Spielberg Netflix Filmlerine Karşı Çıkıyor


Spielberg Neden Karşı?

Netflix‘in Oscar adaylığı bulunan Roma filminden sonra (ki burada inceledik) ortalık biraz karışmışa benziyor.

Ünlü yönetmen Spielberg, CAS Ödül törenlerinde sinema salonlarının hep buralarda bir yerlerde kalması gerektiğini belirtti. Bu ilk bakışta masumane bir dilek cümlesi olarak gözükse de aslında işin aslı pek öyle değil.

Spielberg, Netflix‘in film üretimine ince bir gönderme yapıyor. Çünkü aslında sinefililerin ve bilinçli film izleyicilerinin özellikle bugünlerde huzursuz olduğu bir konudan kendisi de rahatsız olmuş.

Netflix ve TV platformalarına yönelik filmlerin genel olarak rahatsız edici bazı durumları var. Bunlardan birisi uzunluk. Post prodüksiyonda filmlerin uzunlukları TV ve Streaming servislerine göre ayarlanıyor. Bir sinema salonu filmi ile TV filminin kurgu masasında yaşayacakları farklı yani sizin anlayacağınız. Bir başka rahatsız olunan ise senaryo. Senaryolar daha rating ve reklam odaklı, bir diğer yandan da seyircinin kaçması ve ekranı değiştirmesi sinema salonlarına göre daha kolay olduğu için sanatsallık yerine ekrana bağlayıcılık daha ön planda.

Netflix filmleriNetflix bir çok film yayınlıyor

Spielberg Ne Dedi?

Ayrıca Spielberg ve bir çok Muhafazakar Hollywood çalışanı, Netflix‘in oluşturduğu tekeli sezinleyip buna karşı mevzileniyor gibi de görünüyor.

Yine Cannes‘ın Netflix filmlerini dikkate almama kararının muhtemelen Oscar için de geçerli olmasını isteyen bir ekibin olduğunu da belirtelim. Spielberg de bu konuda geçen yol ITV’ye verdiği bir röportajda “eğer bir televizyon formatı uyguluyorsanız, TV filmisiniz demektir” diyerek devam ediyor: “eğer iyi bir gösteriyse, bir Emmy hakkedersiniz, bir Oscar değil”.

Eğer iyi bir gösteriyse, bir Emmy hakkedersiniz, bir Oscar değil

Netflix Oscar RomaRoma filmi sadece oscar adaylığı değil, venedik film festivalinde altın aslanı çoktan almasıyla da adından söz ettiriyor.

Bu tartışmalar kısa sürede dineceğe benzemiyor. Çünkü Universal, Walt Disney, MGM, Fox gibi Hollywood gediklileri, bunun yanı sıra, HULU, Youtube, Amazon Prime vb, diğer aktörlerin de Netflix benzeri platformlar oluşturması ve Netflix kartelini bastırmaya çalışması ile gün geçtikçe de büyüyeceğe benziyor. Bu dönüşüm ve savaş, sektörün Edison’dan kaçıp Los Angeles‘a sığındığı arkeik dönemler gibi, Los Angeles‘dan kaçıp Netflix‘e sığındığımız yeni bir formatın ve yeni bir yüzyılın ayak seslerini bize duyuruyor. Bir an önce Blu TV, Puhu TV gibi yerel streaming servislerinin kendisini toparlaması ve mevzi alması gerekli.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

4

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir