Tarih Filmi Meraklılarına : İlber Ortaylı’nın Tavsiye Ettiği 10 Film


Bildiğiniz üzere İlber Ortaylı’nın son zamanlarda popüler olan, otobüste, metroda herkesin elinde gördüğüm ”Bir Ömür Nasıl Yaşanır” isimli bir kitabı mevcut. Sohbet havasında olan bu kitapta İlber Hoca bize birikimlerini anlatmış. Efendim gezip gördüğü yerlerden tutun müziğe kadar, eğitimden tutun tiyatroya kadar gayet geniş bir yelpazede Hocan’nın görüşlerini anlattığı bir eserdir. Bulursanız alıp okumanızı öneririm bir şeyler katacağı su götürmez. Bunun yanında bizi asıl ilgilendiren; kitapta Ortaylı’nın tavsiyede bulunduğu belli başlı filmler var bir sinemasever ve tarihçi olarak. Aslında epey film öneriliyor(26 tane) ama bunlardan 10 tanesini sizin için aralarından çekip çıkardık…

 1. 1 Sergey Eisenstein - Potemkin Zırhlısı


  1925 tarihli bu film sinemanın temel taşlarından olarak geçer. Nitekim Rusya'ya ve dünyaya önemli etkileri olmuş bir filmdir. Çarlık Rusyası'nın yıkılıp yerine gelen bolşevik rejiminin köyler dahil Rusyadaki her kesime ulaşmasının ve benimsenmesinin temel nedenlerinden biridir bu film. Sinema ve tarih meraklılarının mutlaka bakması gereken filmlerin başındadır.

 2. 2 Sergey Eisenstein - Aleksandr Nevsky


  Bu film hocanın listesinde 2. sırada geliyor. 13. yüzyılda yaşamış Rus halk kahramanı Aleksandr Nevsky'nin hikayesi anlatılır. 2. Dünya Savaşı'nın arefesinde çekilen bu film siyasi nedenlerle gösterime ilk başta konulmayıp sonradan savaş sırasında Rus milliyetçiliğini ateşlemek amacıyla gösterime konulmuştur. Özellikle filmin dekorları dikkat çekicidir.

 3. 3 Andrzej Wajda - Bir Kuşak


  Bahsi kitapta epey geçen ve polonya sinemasının en büyüklerinden tarih sevdalısı bir yönetmen. Sonradan gelen kuşaklar Polonyalı yönetmeni bağırlarına basıp benimsemişlerdir. Kitapta yönetmenin seyircilerinin günümüzde dahi izleyicilerinin yaş ortalaması 20'yi geçmediğinin altı çizilmiş. Bu romandan uyarlama olan filmi ise 1955 yılında çektiği savaş trajedisini gözler önüne seren yapıtıdır. Bu arada meraklıları için kısa bir dipnot düşelim: Roman Polanski'yi bu filmde oyuncu olarak görebilme şansınız var bizden söylemesi

 4. 4 Andrzej Wajda - Wesele


  Yönetmenin hem beyaz perde hem de tiyatro olarak yönettiği bu film Polonya dramasının eşsiz örneklerinden birisidir. Film bir Polonya soylusunun düğününde geçer ve şüphesiz tek anlattığı şey bu değil tarihi bir dönemin atmosferidir de.

 5. 5 Andrzej Wajda - Küller ve Elmaslar


  Andrzej Wajda'nın savaş filmleri üçlemesi'nin son filmi bu filmdir. Belirtmeden geçmeyelim Martin Scorsese abimiz bu filme epey bir bayılır.

 6. 6 Andrzej Wajda - Vaatler Ülkesi


  Bu film yönetmen abimizin burada bahsedeceğimiz son filmi. İlber hoca tüm filmlerini önerir , hatta kendisinin görüşmüşlüğüde vardır yönetmenle ve bizler yani zamane gençleri için ne yapıp edip izlememiz gerektiğini de belirtiyor Andrzej Wajda'nın filmlerini. Bu filmi ise Wajda'nın yurtdışında tanınma sebebi diyebiliriz diğer eserlerini nazaran dünya çapında en bilinenidir.

 7. 7 Pier Paolo Pasolini - Dekameron'un Aşk Öyküleri


  Rusya dedik , Polonya dedik geldik listemizdeki son durağımız İtalya'ya. Elbette açıp okursanız kitapta daha birçok dünya sinemasından önerilerle karşılaşacaksınız. Hoca İtalyan sineması hakkında : '' Severim ve önemli bulurum. Entelektüel , düşünen , bilgili bir sinemadır.'' diye bahsetmiştir. İtalyan rejisörlerinin ,alanınında bilginlerinden biri olması hasebiyle, tarih bilgisini övmüştür. Bu filmde ise erken dönem Rönesans Avrupası'nın ne olduğunu tarihi bir gerçeklikle gözler önüne sermiştir Pasolini.

 8. 8 Federico Fellini - Roma


  Roma, Ortaylı'nın hayatında büyük iz bırakan filmlerden birisi. Öyle ki filmi izledikten sonra Roma'ya gitmiş ve gezmiştir. Filmin rengi ise epey başarılıdır, dönemini epey iyi gözleyip anlatan bir yönetmendir hocamıza göre.

 9. 9 Vittorio de Sica - Bisiklet hırsızları


  Altın Küre'den en iyi yabancı film dalında ödülün sahibi 1948 yapımı bir film. Yeni-Gerçekçilik akımının simgesi olarak kabul gören bir eserdir. Savaş sonrası toplumun portesini geniş bir perspektiften aktaran önemli izlenmesi gereken filmlerden birisidir.

 10. 10 Roberto Rosellini - İtalya'ya Yolculuk


  Listemizin sonuna geldik. Bu film tarihte oldukça enteresan bakış açısına sahip filmlerden birisidir. İlk çıktığı yıllarda(1954) çok eleştirilmesine rağmen günümüzde modern sinemanın ilk önemli temsillerinden ve Rosellini'nin en önemli filmlerinden biri olarak anılmaktadır.


Arkadaşlarınla paylaş

3

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste