10 Adet Bilim Kokan Film


1-Agora

agora, sineg, film

Dünyanın yuvarlak olduğunu hepimiz biliriz,bu bilginin nasıl elde edildiğini, bu süreçte ne gibi zorluklar yaşandığını, hangi aşamalardan geçerek bugün bildiğimiz noktaya gelindiğini anlatan bu film MS.400-415 yıllarında İskenderiye Kütüphanesi döneminde geçiyor.Kütüphane yağmalanırken tek bir parşömen parçası için canını feda etmeye hazır bir kadının öyküsünü anlatan bu film de dini radikalizmin ‘medeniyet’ dediğimiz şeyi nasıl yerle bir ettiğine tanıklık ederken aynı zaman da “medeniyet” kavramının evrensel ve zamanlar üstü, “çağdaş”ın dönemsel olduğunu kavrayacaksınız.

agora imdb

2-Her Şeyin Teorisi (The Theory of Everything)

Her Şeyin Teorisi, sineg, film

Hawking’in bir zamanlar hayat arkadaşı olan Jane Hawking tarafından kaleme alınan kitaptan senaryolaştırılan Her Şeyin Teorisi, oldukça hızlı ilerleyen bir film. Hawking’in 60′lı yıllardaki yaşamını, sağlığına ilişkin kötü haberleri aldığı döneminin detayları her ne kadar hızlı bir şekilde ele alınmış olsa da,daha çok Stephen ve Jane Hawking ikilisinin duygusal ve mantıksal birlikteliğine,birbirleri için yaptıkları fedakarlıklara odaklanılıyor. Bu film Eddie Redmayne’e en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandırmıştır. Ayrıca en iyi erkek oyuncu BAFTA Ödülleri ve drama dalında en iyi erkek oyuncu Altın Küre’yi de Eddie Redmayne kazanmıştır. Film 2014 Uluslararası Toronto Film Festivali’nde gösterildi. ABD’de kasım ayında gösterime giren filmin Türkiye’ye geliş tarihi ise 27 Şubat 2015’tir.

3- Yıldızlararası (Interstellar)

Christopher Nolan’ın, Jonathan Nolan ile kaleme aldığı ve yönetmenliğini omuzladığı filmin yıldız oyunculardan oluşan oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Bill Irwin, John Lithgow ve Michael Caine gibi isimler yer alıyor. Bilimkurgunun yanı sıra dramatik öğeler de içeren filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne’nun evrendeki ‘Solucan Delikleri’ teorisinden ilham alıyor ve bu delik tüm insanoğluna bir umut oluyor.

4-Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

a beautiful mind, sineg, film

Nobel Ödülü’ne layık görülen ünlü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesini izleyeceğiniz bu film iki önemli dalda Oscar ödülü kazanmıştır.Film de asosyal bir matematikçi olan John Nash kazandığı bir bursla Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlar. Nash, inanılmaz bir teoriyi ortaya sürüp kanıtlama aşamasına kadar gelir. Böylece matematik çevrelerince ününü yayan dahi adam zamanla şizofrenik belirtilerle mücadele etmeye başlar. Nash artık kendi kurgusal gerçekliklerinden oluşturduğu dünyasıyla gerçekleri ayırt edemeyecek bir duruma gelir yani kısacası kafayı yakar.

5-Sonsuzluk Teorisi (The Man Who Knew Infinity)

Sonsuzluk Teorisi, sineg, film

Robert Kanigel’in aynı adlı romanından uyarlanan film Hindistan’ın Madras kentinde yoksulluk içinde büyüyen Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın Birinci Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanıp Profesör G. H. Hardy rehberliğinde, matematiksel teorinin öncüsü oluşunu anlatıyor.

6-Otomatik Portakal  (A Clockwork Orange)

A clockwork orange, sineg, film

Anthony Burgess’in kitabından uyarlanan Otomatik Portakal;Stanley Kubrick’in dokunuşuyla izlenmesi gereken efsanevi filmler arasına kazık çakmıştır. Geleceğin Britanyasında, ilaç bağımlısı bir çete her gece şiddet gösterilerinde bulunmaktadır. Adam dövüp, hırsızlık yapıp insanlara tecavüz etmektedir. Bir gece çetenin başı Alex diğerleri tarafından polise ihbar edilir. Hapse giren Alex’in cezasını hafifletmesi için önünde bir seçenek vardır: Bir deneye tabi tutulmak. Sonrasında Alex’in hayatı tümüyle değişecektir.

7-İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)

almadovar, the skin I live in, sineg, film

Gerilim türündeki film, Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet’in “Tarantula” isimli 2005 tarihli romanından uyarlandı. Antonio Banderas’ı bu film de kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrahı olarak görüyoruz.Film bu cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını konu alıyor. 

admin notu: almadovar’ın en etkileyici filmlerindendir. Tavsiye edilir. 

içinde yaşadığım deri imdb sayfası

8-Yapay Oyun (The Imitation Game)

Yapay Oyun, film, sineg

Film II. Dünya Savaşı döneminde geçiyor.İngilizler Enigma şifreleme sistemini çözememiştir. Çözüm olarak İngiliz hükümeti  ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar.Bu beyinlerden birisi de kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing’dır.Ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing’i bu filmde Benedict Cumberbatch canlandırıyor.

9-Stanford Hapishane Deneyi (The Stanford Prison Experiment)

1971’de yürütülen deneyde yaşanan gerçek olaylardan uyarlanan filmin konusu;Stanford Üniversitesi’nde psikolog olarak çalışan Philip Zimbardo ekibini kurup yeni bir deneye başlar. Okulun öğrencileri arasından seçilen 24 kişi, bodrum katına kurulan sahte bir hapishaneye yerleştirilir. Bir grup mahkum, diğer grup ise gardiyan olarak deneye katılacaktır. Ancak deney bir noktadan sonra tehlikeli bir hal almaya başlar.

10- Philadelphia Deneyi (The Philadelphia Experiment)

Philadelphia Deneyi, sineg, film

Filmin konusu olan Philadelphia Deneyi, 1943 senesinde Amerikan donanmasının Philadelphia şehri limanında yaptığı iddia edilen deneydir.Deneyin meraklısına duyurulur.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

2

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir