Dünya Sinema Salonlarının Tercih Ettiği İlginç Yiyecekler


1.Finlandiya: Jelibon

Finlandiya’da sinemalarda Popcorn’dan daha fazla “Jelibon” tercih ediliyormuş. Finlandiya’ya sinemaya giderseniz rengarenk dizilmiş jelibonlarla dolu stantlar aklınızı karıştırabilir. Şeker komasına girmeden azar azar tatlarına bakmanızı öneririm.

2.Yunanistan: Souvlaki

Türk kültüründeki şiş kebaba benzerliğiyle dikkat çeken, geleneksel bir Yunan yemeği olan Souvlaki’nin seveni çok. Öyle ki sinemada bile satışa sunup, yeniyor. Tabii sadece açık hava sinemalarında.

3.Meksika: Tostilocos

Meksika’da en çok yenen atıştırmalıklardan olan tostilocos, sinema salonlarından stadyumlara birçok yerde kapış kapış yeniyor. Bir  sokak lezzeti olan tostilocos; tortilla cipsinin üzerine acı sos, salatalık, Meksika turpu, lime, barbunya ve fıstık konulmasıyla oluşuyor.

4.Güney Kore: Kavrulmuş Kestane

Kış günleri ailenizle beraber tv programı ya da bir film izlerken mutlaka kavrulmuş kestane yemişsinizdir. Güney Kore bu aile ortamındaki sıcaklığı sinema salonlarına taşımış.

5.Kolombiya: Kavrulmuş Karınca

“İnsanlar aç !   aç !” demek isterdim fakat bu bir kültür olduğu için böyle bir şaka yapmayacağım. Evet doğru okudunuz adamlar sinema salonunda kavrulmuş karıncayı Popcorn gibi gömüyor.

6.Hindistan: Samosa

Bollywood’ta samosa adlı geleneksel bir yiyecek tercih ediliyor. Bu yiyecek piramit şeklinde içi etten sebzeye çeşit çeşit iç harçlarla doldurulmuş ve yanında sosla beraber yenen bir tat.

7.İsrail: Nohut Köftesi

Falafele çok benzer şekilde hazırlanan bu nohut köftesi, sinema salonlarında daha rahat yenebilmesi adına pita ekmeği içinde servis ediliyor.

8.Tayvan: Tavuk Popcorn

Tavuk Popcorn Tayvan’da oldukça popüler. Çoğunlukla restoranlarda ve sokak satıcılarında bulunsa da sinema salonlarından da eksik olmuyor. Kızarış tavuk severseniz mutlaka denemenizi öneririm.

9.Çin: Kurutulmuş Tuzlu Erik

Çin’de çokça tercih edilen bir atıştırmalık olan kurutulmuş tuzlu erik, sinema salonlarında da çokça tercih ediliyor. 

10.Hollanda: Tuzlu Şekerler

Evet yanlış duymadınız; “Tuzlu Şeker!” İlk duyduğunuzda tuzlu şeker mi olur? diye düşünebilirsiniz. Ancak tuzlu şekerler Hollanda’nın sinema kültüründe olmazsa olmaz bir alışkanlık olarak yerini edinmiş durumda.

NOT:Sinemaya montunun içinde gizli gizli aç bitir salam getiren arkadaşların meşrulaşacağı ülkeler de mevcutmuş. Salonları piknik alanına çeviren arkadaşlara Sineg’ten saygılar..

  1. 1


Arkadaşlarınla paylaş

3
3 puan

7 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste