Lucifer Dizisi Bize Ne Anlattı?


Lucifer, kanat, sineg

Lucifer, Tanrının gözde meleğiyken, babasına (!) savaş açar. Bu yüzden şeytanlaşır ve cehenneme, orayı yönetmesi için sürülür. Ancak Lucifer‘ın binlerce yıl sonra canı sıkılır ve cehennemi terk ederek Los Angeles‘a tatile gelir. Dizimiz de burada başlıyor.

Lucifer, Los Angeles’da cinayet davalarını çözen bir polis yardımcısı haline gelir. Dedektif Chloe Decker’a aşık olur. Ancak bu aşk onu zayıflatmaktadır. Normalde ölümsüz olan Lucifer, Chloe’nin yanında ölümlü hale gelmektedir. Aynı zamanda Lux diye bir gece kulübü işleten Lucifer, bir yandan uyuşturucu, alkol, cinsellik dolu bir hayat yaşamakta, diğer yandan da Chloe’nin etkisiyle daha iyi (!) birisi haline gelmektedir.

Lucifer, Chloe, Aşk

Artıları

Dizi, aşkın değiştirici gücünü işliyor. Ezelden kötü olanın bile aşk karşısında savunmasız kalacağını gösteriyor. Romantik bir kafası var yani Lucifer dizisinin.

Bir diğeri, Lucifer’ın başına gelen her şeyde babasını suçlaması. Ancak en sonunda problemin kendisinde olduğunu anlıyor. Seçimleri kendisinin yaptığını fark ediyor. Bu insanlık için de aslında güzel bir yan mesaj içeriyor. Yanlışlar için Allah’ı suçlamak, insanın kibrinden kaynaklıdır. Sebep: Suçtan kaçmak, insanın kendisini aklamasıdır. Üzgünüm canlar, Afrika’daki açlık ve taciz tecavüzler Allah’ın değil cüzi irade sahibi zevatın suçu.

Psikolog Linda karakteri eşliğinde gündelik hayatın sıkıntısına düşen Lucifer‘ın (dolayısıyla insanların) terapileri hepimize giden mesajlar içeriyor.

Lucifer, Terapist, SinegLucifer, Terapisti Linda ile dertleşirken…

Eksileri

Tamamen bir manevi dezanformasyon söz konusu. İnsani ilişkilerin yozlaşması, herkesin herkesle yatması ve günün sonunda bunu kimsenin dert etmemesi.

Baş karakterin -Lucifer yani- şeytan olarak inanılmaz derecelerde alkol, uyuşturucu ve cinsellik ile alakalı olması ve bunu aslında “iyi” yürekli bir şeytancık kisvesinde yaptığından özendirici niteliğin artması.

Lucifer’ın ve melek kardeşi Amanediel’in cennet ve cehennemi temsil etmeleri ama aralarında çok büyük anlayış farklarının olmaması. Hatta en garibi, ölen ruhları cennete taşıyabilen Amanediel’in (Charlotte Richards olayından biliyoruz) ölüm karşısında çok duygusallaşması.

İnsan hakikaten hayret ediyor, ölüm sonrası hayatın, cennetin cehennemin temsilleri, ölüm karşısında neden üzülsün? Yani öyle böyle üzülmüyorlar son sezonda görseniz salya sümük ortalık…

Sonuç Olarak

Lucifer, Casting

İslam dinine göre zaten tamamen saçmalık ve mantıksızlıkla dolu olduğundan bunları incelemem, mukayeseli din eleştiri yazısına çevireceğinden hiç o topa girmiyorum. Ancak bize çok uzak, tamamen mantıksızlıklar ile dolu, soğuk, kibirli bir tanrı anlayışı insanın içini sıkmıyor değil..

İzlerseniz bir şey kazanmazsınız. İzlemezseniz de kaybetmezsiniz. Fifty fifty…  İzlemek isterseniz de netflix‘e düşmüş durumda…
imdb’sini de bırakalım buraya

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

3

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir