Mustang Film Çözümlemesi #Bir Kadın Gözünden


Mustang

Mustang evcilleştirilemeyen bir at türüdür. Mustang ismi, uzun saçları ve özgür bedenleriyle kadın olma yolunda ilerleyen beş kız kardeşin; Karadeniz kıyısındaki bir kasabada, toplumsal baskılara karşı verdikleri özgürlük mücadelesini işlemesiyle konusuna uygun olarak seçilmiştir.

Mustang; Toplum ve toplumun istekleri doğrultusunda bireyler yetiştirebilmek için uygulanan baskıları anlatmaktadır.Ancak etki tepki yasası gereği, insan doğası baskıya tepki verir ve bu tepkilerin sonucu her zaman aşırıdır. Filmde de etki sosyal baskılar ve neden olduğu aile baskısı, tepki ise  kızların özgürlük için vermiş oldukları mücadele ve bu mücadelenin sonuçlarından oluşmaktadır.

Mustang Kadın Direnişidir

Evde aile büyükleri, mahallede komşular, köy meydanında camlardan izleyen gözler, ülkede de yönetici kesim tarafından dayatılan bu muhafazakâr kodlara karşı direnen kızlar; dayanışma ve oyunlarla, bu baskıları ve dayatmaları kırmanın yollarını aramaktadır. (Elbiseleri yırtmak,  evden kaçmak, parmaklıkların ardında güneşlenmek, arabada kapalı bırakıldığında çocuklarla birlikte olmak gibi etkilerle sağlamaya çalışmaktadır).

Bu direniş taktikleri ve zapt edilemeyen enerji hem Fransız Devrimi’nde hem de ülkemizdeki sosyal hareketlerde kadınların kuvvetli varlığını ve Delacroix’nın “özgürlük” kavramını kadın bedeniyle özdeşleştirmesini kullandığı sembollerle filmin anlam dünyasıyla ilişkilendirmiştir .

Mustang ve Erkek Hegemonyası

Mustang bu mücadeleyi anlatırken yan konu olarak erkek hegemonyası ve Türk toplumuna hakim eril bakış açısını ele almaktadır. Anlatımında kadınlarının kabullenici tavrına odaklanmaktadır. Beş kız kardeş dışında hiçbir kadın, erkek tarafından kendisine ya da cinsiyetine yönelen saldırılara karşı çıkmamakta, yalnızca geçiştirmeye çalışmaktadır.(Kadınlar dizi izlerken erkeklerin, kadınların kurduğu sofrada içki içip maç izlemesi, kızların kendilerini özgür hissettikleri yerin stad olması, erkekler olmadığı için kadınların maç izleyebilmesi karşılığında erkeklere minnet duyması, görücü usulü mal gibi alıp satılan çocuk gelinler, bekaret takıntısı olduğu halde aile içi cinsel istismarda bulunan amca ve bunlara göz yumarak arada köprü görevi gören babaanne gösterilmektedir).

Kadının üzerindeki sosyal baskılar ve erkek egemenliği ulusal ya da bölgesel değil insanlığı ilgilendiren bir konudur. Farklı kültürler incelendiğinde, aynı durumu farklı yoğunluklarda görmek mümkündür. Bu yoğunluk farkının en büyük nedeni hiç kuşkusuz eğitim seviyesi ve şeklidir. Filmin sonunda kızların kurtuluşunun (Gezi Parkında) öğretmene bağlanması bu durumu gözler önüne sermektedir. (The virgin suicides ile aralarındaki farkı bu nokta oluşturmaktadır.)

Senin Benim Onun Hikayesi

Aileler toplumun ya da kendilerinin istekleri doğrultusunda çocuklar yetiştirebilmek için çocuklarını evlerine hapsetmektedir. Bu hapis her zaman gerçek anlamda olmamakla sosyal görüşünü şekillendirmektedir. Bu durum, çocuğun doğduğu ilk günden itibaren bazı baskılara maruz kaldığı ve bazı konularda kendisine seçim hakkı verilmediğini gösterir.( Dogtooth)  Mustang’de de kızların beraber yaşamakta oldukları aile, kızları toplumun yani kendilerinin istekleri doğrultusunda yetiştirebilmek için ev hapsine mahkûm etmektedir. (Lale ”  Ev, bir anda içinden çıkamadığımız bir ev kadını fabrikası haline geldi ” )

Türkiye’deki insanlar  topluma ve düşüncelerine daha çok önem verdiklerinden, ailelerin ideal çocuklarını ailenin kendisine has düşünceleri değil toplumun gelenek, görenek ve düşünceleri belirlemektedir.Ancak filmin sonunda Erkek egemen  dünyayı temsil eden ve hapishaneye dönüşen ev, kadın direniş alanına dönüşmekte ve hapishanenin duvarlarının bu sefer erkek bireylere kapatılması ile kadınların özgürlüğünü elinden alan eril iktidarı yıkmaktadır.
Filmin başlarında kızlar amcaları tarafından bekaret testi için hastaneye giderken karanlık bir tünele girmektedir.Filmin sonunda ise Nur ve Lale’nin o karanlık tünelden çıkmayı başararak İstanbul’a kaçabilmesi sosyolojik ve feminist bakış açısından umut vaadetmektedir.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

0

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Filmin konusunu ilk duyduğumda ve yönetmeninin de kadın olduğunu öğrendiğimde çokça heyecanlanmıştım. Lakin izlediğimde o kadar masum ve bir mücadeleci bir yapım olmadığını düşündüm. Hala da öyle düşünüyorum.