Dünya Sinema Salonlarının Tercih Ettiği İlginç Yiyecekler


1.Finlandiya: Jelibon

Finlandiya’da sinemalarda Popcorn’dan daha fazla “Jelibon” tercih ediliyormuş. Finlandiya’ya sinemaya giderseniz rengarenk dizilmiş jelibonlarla dolu stantlar aklınızı karıştırabilir. Şeker komasına girmeden azar azar tatlarına bakmanızı öneririm.

2.Yunanistan: Souvlaki

Türk kültüründeki şiş kebaba benzerliğiyle dikkat çeken, geleneksel bir Yunan yemeği olan Souvlaki’nin seveni çok. Öyle ki sinemada bile satışa sunup, yeniyor. Tabii sadece açık hava sinemalarında.

3.Meksika: Tostilocos

Meksika’da en çok yenen atıştırmalıklardan olan tostilocos, sinema salonlarından stadyumlara birçok yerde kapış kapış yeniyor. Bir  sokak lezzeti olan tostilocos; tortilla cipsinin üzerine acı sos, salatalık, Meksika turpu, lime, barbunya ve fıstık konulmasıyla oluşuyor.

4.Güney Kore: Kavrulmuş Kestane

Kış günleri ailenizle beraber tv programı ya da bir film izlerken mutlaka kavrulmuş kestane yemişsinizdir. Güney Kore bu aile ortamındaki sıcaklığı sinema salonlarına taşımış.

5.Kolombiya: Kavrulmuş Karınca

“İnsanlar aç !   aç !” demek isterdim fakat bu bir kültür olduğu için böyle bir şaka yapmayacağım. Evet doğru okudunuz adamlar sinema salonunda kavrulmuş karıncayı Popcorn gibi gömüyor.

6.Hindistan: Samosa

Bollywood’ta samosa adlı geleneksel bir yiyecek tercih ediliyor. Bu yiyecek piramit şeklinde içi etten sebzeye çeşit çeşit iç harçlarla doldurulmuş ve yanında sosla beraber yenen bir tat.

7.İsrail: Nohut Köftesi

Falafele çok benzer şekilde hazırlanan bu nohut köftesi, sinema salonlarında daha rahat yenebilmesi adına pita ekmeği içinde servis ediliyor.

8.Tayvan: Tavuk Popcorn

Tavuk Popcorn Tayvan’da oldukça popüler. Çoğunlukla restoranlarda ve sokak satıcılarında bulunsa da sinema salonlarından da eksik olmuyor. Kızarış tavuk severseniz mutlaka denemenizi öneririm.

9.Çin: Kurutulmuş Tuzlu Erik

Çin’de çokça tercih edilen bir atıştırmalık olan kurutulmuş tuzlu erik, sinema salonlarında da çokça tercih ediliyor. 

10.Hollanda: Tuzlu Şekerler

Evet yanlış duymadınız; “Tuzlu Şeker!” İlk duyduğunuzda tuzlu şeker mi olur? diye düşünebilirsiniz. Ancak tuzlu şekerler Hollanda’nın sinema kültüründe olmazsa olmaz bir alışkanlık olarak yerini edinmiş durumda.

NOT:Sinemaya montunun içinde gizli gizli aç bitir salam getiren arkadaşların meşrulaşacağı ülkeler de mevcutmuş. Salonları piknik alanına çeviren arkadaşlara Sineg’ten saygılar..

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

3

7 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir