiki Nadia’nın yaşam tarzı, hatta dizinin içerisindeki bütün yaşamların tarzı şappadanak bir empatiyi bize bahşetmiyor. Hatta ilk başta bize çok itici gelebilecek bir karakter Nadia. Hele bir de bizim yaşamlar Amerikan stili yaşantıyla malumunuz paralel evrenlerde olunca… 

Ancak Russian Doll; senaristler, yapımcılar için bir ders niteliğinde. Nasıl bir tempo, nasıl bir işleniş, nasıl bir dialog, nasıl bir oyunculuk konusunda profesyonel bir bakışı hakkediyor. Üstüne üstlük toplumsal cinsiyet ve sosyoloji konusundaki fikirlerini son derece naif ve alttan bir şekilde aktarabiliyor. Bu yüzden ilk defa -sadece teknik bağlamda bakarak- yüzümü ekşi bir hale sokup tavsiye edebiliyorum.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

9

6 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bir kaç başarısız içerikten sonra dizilerine ön yargılı olduğum Netflix benim için bir daha yeşerdi sayenizde.. Gidip hemen izlemeliyim. Elinize sağlık..

    1. bence Netflix senin için yeşermesin. Bu şuna benziyor. Okyanus’a bir tatlı su kaynağı aktı diye okyanustan su içilmesi mümkün olur mu ?
      Russian Doll’un başarısı tamamen Natasha Lyonne’nin artistik kabiliyetlerinden müteşekkil. Netflix’e atfedemedim.

  2. Ekşi sözlükte yazınız russian doll entry sinde paylaşılmıştı. Özellikle emeğinize ve kaleminize teşekkür etmek için buraya geldim. Değerlendirmenizi çok yerinde buldum. Takipte kalacağım.