The Society 1. Sezon İncelemesi


The Society , 1. Sezon’a başlarken akılda dönen bazı soruların cevabını şimdiden vermiş olalım: The Society, Gençlik ve ergenlik tavırları sergileyen bir avuç gençten ibaret değil. Zamanınızı çöp haline getirecek bir ergenlik senaryosu barındırmıyor.

PEKİ NEDİR NE DEĞİLDİR BU DİZİ ?

İlk sahneden itibaren hissettirilen koku problemi geçmişte çözülmesine rağmen tekrarlanıyor. Sonrasında belediyenin ve okulun kararıyla bir haftalık orman kampına giden öğrencilerin yolların fırtına nedeniyle kapalı olduğu söylenerek tekrar evlerine dönmesiyle başlıyor distopyamız. Döndüklerinde ailelerinin onları beklediği düşüncesine sahip oldukları için ebeveynlerinin ortada olmaması onları ilk anda şaşırtsa da normal bir durum olduğu düşüncesiyle evlerine dağılan gençler ikinci şoku evlerinde kimse olmadığı ve telefon internet bağlantısının sadece yerel alandan dışarıya ulaşmadığını anlamasıyla süregeliyor. En büyük sarsıntıyı ise şehrin çıkışlarının kapalı olduğunu görmeleri ile keşfe çıkan ekipten arkadaşlarını yılan sokmasıyla kaybetmeleriyle yaşıyorlar. Sonrasında ise gençlerin bulundukları durumu anlama ve kendilerini idame ettirmek için yaşadıkları olaylar… Bu içinde ironik ve derin anlamlar barındıran bir çok probleme dönüşüp bunların aşılmasıyla ilgili olarak bir distopya oluyor ve karşımıza çıkıyor.

The Society’nin Kadın Lideri

The Society‘deki olağandışı durumlar her zaman bir liderin ortaya çıkması için en güzel mevsim ve izleyiciyi olayın empatisini yapmaya teşvik ediyor. Tabiki genç grubun en önde gelen ve okulun başkanlığını sürdüren Cassandra karakterini canlandıran Rachel Keller ile lider karşımıza çıkıyor. Devlet ve otorite boşluğunu doğru sebeplere dayandırarak ele alarak bir yarı sivil devlet oluşumunu ortaya çıkarıyor.

Platon’un benzetmesine göre baş kısmı tamamlanıyor. Sonrasında ise kollar yani koluk güçleri ve cezalandırıcı sınıf olan okulun Bodyguards olarak adlandırılan okul takımı da görevini üsleniyor. Artık kurallar ve disiplin ortaya çıkıyor.Son parça olarak da üretenler yani akıl veya güvenlik takımında olmayanlar çalışan işci sınıfa bürünüyor. Bunun beraberinde getirdiği problemler ise liderlik gücünü elinde bulundurmak isteyen eski okul başkanı Harry(ALEX FITZALAN) ve Cassandra’nın sonradan sosyopat olduğunu öğrendiğimiz kuzeni Campell’ın(TOBY WALLACE) muhalifliğini kazanmasına yetiyor.

The Society’de Monarşi Sevgisi

The Society‘de olaylar, Cassandra’nın kardeşi olan Allie(KATHRYN NEWTON)nin geri planda kaldığı duygusuna kapılması ile devam eder. Bu sevgili kardeşin sonradan kurulacak olan danışma ekibinde yer almaması onu ablasının gölgesinde bırakmaktadır. Gel gelelim ablasının trajik ölümü onu liderliğin baş adayı olmasını kaçınılmaz kılar.

Göreve gelir gelmez eve dönüş komitesi, kışı geçirmek için tarım yapalıcak arazi ve keşif için ekip kurması onu destekleyenleri tatmin eder. Ancak Campell’ın üst düzey akıl oyunları darbeden kurtulmasına yetmiyor.

İçerik Derinlerde Neler Barındırıyor?

Devletin Gerekliliği

The Society, günümüz şartlarında sosyal yaşam ve yönetim biçiminin ilkelliğe dönmesinin genç yaş grubuna nasıl bir yük ile yükleneceği, omuzlarına ne kadar büyük bir baskı oluşturacağını tarif etmekte. Devletin kurumlarının nasıl oluştuğunu bize göstermekte. İnsanların ne düzeyde buna ihtiyacı olduğunu da…

The Society, sistem olmadan hangi yanlışlara, sapkınlıklara toplumsal olarak yanlış yönelimlere bir barikat gerektiğini anlama imkanı sunuyor. Dizide buna dikkat çekmek için gençlerin bilinçsizce market ve çeşitli ürün temin edebelicekleri mekanları yağmalamalarını izliyoruz.  Hatta bu süreçte bencilliği, gücün nasıl yönetilmesi gerektiğini de gözümüze sokar..

Bireyler

The Society, Her bireyin fikir ifade ve birikimlerini çıkar ya da kişisel fayda gözetmeksizin paylaşıma açmasını hatta bulunduğu durumda değerli maddi varlıkların bir anda nasıl hiçe dönüşebileceğini gözler önüne seriyor. Gençlerin sorumluluk duygusundan ne kadar habersiz bir yaşam sürdüğünü izliyoruz. Sonra da birey olma ve öz gerçekleştime evresinin ne kadar ötelendiğini acı da olsa görüyoruz. Ama gençlerin dayanışma ve iletişim kurmada ne kadar pozitif ve tabusuz bir tavıra sahip olduğunu hissediyoruz. Dizide yer alan işitme engelli Sam’e olan pozitif yaklaşımlar ve iletişim engelleri aşabileceğini göstermesi başarılı bir aktarımdı.

GÖZE BATANLAR

Tabiki Netflix klasiği olarak her zaman bir köşesinden yakalanıp aktarılmaya çalışan cinsellik olgusu eşcinsellik olarak karşımıza çıkarılıyor (bknz. sex education).

Bunun yanı sıra misyoner karakterler de ön planda karşımıza çıkıyor. İlk bölümde duvara yazılan yazı basit bir örnekti. ”Terazide tartıldın ve eksik bulundun.” Elbette devamı olarakta kendisini rahibeliğe adamış olan karaktere de sahip bir içerik.

Bunların yanı sıra insanların kendini savunmak için, savlarını kabullendirmek için  ne yaparız? Tabi ki silahlara sarılırız. Eğitim, bilgi ya da karşılıklı empati yolunu seçmeyip silahlanma ile çözmeye çalışması şiddet eğilimini desteklemenin sübliminal bir örneği niteliğinde.

Nakış nakış işlenmeye çalışılan düşüncelerin algı sürecinde kuvvetli bir şekilde öğütülmesi gerektiği aşikar.

SENARİST-OYUNCU-YÖNETMEN ÜÇGENİ

Nobel Edebiyat Ödüllü İngiliz romancı ve şair William Golding’in “Sineklerin Tanrısı” eserinden esinlenmiş. The Society ise Christopher Keyser ve Marc Webb ikilisinin kaleminde şekil alıyor.

Senaryo ve repliklerin anlamı bakımından gayet yeterli bir biçimde arkası dolu cümlelerle ikili iletişim söz konusuydu. Yönetmen koltuğunda ise Tara Nicole Weyr ile Marc Webb oturuyor. Tara Nicole Weyr ismini Luficer ve The FLASH gibi yapımlardan hatırlıyoruz. Kristine Froseth, Jose Julian, Alexander MacNicoll, Toby Wallace ve Rachel Keller ise tanınan oyunculardan.

Dizinin IMDb puanı ise (7,1/10)

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

2

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir