Avengers Endgame: Bir Garip Mühendislik


Avengers Endgame yayınlandı, tozu da dumana kattı. Senaristlerin ciddi bir mühendislik işine giriştikleri görülüyor. 

Senaryo yazımı dışarıdan bakan gözlere göre bir sanat gibi görünse de işin hendese boyutu sanattan her daim daha baskındır. Senaristler, boyunlarında fular, dudaklarına iliştirilmiş bir pipo, yuvarlak çerçeveli gözlükleriyle ortamlara salınan insanlar değillerdir. En azından ne ben ne de etrafımdakiler öyle değiller. Ziyadesiyle obsesif, detaycı, gözlemci muhtemel okul çağlarında zeki ama asosyal olan tiplerdir. Gariptir ama tam sözelci de değillerdir, daha çok eşit ağırlıkçı dediğimiz orta tiplerdir. 

Bu Hollywood’da da üst düzey para kazananların şekil şemallerini düzeltmesi hariç global bir kaide gibidir. Stereotipleştiriyorsun diye kızanlar da kızmaya devam edebilirler, stereotip bir senaristin en sevdiği alettir sonuç itibariyle. 

Gelelim Avengers Endgame’e…

Film, klasik olarak sıradan dünyanın sunumu ile başlıyor. Özellikle de çocukların kullanımı üst düzeyde ilk sahnelerde. Çünkü masumiyet, sevgi, saflık kavramları ilk etapta hemen seyirciye pompalanıyor ki bunlar kaybedildiğinde kahramanımız-kahramanlarımızın motivasyonu güçlensin, seyirci kainatın en haklı fikirlerini sunsa da Thanos’tan nefret etsin, sıradan dünyayı geri getirmeye uğraşan Avengers‘ın çevresinde konsolide olsun.

Gördüğünüz üzere daha ilk sahnede mühendisliğe başlıyorlar. Algı yönetimi denilen şey tam olarak burada start vermiş durumda. 

Sonrasında kaybedilmiş savaş-bir önceki filme nazaran- sonrası ağır bir depresyon, ağır bir matem havası almış yürümüş durumda. Kasvet kasvet üstüne seyirci geriliyor. 

Kahramanın Yolculuğu

Kahraman her zamanki gibi Tony Stark (Iron Man). Eh tabi böyle olunca Campbell‘ın formülasyonları- ya da daha iyisi Vogler’in senaryo için damıttığı formülasyonları bir bir uygulamaya koyuyorlar. 

Çağrının reddi, maceraya atılış, müttefikler – düşmanlar, çile vs. vs. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler Vogler’in Yazarın Yolculuğu kitabını edinsinler.  Pdf’si de sağolsun sinematek’te varmış, okumak isteyenler buraya

Üzücü Olan

Beni senaristler açısından üzen ise, senaryo formülasyonlara uymuş ok, hasılat da yapmış ok. Ama Marvel evrenine aşina olmayanlar için film inanılmaz anlaşılmaz durumda. Senaristler tam bir açmaza düşmüşler, hem Marvel köklerine bağlı kalacaksın, hem seyirciyi tutacaksın. hem de bir formüle oturtacaksın. 

Bu yazınsal serbestiyi öldürmüş, öldürdüğü gibi de garip bir özgüvenle, ruhsuz, nasılsa izleyecek bir nerd kitle var esasına sırtını yaslamış, zaman mekan bilim mevhumlarını iç etmiş bir durum oluşmuş. 

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

3

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir