Güzelin Tanımı


Soru: Güzel olan neden güzel?

Sonuç: Altın oranı, insan fıtranın beğeni ölçütü olarak var edilmiş unsur olduğunu kabul edelim. Bir olgu altın orana ne kadar yakınsa o kadar güzeldir: koku, tını, hareket, tat, cümle kurma düzeni vb… 

İki oran tanımlayalım:

Birincisi, saf haldeki insanın güzeli tanımlaması için var olan oran olsun. Buna altın oran diyelim. 

İkincisi, bir olguya bir çok kez maruz kaldıktan sonra kişinin adapte olmasıyla oluşan -o olgu için- kendine has altın oranı olsun. Buna gümüş oran diyelim.

O zaman, bir olgu altın orana ne kadar yakınsa saf haldeki insan için o olgu o kadar güzeldir.

Ve adaptasyon yaşamış kişi için bir olgu ne kadar gümüş orana yakınsa o olgu o kadar güzeldir.

Bir saf haldeki kişiye, altın orana yakın bir melodi dinletirseniz, enstrüman veya müzik kültürü ayırt etmeden memnun kalacaktır. 

Kendisini binlerce saat bir müzik türüne maruz bırakıp gümüş oranını oluşturan kişiye o müzik türünden o kişinin gümüş oranına yakın bir melodi dinletirseniz beğenecektir.

Maruz kalınanların üstümüzdeki etkileri olarak şive örnek gösterilebilir.

 

Bu çözümlemeye göre sevmediğiniz bir olguya kendinizi bir süre maruz bırakırsanız seveceğiniz, bir süre daha maruz bırakırsanız bağımlısı olacağınız belirtilmiş oluyor.

O zaman bir filmi izlerken hangi bağımlılıklarımızla birlikte izleyip beğenip yada beğenmediğimize karar veriyoruz? Hangi altın ve gümüş oranlara göre irdeliyoruz? Gurme demek gümüş oranlardan uzak saf haldeki insan mı demek olur. Yani bağımlılığı olmayan herşeyin altın oranını ölçebilen kişi.

Yeşilçamla filmce şivesi oluşmuş birinin yapacağı film nasıl olur?

Kopmadığımız gümüş oranlarımız yüzünden güzel algımız vasat halde. Güzel diye tabir ettiğimiz ama bir gurme için kötü olan işleri ortaya koyuyoruz ve bir türlü bu vasatlığı aşamıyoruz. Bir karadenizlinin şivesini aşamaması gibi.

Bir bağımlılığın ve gümüş oranın oluşma düzenini az çok çözümledikten sonra. Gerçek güzeli güzel olarak görmek ve güzeli icra etmek için, gümüş oranlarımızı gözden geçirip tekrar her konuda saf hale dönme çabası sarfetmek gerekiyor.

Bence saf halden kopup çoğu konuda kendi gümüş oranlarını oluşturmaya başlamış insanlar bir nevi "denge algısı bozulmuş" olarakta tabir edilebilir. 

Gümüş oranlar bir zaanati icra eden birisinin farkında olması ve çözmesi gereken bir unsur olsada insanların yaşamlarını sağlıklı şekilde devam ettirebilmeleri için önemli. Altın orana biraz uzak görünümü olan bir kadının kendine hayran olmasının altında gümüş oranın varlığı yatıyor. 

Çirkin huyları kabullenmemizin altında da mı gümüş oran var? Hangi kötü huylara adapte olduğumuzun farkında olabilir miyiz?

Belki altın oran bir uzaylı için rezil bir düzen ama insanlar için eşsiz bir dengeyi, ahengi ve orta yolu ifade ediyor. Bizlere böyle kodlanmış. Bu evrensel kodu anlamak her güzel işin başı.

Bu bağlamda gümüş oranları anlamak -takılı kalmak- da her yerel işin başı.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

-4

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir