Bird Box Ne Anlatıyor?


Netflix son zamanlarda yapımcılığını üstlendiği yapımlarla kendinden çokça söz ettiriyor. Bu yapımlardan biri de yayınlandığı günden bu yana izlenme rekorları kıran “Bird Box“. Yedi gün içerisinde 45 milyonun üzerinde izlenme elde etti. (Netflix’e olan rağbetin bu denli yükselmesini ilerleyen zamanlarda bir yazı ile ele alacağız.)

Filmin Konusu

Görünmeyen lanetli bir varlık, yaptıkları ile insan toplumunun büyük bir kısmını intihara sürüklemiştir. Kendini gören insanların en sevdiği, özlediği kişi gibi görünerek toplu intiharlara neden olmuştur. Dünyanın heryerine hızla yayılan bu varlık, Amerika’ya da ulaşmıştır. Tüm bu kıyametin ortasında iki çocuk annesi bir kadın hayatta kalma mücadelesi vermektedir…

(Buradan sonrası spoiler içerebilir)

Gerilim ve dram türünü bir arada gördüğümüz film, bazı mecralarda korku olarak geçse de korku ile gerilim türünü birbirinden ayırt etmemiz gerektiğinin altını çizmeliyim. Filmde bir korku unsuru bulunmamakla birlikte daha çok gerilim sahneleri yer almaktadır. Korku unsuru olarak şiddet sahnelerini gösterebilir miyiz tartışılır. Netflix, her yapımında olduğu gibi bu filmde de oldukça fazla bir şekilde şiddet pornografisine başvurmuş.

Malorie’nin (Sandra Bullock) iki çocuğuna gidecekleri yolculuğun tehlikelerini anlatmsıyla başlayan film, bizi olayların başladığı 5 sene öncesine götürüyor. Malorie, genç ve hamile bir ressamdır. Ablası ile olan konuşmalarından Malorie’nin aile ve çocuğa önem vermediği hatta istemediği anlaşılmaktadır. Ablası haberleri izletir ve dünyada toplu intiharlar meydana geldiği haberini görür. Bu intiharların karanlık bir varlık tarafından yapıldığı şeklinde varsayımlar ortaya atılır. İlk başta haberi umursamıyor gibi görülen Malorie, hastane dönüşünde bir kızın kafasını cama çarpa çarpa kendine zarar verdiğini görünce o varlığın Amerika’ya da geldiğini anlar ve arabaya koşarak ablasına arabayı sürmesini ister. Ablası bir süre arabayı sürdükten sonra o varlığı görür. Arabayı çarpar ve arabadan inerek kendini bir kamyonun önüne atar.

Yani varlığı gören herkes intihar ediyor. Bu yüzden konu basit. Görmemek gerekiyor… Denilebilir ama tabi ki çatışmayı güçlendirmek için bir unsur daha ekleniyor; Deliler, o varlığı görünce intihar etmiyorlar. Aksine ona tapıyorlar ve diğer herkesin onu görmesini istiyorlar. Hatta o delilerden biri, Malorie ve diğer insanların sığındığı eve sığınıyor. Evdeki iki hamile kadının da doğumu aynı gün başlar. Deli, evin bütün pencerelerini açar ve evdeki bir çok kişinin intihar etmesini sağlar. En sonunda Tom(Trevante Rhodes) o deliyi öldürerek Malorie ve iki bebeği kurtarır. Malorie ve Tom 5 yıl boyunca o evde bir aile gibi yaşarlar. Malorie, çocuklara isim vermez. Kız ve Erkek diye seslenir.

Bir gün telsizden bir ses gelir ve nehir yoluyla 48 saat uzaklıkta güvenli bir bölge bulunduğunu söyler. 5 senedir çevredeki evlerden topladıkları yiyeceklerle yetinen Malorie ve Tom ailesinin yiyeceği kalmadığı için o yolculuğu denemek zorundadırlar. Gittikleri son erzak arayışında Tom, Malorie ve çocukları korumak için kendini feda eder ve deliler ile çatışırken o varlığı görerek intahar eder. Malorie ve çocuklar, yolculuğa çıkarlar. Bir çok gerilim dolu sahnenin ardından güvenli bölgeye ulaşırlar.

Peki sizce güveli bölge neresi 🙂 Görme Engelliler Okulu… Bence bir çok seçenekten biriydi sadece. Yani film, çok da şaşırtan bir final yapamamıştı.

Film güzel bir film mi değil mi tartışılır. Çünkü havada kalan bir sürü sorusu var. Sağlam bir zemine oturmayan bir hikaye olması filmin sorunlardan sadece birisi. Delilerin varlığı görünce ona tapması da ayrıca saçmalayan bir durum. “Neden” diye sorduğumuzda hiç bir cevabı olmayan sorularla dolu bir hikaye. O varlığı mistik bir zemine bile tam olarak oturtamıyoruz. Hikayeyi düşünerek izlediğimizde çekilmeyecek bir hal alıyor. Belki filmin başlarında aile kavramını önemsemeyen bir kadının çocukları için yaptıklarına film boyunca şahit olmak güzel bir durum olabilir. Ama şu soru da akla gelmiyor değil; Aile olmak için kıyamet mi kopmalıydı 🙂

Hülasa, bir gerilim filmine göre bence fazla yavaş ve uzun bir film. Daha kısa ve etkisi yüksek filmler izlemek temennisi ile…

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

10

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Belki bir gerilim olarak iyi film denebilir ama hakket çok boş ya bir de herkes övüyor la neyini övüyonuz neyini ?

  2. Filme daha yeni başladım. Bana biraz Dan Brown’un istila kitabından uyarlanmış gibi geldi…

  3. Bird Box ne anlatıyor başlığı altında metaforların anlatılacagını dusundum ama baya olayları anlatmıssınız ahahahah Spoiler demişsiniz ama bu baya “ya ben izlemicem anlatsana filmi” diyen birine cevap olmus.