İZLENMESİ GEREKEN 10 PSİKOLOJİK GERİLİM FİLMİ


Yaz aylarının en sıcak günlerinde gündüzleri maalesef yapacak pek bir şey olmuyor fakat sinema sevdalılarındansanız bu durumu biraz değiştirir. Bugün sizler için ” mutlaka izlenmesi gereken 10 psikolojik gerilim filmi”ni derledim. Türü sevenler mutlaka çoğunu izlemiştir ama yinede gözünüzden bir şeyler kaçmış olma ihtimaline karşın listeye göz atmakta bir fayda var derim..

 1. 1 Se7en


  Listenin 1 numarasıdır. Kasvetli bir atmosferle geren , rahatsız eden David Fincher'in yönettiği, neredeyse her filmde karşımıza çıkan Morgan Freeman ile yakışıklı abimiz Brad Pitt'in başrol oynadığı,Kevin spacey ile Gwyneth Paltrow'un da en az onlar kadar önemli rollerde yer aldığı "gerçek anlamda" canınızı sıkabilecek bir film. İzlemeyen kalmamıştır herhalde , varsa da uzaylıdır .

 2. 2 Memento


  Christopher Nolan severler iyi bilir bu filmi. Kardeşi Jonathan Nolan'ın daha önce yazdığı "Memento Mori" adlı kısa hikayeden uyarlamıştır Nolan. Kendisinin ilk büyük filmi diyebiliriz. Nolan bugün Nolan ise Memento'yu çektiği için Nolan olmuştur da diyebiliriz.

 3. 3 Identity


  Başrolde 7 göbek sinemacı olan Cusack'lardan John Cusack. Yine kasvetli bir ortam , yine cinayetler ve yine bir Amerikan gerilim filmi ama bu sefer gerim gerim geren cinsten..

 4. 4 Insomnia


  İki kral yer alır bu filmin başrolünde Al pacino ve Robin williams üstüne üstlük Memento'dan 2 yıl sonra yine yapacağını yapan Christopher Nolan yönetmek koltuğunda. İzleyenler de öyle mi düşünecekler bilmiyorum ama bu filmin "Mystic River" ile uzaktan da olsa akrabalığı var gibi , dileyenler ona da bakabilirler...

  bkz:Mystic River

 5. 5 Secret Window


  Gerilimden bahsedipte Stephen King'e bir dokunmamak olmazdı herhalde. Johnny Depp bir filmde olunca zaten gel hadi izle beni diye bağırır o film. İlk başlarda çok normal ilerleyip hafiften gererken ikinci yarıda aman Allahım dedirtip sonunda da ohaaa! diyeceğiniz bir film. 

 6. 6 Shutter Island


  Scorsese yapar da izlenmez mi? Tamam izlenmeyebilir ama Dicaprio ile Mark Ruffalo oynuyor? yine izlenmeyebilir ama büyük hata olurdu herhalde. Tıpkı Secret Window'daki gibi şaşırtıcı bir sonu olan kelimenin tam anlamıyla bir başyapıt.

 7. 7 The Silence of The Lambs


  Kapak fotoğrafından itibaren etkilemeye başlayan , döneminde en iyi film ve senaryo dahil 5 oscar'ın sahibi olmuş(muhteşem 5'liyi kazanan 3. film)* çok önemli bir film. Başrolde Anthony Hopkins ile Jodie Foster yer alır. Bence Psikolojik gerilim filmlerinin arasında en baba film bu filmdir. Sağlam bir başyapıt , mutlaka bakılması gereken cinsten.

  *En İyi Film’, ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Aktör’, ‘En İyi Aktris’ ve ‘En İyi Senaryo’ ödüllerini kazanan film.

 8. 8 Hannibal


  Bir üstteki Kuzuların Sessizliği'nin devamı, 10 yıl sonra yeniden sinema dünyasında Hannibal Lecter hayata dönmüş fakat bazılarını da hayattan döndürmüştür. 4 filmlik serinin 2. filminde Anthony Hopkins ile devam ediyoruz karaktere fakat bu sefer yönetmen koltuğunda Ridley Scott bizlerle birlikte.

 9. 9 Hannibal Rising


  Hannibal doğuyor , büyüyor büyüyor cannibal oluyor , Hannibal olamayan kimileride başka dünyalara doğuyor. Serinin son filmi (arada 3. film Kızıl Ejder'i de izleyin bence orada da Edward Norton başrolde) bu sefer Hannibal Lecter karakterinin gençliğini gidiyoruz ve gelişimini izliyoruz (Star Wars serisi gibi) fakat bu sefer ne yazık ki ilk 3 filmde oynayan Anthony Hopkins yer almıyor ama bana kalırsa serinin en iyi filmi buydu..

 10. 10 Manhunter


  Listemizin sonuna geldik ama gördüğünüz üzere söz konusu psikolojik gerilim olunca Hannibal Lecter'dan kurtuluş yok. Bu film aslında ilk Hannibal karakterinin görüldüğü filmdir. Tüm seri aslında Thomas Harris'in kitaplarına dayanır bu filmde Red Dragon yani Kızıl ejder romanından uyarlamadır. Son söz olarak şunu söyleyeceğim, Hannibal Lecter ,Amerikan Film Enstitüsü tarafından en kötü karakter seçilmiş ve seri bir çok ilke imza atmıştır, bunun yanı sıra Hannibal isimli 3 sezonluk dizisi de mevcuttur. Tüm listedeki en ısrarcı olduğum ve en beğendiğim filmler bu seridedir, e o zaman bakmayan kalmasın derim...


Arkadaşlarınla paylaş

1
1 puan

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aa ne güzel bu yazıyı yazana kadar ben de sevdiğim bir tür olduğunu bilmiyordum. Mother senin için bonus gelsin o zaman :)). Bu listeyi imdb’yi otorite alarak yazdım ondan yok maalesef Mother’da benim birçok sevdiğim psikolojik gerilim filmi de

İçerik Türünü Seçiniz
Kişilik Testi
Bir seri soru sonrası kişilikle alakalı bir sonuç çıkart
Soru Cevap
Doğru ve yanlış cevaplar ile bir konu hakkında bilgi birikimini test et
Anket
Oylar ile bir tercihin seçilmesini sağla
Yazı
Görseller ve videolar ile süslenmiş yazılarınız için
Liste
İçeriğinizi listeleyerek sunun
Açık Liste
Oylanması için bir anket oluşturun
Puanlı Liste
Puanlanarak en iyi içeriğin seçilebildiği liste