Senaryo Yazmak – Sanat mı, Zanaat mı?


Senaryo Yazmak Çok Popüler

Senaryo yazmak konusunda ülkemizin inanılmaz bir hırsı var. Ya benim kişisel çevrem elitistlerden ibaret ya da bu bir gerçek. Ama her halükarda durum işbu yazının sahibi için değişmiyor. Herkes senarist olma peşinde. 

Son üç yıldır çeşitli kurumlarda karınca kanaatince senaryo dersi veriyorum. Her sene de bir eleme süreci geçiriyoruz ve bazen kaç kişinin başvurduğunu hatırlamaz oluyorum. En son yine Milli Eğitim içerisinde böyle bir eğitim süreci tasarladığımızda, öğretmenlerin -kişisel gelişim olarak görseler de- inanılmaz bir teveccühü ile de karşılaştım. 

Senaristin Önündeki En büyük Engel: Kendisi…

Amma velakin, durum sadece bu kadar sevimli değil ne yazık ki. Senarist olmak, genelde insanın tanrıyı oynayabilme kibrinden ileri geliyor. “yaratıcılık” dediğimiz eksenin insanı rahatsız eden tınısının arkaplanında saçma sapan bir ego yatıyor. En doğru karakteri ben tasarlarım, dünyadaki 6 Milyar kişiye en güzel ve etkileyici hikayeyi ben yazarım. Ben çok özel birisiyim, vs.

Öncelikle iş bu egoyu yıkmak ile başlıyor. Çünkü bu ego; aynı zamanda insanın üretimini de engelleyebilen, insanın hatalarını görmesini zorlaştıran, boş beleş bir ego. 

Senaryo Nasıl Görülüyor? 

GoebbelsJoseph Goebbels, PropagandaNazi Propaganda Bakanı Joseph Goebbels
*’den beri sinema sanattan ziyade bir propaganda aracı olarak görülmüş, başta Hollywood sineması olmak üzere dünya sineması bu tarz bir anlayış etrafında üretim yapmıştır. En küçük bütçeli yapımdan en büyük bütçeli yapımlara hep bir alt ideolojik emeller sinemanın derisinin altına kazınmıştır. Bu yüzden günümüz geek’lerinin bir filmin etrafında oturup saatlerce bunu mu kast etmiş şunu mu kastetmiş diye gündem yapmaları, gureba teoriler kasması bana her zaman garip gelmiştir. Sokakta Erol Taş’ı görüp suratına tüküren yeşilçam izleyicilerinin elitist versiyonları etrafta dolaşmakta.

Bu yüzden ülkemizdeki senaryo anlayışı da garip bir noktaya evrilmiş durumda. Karmaşık, komplike, gerçekçi hayat hikayelerinden tutun kendi hayatını sinemaya dökmek isteyen senaristler ile ortalık dolup taşmış durumda. Ancak senaryo konusundaki bu iddialarında azıcık bir haklılık payları olsaydı, ülkenin en güzel senaryolarını Müge Anlı programlarında, acil servis girişlerinde yazardık. 

Senaryo Nasıl Olmalı?

Senaryo, bir ana fikrin, seyirci tarafından alımlanmasını sağlamak için film yapımcılarına sunulan teknik bir yazı türüdür. Sanat, senaryonun içerisindeki estetiğin içerisinde bulunmalı, bir şiirsellik, destansılık içermeli ama senarist ya da senarist adayı bunun iyi bir senaryonun ön şartı olmadığını bilmeli. 

İyi olan ve seyirci tarafından kabul görülSenaryo yazmaken senaryolar üretmek için ön şart sanat değil tekniktir. Bu yüzden zanaat gibi görülmelidir. Ama salt zanaat olarak görülen senaryo üretimi de birbirinin tekrarı ve kuru bir üretim sürecine insanı götüreceğinden iyi bir senaryo elbette içerisinde sanat da barındırmalı. (tabi döküm alma süreci ve danışmanlık falan salt zanaat orada sanata yer yok 🙂 )

Ama beylik laf etmek istemesem de dost bahçesi olan sineg’de rahatça şunu belirtebilirim: zanaat %70, sanat %30….

Bu arada zanaat diyince de çok kapalı olduğunun bilincindeyim. Zanaati şekillendiren temel başlıkları söyleyip geçeyim (detayları yazmak 500 sf tutar.) : Psikoloji-Sosyoloji bilgisi, Olay Akış Bilgisi, Algı ve Duygu Yönetimi (Psikolojinin altına özellikle sokmadım).

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

5

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Son zamanlarda bu konuyla ilgili karşılaştığım bir sorun var. Bazı insanlarda (belki de toplumumuzdaki şifahi geleneğin devamıdırlar) hikaye bulma ve anlatma yeteneği oldukça yüksek oranda olmasına rağmen, teknik eksikliği olduğu için nice hikayeler heba olabiliyor.
    Velhasıl, senaryo kesinlikle bir zanaat işi 🙂