Kısa Animasyon: Planemah


Planemah – Animated Short by Jakob Jim Schmidt

6’23” – 2016 – 2D – Renkli

“A dark world of greed a king chases the secrets of universe and existence. Planemah is a trippy allegory about desire, ruthlessness and failing.”

Meâlen:                                                                                                                                                               “Açgözlülüğün karanlık dünyası… Bir kral varoluş ve evrenin sırlarını sorgular. Planemah arzu, zalimlik ve başarısızlığın ilginç bir alegorisini sunuyor.”

planemah

Filmi bu akşam facebookta dolanırken rastgelmesi sonucu gördüm. İzledim, beğendim. Üzerine kısa bir şeyler yazdım. Sizlerin beğenisine sunuyorum. Keyifli okumalar, ardından da iyi seyirler dilerim! Yahut keyifli seyirler, ardından iyi okumalar. Bu, tamâmen size kalmış.

Filmin Linki:  https://vimeo.com/198268686

Film, açgözlü bir kralın varoluştaki en eski soruyu sual etmesiyle başlıyor. Söz konusu soruya “eski” niteliğini bahşeden mefhumun ta kendisini: varoluşu! Kızına bir prens yahut hastalığına şifa arayıp krallığın dört bir yanından hekimleri veya yakışıklı mert delikanlıları sarayına çağıran her masal kralı gibi, bu hikâyede de kral, diyârın bütün filozofları ve alimlerini çağırıyor sarayına. Bir şeyi unutuyor ama, sual ettiği sorunun nesneyle değil özneyle var olduğunu. Böylece hiçbir yanıt tatmin etmiyor onu, kendisinde aramadığı için yegâne cevâbı; yiyip bitiriyor bütün var oluşu, varlığın kendisi onu bitirmeden önce.

Sanki bir distopya şairinin kaleminde çıkmış evren ve karakter tasarımları, arka fonda çalan müziklerle muazzam bir ahenk içinde işliyor. Kral, aklıma “Gürgen Kralı”nı, (krallıktan müstesna, alakasız) evren de “kafkaesk*” bir distopyayı anımsatıyor. Bu, izleyeceğiniz en iyi kısa animasyon olmayabilir, ama hepimizi alakadar eden bir lanetle alaklı sorulmuş bu suale ilişkin, görmemizi şart kılan bir bakış açısı olduğuna nerdeyse eminim.

Animelerle ilgiliyseniz eğer bu tarafa alalım: https://sineg.net/2018/06/11/senin-animen-hangisi/

*Kafkaesk, Franz Kafka’dan geliştirilen, Kafka’nın tasvirlerindeki gibi, tehdit edici ya da korkutucu anlamlarına gelen bir sıfattır. Kafka’nın stiline özgü olarak hikâyelerinde anlatım akışının doğal bir parçası olarak bilinen ve algılanan gerçeklikten kopma, uzaklaşma durumunu ifade eder. (kaynak : vikipedi)


Arkadaşlarınla paylaş

5
5 puan

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste