Senaryo Taktikleri : Döküm Almak


Size, Senaryo Taktikleri serisi şeklinde aklıma geldikçe, elimden geldikçe bir kaç işe yarayan şeyi aktarmak istiyorum. Bunlardan ilki de döküm almak. 

Neden Döküm Almak ile Başladım?

Neden döküm almak ile başladım? Çünkü aslında hepimiz bir şekilde senaryo yazmayı, tekniğini falan herhangi bir youtube ya da web sitesi ya da ücretsiz-ücretli sinema okulları aracılığıyla edinebiliyoruz. Gerçekten atla deve değil artık sinema eğitimi almak.  Ancak sinema eğitimi alırken de işi yapanlar, işi ne kadar öğretebiliyor- öğretmenlik ayrı bir şey, senaristlik ayrı bir şey- yapanlar yapar, yapamayanlar öğretir düsturu ne kadar geçerlidir? Bu sorular da kafa kurcalayıcı.

En basitinden ben kendim, yıllardır senaryo eğitiminin içerisindeyim, ancak adımın geçtiği bir işi bulamazsınız internette –dikkat yayınlanmış demedim, adımın geçtiği dedim-. Bu da acaba senaryo eğitiminde benim kalitemi belirler mi? Ya da ben bazı tavizleri ve kaçacak bir takım huzurları göze alsaydım acaba bir diğer yandan senaryoyu öğrenmeye çalışan amatörlere haftada 3-4 saat son derece komik rakamlarla anlatmaya vakit ayırabilir miydim? (Malum zaman, harcanması en tehlikeli şeydir. Sonuçta geri döndürülemez) Bütün bunlar başka bir zamanda uzun uzun tartışılacak meseleler.

Herkes Her Şey…

Türkiye‘de sinema ile uğraşanların en büyük sıkıntılarından birisi herkesin her şey olmasıdır. Türkiye’de bir sinema çalışanı her şeyden biraz anlamak zorundadır. Senarist, aynı zamanda sanat yönetmenliğini bilmeli, yönetmen ışığı bilmeli, ışıkçı sesi bilmeli, aslında herkes her şeyi bilmelidir.

Çünkü herkes her an her pozisyonda görev alabilir.

Hele ki amatörseniz.

Bu yüzden pre prodüksiyonun önemli bir kalemi olan döküm almayı açıklamak bize zorunluluk oldu. Çünkü bir senaristten yapımcının bu şekilde bir beklentisi olabilir (her ne kadar genelde yönetmene kalsa da bu iş durum bu).

Döküm Yapmanın Önemi Nedir?

Bir senarist (özellikle Amerikan Format kullananlar için konuşuyorum) yazdığı senaryo‘yu çekilebilir hale getirmek için döküm yapabilir. Buradan Fransız format kullananlar yapamaz sonucu çıkmasın. Ben sadece taktik verirken Amerikan formatını baz aldığımdan böyle dedim.  Döküm yapmanın önemi de şundandır: Döküm, filmin çekimini kolaylaştırır, film çekim esnasında senaryoya bakılmaz, döküme bakılır. senaryoya sadece oyuncular bakar.

Yani senaryom var ekibim var ekipmanım var diyerek pre-prodüksiyondan direk prodüksiyona geçmek yanlıştır. Bir ön hazırlık için, bütün ekibin elinde herkesin neye hazırlanacağını bilmesi için bir senaryo dökümüne mutlak surette ihtiyaç vardır.  Bugüne kadar ki işlerinizde hiç denemediyseniz, bir kere deneyin, ne kadar işe yaradığını görünce inanın şaşıracaksınız.

Peki nasıl çıkartılır. Fosforlu kalem… Evet… En büyük destekçiniz rengarenk fosforlu kalemler. En önemli taktik bu.

 Bunlar yani…

Nasıl Başlıyoruz?

Senaryonuzu açın efendim, ve senaryonuzda şunları tek tek fosforlayın.

OyuncularSarı
Atmosfer DetaylarıTuruncu
Set Hazırlığı- Dekor ParçalarıKırmızı
Özel EfektlerGri
KostümlerYeşil
MakyajMavi
Çarpıcı NoktalarMor
Hayvanlar – Vahşi DoğaLacivert

**Bu arada bunları çoğaltıp azaltmak da sizin elinizde… Sonuçta herkes kendi prodüksiyonunu daha iyi bilir. 

Aşağı yukarı da senaryonuz şu hale dönecek :

Senaryo yazım teknikleriSenaryo Döküm Öncesi Çalışma Örneği… Gördüğünüz üzere duruma göre ikili şekilde de fosforlu kalem kullanabiliyorsunuz. 

Nasıl Uygulanır?

Senaryonuzun bu şekilde dökümünü aldınız. Bir de gördünüz ki bir döküm sayfası size yetmiyor. O zaman ne yapacaksınız. İnanmayacaksınız ama Hollywood’da bir sayfa tam 8’e bölünüyor. Yani döküme işlerken sayfa 26 kısım 2/8 diye dökümler oluşturuluyor. Adamların bir sayfayı sekize bölmeleri karmaşa oluşturmuyor hatta devamlılık hatalarının önüne geçmesi bakımından çok doğru bir taktik. Yani 100 sayfalık bir senaryonun 800 sayfalık dökümü olabiliyor.  Korkmayın ama… Çoğu kopyala yapıştır olunca canınız çok sıkılmıyor.

Peki aşağı yukarı bu fosforladığımız birimleri döküm’e nasıl çeviriyoruz? Yine aynı ingilizce örnek üzerinden gidelim :

Senaryo döküm örneği, senaryo taktikleri

Bundan sonrası sizin işiniz. Konsepti az çok anladınız diye düşünüyorum. Bu arada size bir döküm dosyası şablonu da hazırlayıverdik. Edinmek için Burayı Tıklayın

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

7

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir