DC Evreninin Acımasız Hatunları


Süper kahramanlara ayar mı oluyorsunuz? İşte bu konu tam sizin konunuz… Hem iyilik ya da kötülük kime göre ya da neye göre iyilik,kötülük? İşte tam olarak burada.

1.Cheetah (Barbara Minerva)

Dr Barbara Minerva,takma adı Cheetah  ünlü bir İngiliz arkeologdur. Afrika’ya gittiği bir keşif gezisi sırasında hayatı dramatik bir şekilde değişmiştir.Bitki tanrısı Urzkartaga tarafından yakalanıp çitaya dönüşümünden önce; Barbara ,en büyük düşmanı olan Wonder Woman’ın yakın arkadaşı ve hayranıydı.

2.Silver Banshee (Siobhan McDougal)

Siobhan McDougal takma adı Silver Banshee, DC Comics tarafından yayınlanan çizgi romanlarda, özellikle de Süperman’in rakibi olarak görünen bir süpervizör kurgusal karakterdir.Özel gücü ölümcül çığlıklarıdır.

3.Livewire (Leslie Willis)

Leslie Willis bir zamanlar popüler bir Metropolis radyocusuydu.Kimse onun zehirli sözlerine karşı bağışık değildi, Süpermen bile… İzleyicileri arasında Lex Luthor ‘da onu dinlemekten zevk alırdı. Leslie radoyada çalışmasının üçüncü yılı şerefine bir rock konseri düzenler.Yetkililerin şiddetli fırtınaya karşı uyarılarını dikkate almayan Leslie gösterinin devam etmesini ister.Alana düşen yıldırımlar  insanların korkuyla kaçmasına sebep olur Süpermen yardım etmek için gelir ve sahneye düşen yıldırımlar sırasında Leslie’yi kurtarmak için üzerine atlar fakat yıldırım Süperman’ın vücudundan Leslie Willis’a geçer.Willis  çarpılır ve görünümü değişir.
Willis uyandığında, teninin hayalet gibi beyazlaştığını ve saçlarının maviye döndüğünü gördü aynı zamanda işinden de atılmıştır.Süpermen’in kaza hakkında TV’deki muhabirlerle konuştuğunu izler: Bir muhabir, Willis’in nefret dolu ve haksız yorumlarından bıktığı Süpermen’in onu kibirinden dolayı cezalandırmak için zarar verebileceğini söyledi. Willis,kazaya Superman’ın neden olduğu düşünerek öfkelenir ve kendisini Livewire olarak ilan eder.Livewire, elektrik güçlerine sahip kötü bir kadındır. Süperman’in düşmanıdır.

4.Circe

Aslında karakterin temeliYunan mitolojisine dayanır. Titanların,Hyperionand Perseis’in kızıdır. Circe güçlü bir cadı ve eski Colchis prensesidir. Circe insanları  hayvana dönüştürme konusunda çok yeteneklidir.Ölümcül suçları nedeniyle Amazon Kraliçesi Hippolyta onu “uzayda zarar veremeyeceği bir ada gezegeni” olan Sorca’ya sürgüne gönderdi. Circe dünyaya geri döndüğünde Wonder Woman’ı yok etmeye çalışır.

5.Poison İvy (Pamela Lillian)

Pamela Lillian Gotham şehrinin botanikçi güzelidir.Çevreci bir bitki aşığıdır.Eski lise öğretmeni Pamela’yı eski bitkileri içeren bir Mısır eserini çalmaya ikna eder fakat Pamela’ya güvenmez ve onu ölümcül bitkilerle zehirlemeye çalışır.Pamela bu saldırıdan bağışıklık kazanarak daha güçlü bir biçimde uyanır.Zehirli sarmaşık adınıda bu olaydan sonra alır.Zehirli Sarmaşık uzun kızıl saçları, beyaz teni ve yeşil sarmaşık yapraklarıyla, Vücudunun salgıladığı Feromon ile etrafındaki insanların zihnini kontrol eden bir anti kahramandır.Kanındaki toksinler sayesinde dokunuşu bile ölümcül olabilir ama cazibesi ön plana çıkarıldığı için genellikle bu toksinleri dudaklarından salgılanır ve bir öpücükle uygulanır.

6.Catwoman (Selina Kyle)

Selina Kyle kedileri çok seven fakat suça eğilimli bir kadındır,ailesinden şiddet gördüğü için dövüş dersleri almıştır ve evden kaçmıştır.Sokaklarda hayatta kalmak için verdiği mücadele onu  hırsızlık yaparak geçimini sağlamak zorunda bırakmıştır bu yüzden Batman’ın  düşmanıdır ama tuhaftırki aynı zamanda da sevgilisidir vearalarındaki bu karmaşık ilişki durumu çekici bir hale getiriyor. Catwoman’ın  çevikliğe,akrobasi ve yakın dövüş sanatlarında olan ustalığı dışında insanüstü bir gücü yoktur.

7.Orca (Grace Balin)

Dr. Balin,Gotham Akvaryumu’nda görev alan Deniz Biyolojisi ve Biyo-Tıp alanında uzmanlaşmış, Yoksul gençler için okul sonrası bir programı finanse eden ve evsizler için bir barınakta gönüllü olarak çalışan  hayırsever bir deniz biyoloğudur.Trajik bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum kalır.Ancak engeline rağmen sapkınca orca doku örnekleri kullanarak omurilik rejenerasyonu üzerine çalışır. Umutsuzca geliştirdiği kimyasal formülü kullanarak Orca adını verdiği katil balina melezine dönüşür.Değerli bir pırlanta çalarak Gotham City’de bir suç çılgınlığı başlatır. Orca, pırlantayı satmayı ve gelirleri, yoksullar için çeşitli projelere fon sağlamaya yardımcı olmak amacıyla kullandı.Batman’ın düşmanıdır.Hayatta çok uzun süre kalamadığı için silik bir anti kahramandır.

8.White Rabbit (Jaina Hudson)

Jaina Hudson’un babası Hindistana atanan Amerikalı bir diplomattır,annesi bir Bollywood oyuncusudur. Jaina dokuz yaşındayken, ailesiyle birlikte Hindistan’dan Gotham Şehri’ne taşındı. Jaina, dokuz yaşından itibaren Gotham’da özel okullarda büyümüştür. Yıllar sonra, Jaina bir yardım fonu organizatörü olur.Pakistan’a yardım fonu toplama partisi sırasında Bruce Wayne(Batman) ile tanışır, Bruce onu hemen etkiler ve flört ederler.Yetenekleri arasında olan Biyo-Fisyon: Kesin doğası hala bilinmemekle birlikte, Jaina kendini iki varlığa kopyalayabilir. Diğer bir yeteneğiyse oldukça hızlı ve çevik olmasıdır.Uzun çivili topuklu yüksek ayakkabılarını giyerken bile çoğu takipçiyi geride bırakabilir.Gizemli bir suçludur kısacası Gotham’da suç söz konusuysa Batman’in düşmanı olması kaçınılmazdır fakat  merak uyandıran şey; Batman’in neden hep suçlu hatunlara aşık olduğudur.

9.Harley Quinn (Harleen Frances Quinzel)

sineg, DC Comics

Arkham Asylum’da staj yapan bir psikiyatristtir. Harleen, Arkham’daki hastaları incelerken Joker’e ilgi duymaya başlar ve sonunda aşık olur.Joker’in Asylum’dan kaçmasına yardımcı olur. Joker ona güzel bir isim bulur, artık o Harley Quinn’dir; yani en çılgın kötülerden biri. Joker sevmediği bu kızdan kurtulmanın yollarını arar ve onunla işi bitince roketle fırlatır.Neyse ki Robinson parkına çakılan roketi Poisom Ivy bulur ve güzel kızı kurtarır.Harley, Poison Ivy’nin kendisine enjekte ettiği antitoksinler sayesinde süper-insan gücü, çeviklik ve bir de toksinlere karşı bağışıklık kazanır. Joker onu yalnızca gerek duyduğu zamanlarda kullanır ve zavallıya asla iyi davranmaz. Harley kendine geldiğinde Joker’den intikam almak ister. Joker’i alt etmek ister ve bu amaçla Batman’le iş birliği yapar. Tam Joker’i öldürecekken aşkına bir kez daha yenik düşer, Joker’in özrü ile onu öldürmekten vazgeçer.
Kendisine Suicide Squat‘ta bir çok ergenin de hayran olduğunu belirtelim.

10.Enchantress (June Moone)

sineg, DC Comics

June Moone güzel bir sanatçıdır.Erkek arkadaşıyla şatoda düzenlenen bir partiye gittiğinde şatonun gizli bir bölmesine girer, June, eski şatonun derinliklerinde Dzamor adlı bir varlıkla tanışır ve artık sihirli güçleri vardır. Anti Kahramanımız, edindiği bu güçlerle ilk olarak şatonun duvarındaki bir goblenden fırlayan Minotaur’la savaşır ve onu alt eder. Sarışın ve mavi gözlü June, “Enchantress!” dediğinde siyah saçlı ve kudretli bir mistik varlığa dönüşmektedir  Dönüştüğünde aynı kadın olmadığını bilmemiz, karakteri anlamak açısından önemli. June, tamamen başkasına dönüşen çift kişilikli biri haline gelir. Aslında Dzamor’un ona güçlerini veriş nedeni, kötülüklerle savaşmasıdır. Ama ilerleyen zamanlarda işin bu kadar basit olmadığını anlarız; Enchantress her dönüşümde daha da sapıtmakta, June Moone onu kontrol edemeyerek çaresiz kalmaktadır. Sonradan, Enchantress’ın gücünü bir Succubus’tan (özellikle erkekleri kendine bir bakışta aşık edebilecek kudrette bir tür iblis) çektiği ve bu enerjiyi her kullanışında bu dişi varlık tarafından biraz daha ele geçirildiği ortaya çıkar.

Dc Evreniyle ilgili bir de Titans yazımıza göz atabilirsiniz.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

2

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir