Black Mirror : İyi tatiller Türkiye!


Black Mirror vasıtasıyla Netflix Türkiye yine bir reklam -pr- çalışması yapmış..  hazır 5. sezon yayınlanmışken..

Bakalım ne yapmış ?

Videonun başında ortamı kendi açımızla (öznel kamera)  görürüz. Kendimizi oyuncunun yerine koyar, mekanın etkisiyle gerçekten o anı yaşarız. Bizim de geçmişimizde benzer hatıralar vardır. Geniş bir aile, akrabalar, yeğen, kuzen ve aile büyükleri hep bir arada sofradayızdır. Herkes mutlu, şen şakrak… Hatta farkında olmadan bir gülümseme gelir yüzümüze.

Birden dış ses ile ortam renkler ve mekan değişir. Netflix bize bir tokat atar, kendimize geliriz. Uyan bu sadece senin geçmişinden kalan anılar. Videoyu izlerken belki de çoğumuz bir şezlong başında, plajda, tatil köyünde veyahut bir kafedeydik. Black Mirror ne kadar Netflix’e geçtikten sonra şiddetin aşırısını, cinselliğin en abartısını kullanır halde olsa da, insanların psikolojini, sosyolojik değişimleri ve davranışları iyi analiz ederek hikayelerinin genel hatlarında ilgi çekici bir şekilde işliyor.

Netflix yine kendi tarzı ile yavaş yavaş yok olan kültürümüzü Black Mirror vasıtasıyla gerçek bayramları hatırlattı. Videonun sonunda ise ‘İyi bayramlar’ yerine ‘İyi tatiller’ demeyi tercih etti. Çünkü bu videonun önermesiydi.

özellikle Black mirror‘un smithereens bölümünü incelediğimiz bir yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.


Arkadaşlarınla paylaş

5

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yıllar önce Tv’deki bir şeker reklamı şu sekildeydi; pencere kenarında çocuklarının bayram ziyaretine gelmelerini bekleyen yaşlı anne baba gün boyunca beklerler ama çocukları ziyarete gelmez. Bu reklam zamanında büyük tepkiler almıştı. Sebebi ise huzur evindeki yaşlıların bir araya gelip Tv başında o reklamın çıkmasını bekleyerek reklamı izleyip izleyip aglamalariymis. Ben ilk duyduğumda baya müteessir olmuştum. Bu olay bana bu reklamı hatırlattı.
    *Sonrasında malum marka hikayenin devamı mahiyetinde çocukların geldiği reklam filmini çekti.

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste