Beklenen Dizi : “The Witcher”


The Witcher

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski‘nin kaleme aldığı “The Witcher” serisi, fantastik bir evrende ekmek parası için canavarları avlayan mutant canlıların başlarına gelen efsanevi hikayeleri anlatıyor. 

Canavar avlarken bile kendi stillerinden ödün vermeyen bu korkusuz mutantların hikayesinin, daha sonrasında CD Projekt RED tarafından geliştirip oyun platformuna sunulmasıyla birlikte; seri, oyun dünyasında büyük bir ses uyandırdı. Hatta türü RPG olan oyun üçlemesinin son oyunu “The Witcher 3: Wild Hunt” toplamda 251 ödül kazanmaya layık görüldü.

The Witcher 3 Wild Hunt oyunundan bir kare


Netflix The Witcher’ın Dizisini Yapıyor

Bütün bu ilgi yetmezmiş gibi geçtiğimiz aylarda Netflix, serinin dizi uyarlamasını yapacağını duyurmuştu. 

Her ne kadar dizi çekimini Netflix üstlense de korkutan bir durum vardı ki Netflix, daha önce Death Note ve Fullmetal Alchemist gibi potansiyeli yüksek olan iki anime uyarlamasında fena çuvallamıştı. Dolayısıyla bu durum serinin hayran kitlesinin bir hayli gerilmesine sebep oldu. Hemen Netflix’in yayınladığı “şeyi” iliştirelim şuraya:

Oyuncu Kadrosu

İlk olarak oyuncu kadrosu açıklanan yapımda, baş rol oyuncuları; Rivialı Geralt rolünde Henry Cavill, Ciri rolünde Freya Allan ve Yennefer rolünde Anya Chalotra olarak açıklandı. Geralt karakterini Henry Cavill’in canlandıracak olması hayranları rahatlatsa da Yennefer’ı Anya Chalotra’nın canlandırması hayranların büyük bir bölümünü (neredeyse hepsini) hayal kırıklığına uğratmıştı. İşte bu hayal kırıklığının sebebi.

Oyunda karşılaştığımız Yennifer karakteri                             Dizide bizi karşılayacak olan Yennifer karakteri

Hayal kırıklığına uğramamak elde değil gibi. Ne dersiniz?


Yennefer’ den ziyade, Ciri cephesi de ikiye bölünmüş durumda. Bir grup hayran Ciri ve Yennefer’ın kitaplarda ve oyunlarda yeteri kadar detaylı işlendiğini ve buna rağmen karakterleri canlandıran kişilerin roller için rezalet seçimler olduğunu savunurken, diğer bir grupsa sadece Ciri rolünü canlandıran Freya Allan’dan memnun. Ama herkes yennefer konusunda hem fikir.

Oyunda karşılaştığımız Ciri karakteri                          Dizide bizi karşılayacak olan Ciri karakteri

Kararı siz verin.


The Witcher Oyuncularının Beklentileri Ne?

The Witcher‘ın oyuncu seçimleri bir kenara dursun, diğer önemli bir konu CD Projekt RED‘in oyunculara çok detaylı bir dünya sunmasıydı. Kılıçlardan zırhlara, iksirlerden canavarlara. Büyücüler, yarı insanlar, vampir ve fantastik ne varsa hemen hemen hepsi bu dünyadaydı. Üstüne üstlük grafik tasarımları çok detaylı yapılmıştı. İşte Netflix‘in dikkat etmesi gereken önemli konulardan biri tam olarak buydu. Zannediyorum ki bu detayı fazla ciddiye almamışlar. Aşağıda yer edinmiş olan fotoğraf, dizi çekimlerinden gelen bir görüntü. Ne yalan söyleyeyim, hayranlar ufak bir kalp krizi geçirmiş olabilir.

Nilfgaardian askeri zırhı Oyunda / Dizi çekimlerinde

Hikayedeki en sert asker birliği olan Nilfgaardianlılar, zırhlarından anlaşıldığı gibi; olaya gece gibi çöküp yargı dağıtan ekipti. Dizi için seçilen zırh görünümü ise daha çok gazeteleri ıslatıp ıslatıp, üst üste yapıştırıp, gri sprey boya ile boyamışlar gibi. Bu da askerleri sadece ucuz bütçeli göstermiş, sert değil.

Beklentileri kursaklarında kalan kitle böylelikle gözlerini tekrar Geralt karakterine döndürmüş oldu. Henry Cavill’in geçtiğimiz günlerde instagram hesabından paylaştığı görüntüler gönüllere biraz da olsa su serpti.

Henry Cavill’in instagram hesabından paylaştığı fotoğraf

Geralt’ın Kılıç Ayrıntısı

Paylaşılan fotoğrafta dikkatler direkt olarak, Geralt’ın zırhı ve kılıcına toplandı. Okuyucu ve oyuncu kitlesi, gördükleri karşısında tatmin olmuşa benziyorlar. Zırhtaki dokular ve malzeme seçimi, bir witcher zırhını yüksek benzerlikle taklit etmeyi başarmış. Aynı başarıyı kılıç üzerinde de görebiliyoruz. Hatları keskin, kabzası soğuk ve sert görünüyor. Kılıcın üzerinde herhangi bir büyü kazınmış gibi görülmese de ilerleyen bölümlerde kılıçlar üzerine geliştirmeler yapılabilinir. Henry Cavill ve sanat ekibi bu sefer hayranları tatmin etmeyi başarmış olsa bile geride ufacık  bir sorun vardı, diğer kılıç neredeydi?

Oyunda Geralt iki kılıcı da sırtında taşımakta

Bilindiği üzere Witcherlar çift kılıç kullanıcılarıydı. İlki çelikten dövülme olan kılıç insanlarla olan mücadelelerde tercih ediliyordu. Kullandıkları diğer kılıç ise gümüştendi. Witcherlar, büyülü yaratıklar üzerinde gümüşün ölümcül etkisini bildikleri için, griffin gibi büyülü yaratık avlamaları gerektiğinde gümüş kılıçlarını yanlarından ayırmazlardı.

Her ne kadar oyunda kılıçlar sırtlara yük olsa da, kitaplarda geralt’ın kılıçlarını sırtında taşımak yerine, gümüş olanı atının eyerinde bıraktığı ve gerekli olduğu zaman onu yanına aldığı bahsedilmiş. Daha Geralt’ın atı ile bir fotoğrafı yayınlanmadığı için kızgın hayranlar sessizce karanlığa çekilmiş gibi görünüyor.

Yayınlanan witcher madalyonu

Son Olarak

Özetleyecek olursak. Geçtiğimiz ay birinci sezon çekimleri biten The Witcher serisi, oyunları değil de kitapları takip edecek bir şekilde hazırlanılıyor gibi görünüyor. Çok fazla fotoğraf yayınlanmadığı için ne ile karşılacağımızı tam olarak söylemek zor. Ama kesin olarak bilidiğimiz bir şey var o da dizinin aksiyon, gerilim ve heyecan dolu olacağı. Tamamen yeni bir dünyada, yer yer at üstünde karanlık ormanlara dalacağımız, yer yer kurtadam avlayacağımız, karakter yelpazesi geniş olan bir yapım bizleri bekliyor. 

Ve Geralt’ın sıradan bir Witcher‘e göre hareketli bir aşk hayatına sahip olduğunu da unutmamak gerek.

Kitlesi çok büyük olan bu yapımda, herkesi tatmin etmenin mümkün olmayacağı da bir gerçek. Ama bizim hayranlar olarak en içten dileğimiz, başarılı bir yapım olması. Game of Thrones’un bıraktığı boşluğu doldurabilmesi…
Bu arada Game of Thrones’un 8. Sezonunu da burada inceledik.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

9

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir