Müzik Videosu – Klip Hazırlamak


Müzik Klibi, Klip Sahnesi

Müzik VideosuKlip meselesi ilk ne zaman çıktı bilemiyorum. Quora’ya sorsak ilk büyük etkiyi yapanın Bohemian Rhapsody olduğunu diyor burada. Ancak zannediyorum ki 1900’lü yılların başında sinemalardaki bütün filmlerin sessiz olduğunu bilmek gerekir. Çünkü her sinema salonunun da kendisine ait bir müzisyeni oluyordu o dönemde.

Düşünsenize kocaman beyazperdede bir şey izliyorsunuz ve yan taraftan piyanist, çellist direk müziklendiriyor izlediklerinizi.

Sinema için ses-müzik neden bu kadar önemli peki?

Çok basit, sinemanın yapılma sebebi ile aynı. Yeri gelmişken de kafada bir türlü oturtulamayan bu meseleyi de açıklamak lazım. Sinema bir mesajı iletmek için yapılır amenna. Ancak sinemanın mesajının gücü de sinemanın belirli bir duyguyu seyirciye aktarması ile oluşur.

Yani aşk acısı hakkında bir cafede arkadaşlarınla bütün olayı masaya yatırabilir. Acı çeken arkadaşına gereken mesajı konuşarak verebilirsin. Ancak sinemayı ayıran şey, yoğun bir empatiyi seyirciye diktelemesi ve aynı zamanda duyguyu da aktarmasıdır.

O yüzden altını çize çize söylüyorum ki :

Sinemada mesaj olaylarla, duygu atmosfer ile aktarılır.

Atmosferin de elemanları: doğru mekan, doğru iklim, doğru ışık, doğru renk ve doğru müzik seçimidir. Babam ve Oğlum’u hatırlayın. Katarsise giderken müziklerin nasıl kullanıldığını…

Gelelim Müzik Videosuna

Sinemacılar pek tabi kendi duygularını desteklemek için müziği kullanırlar da Müzisyenler aşağı kalır mı? Onlar da şarkılarındaki duyguları desteklemek için sinemayı kullanmayı seçtiler. Karşılıklı bir alış-veriş döngüsü de böylelikle başladı ve Müzik VideosuKlip meselesi bu şekilde ortaya çıktı.

Ancak sinema sektöründe olduğu gibi müzik sektöründe de video konusunda inanılmaz fikir ayrılıkları hemen baş gösterdi.

Müzisyenlerin performanslarının gösterildiği klipler mi ya da bir hikayesi olan klipler miydi istenen? Yoksa hem performans hem bir konunun olduğu klipler mi?

Peki Nasıl Bir Müzik Videosu Çekmeli?

İşte burası çokomelli. Öncelikle Müzik Videosu çekmek için ihtiyacınız olan para ve ekip, parayı hallettiğinizi varsayıyorum. (Şahsen daha bu aşamada kendimden biliyorum elenen çok kişi var 🙂 ). Ekip kısmına gelirsek, mutlaka bir yönetmen, bir devamlılık yönetmeni, bir stlist, bir makyöz, bir ışıkçı, aktör-dansçı vs., asistanlar, editçiler, colorcular… bunlar çok olmazsa olmaz olanlar. ama bu liste genişleyebilir de, daralabilir de…

Benim de nacizane bir klip deneyimim oldu:

Ben Mesela Nasıl Çektim?

Bu videoda bu saydığım ekibimiz vardı, ancak neredeyse hepsinin ilk müzik videosu deneyimiydi. Bu yüzden inanılmaz derecede senaristin ve benim (evet senarist ben değildim ancak senaryo oluşturulurken senarist abimizin yanındaydım, katkım ancak 3-5 şeydedir) beklediğimizin baya baya dışında bir iş gerçekleşti.

Bu da senaryoya yeni başlayanlara bir ders olsun, beklediğiniz ile olan arasında her zaman inanılmaz farklar olacaktır.  Başka tavsiyeler için de şuralara bir göz atın bence: https://sineg.net/2019/05/30/senaryo-yazmak-sanat-mi-zanaat-mi/
https://sineg.net/2019/02/21/senaryo-taktikleri-dokum-almak/ (tabi direk incelemelere de dalabilirsiniz, orada da ne kafalar dönüyor bilseniz şaşarsınız)

Neyse konuya döneyim bizim umduğumuz: karanlık, kafkaesk bir dünyanın içinde, kendi kurduğu hapishanesinden kaçan ama her köşebaşında yine kendisine rastlayıp, kendinden kaçamayacağını anlayan yekta’nın kendi hapishanesine dönmesi, içine yönelmesi idi. Bulduğumuz ise tasarladığımız atmosfere -ki bunda benim berbat oyunculuğumun payı çoktur- ters grotesk bir komikli video oldu.
4k çektik 2013 yılında, hatta Türkiye’deki ilk 4k klip olacaktı. Ancak o kadar beklediğimizin dışında bir iş çıktı ki yayınlamayı bıraktık, zannediyorum sonra ferhat göçer vs, birisi 4k klip çekmiş bulundu.

2019 yılında ise sinema eğitim derneği‘nin misyonuna uygun bir şekilde hem Talha Genç’in, hem de Agah Sinema Sanat Derneğinin yardımlarıyla kendimizce yetiştirmeye çalıştığımız öğrencilerden ikisi posttan çıkmış, ham görüntüleri silinmiş klibi alıp, şimdiki görünümüne kavuşturacak editler, colorlar yaptılar. En son çıkan işten yine de pek memnun kalmasam da, zamanında Hayalet Mektebi Sinema Sanat Derneği‘nin o zamanki kadrosunun üstün emekleri ve gayretleri, benim kıt kanaat yetiştirmeye çalıştırdığım bütçem, uykusuz geceler vs. sonunda çıkmış bu işi yayınlamaktan zarar gelmez diye düşündüm. (her ne kadar kadın kılığına girmek hala ters gelse de…)

Siz Nasıl Çekin?

En nihayetinde ben seçimimi konusu olan bir müzik videosundan yana koymuştum o zamanda. Hala daha da bu şekilde düşünüyorum. Konusu olan klipler her zaman daha fazla bütçe ve emek gerektirir ama geçmişe dönüp baktığımda, Michael Jackson, Madonna gibi sanatçıların da müziklerini hep bu şekilde sunmayı tercih ettiklerini gördüm. Çünkü aslolan ürününü satacağın kitleyle bir bağ kurmak, bir mesajının olduğunu hissetirmekti. Ürünün sanat olması gerektiğinin altını çiziyorlardı. Şimdiki pop sanatçıları ise bana hep biraz ürünün sanat değil kendileri olduğu imajını verir.
Hem berbat klip çekip, hem de bu kadar tepeden konuşma yapmak istemem ancak hiçbirimiz de andy warhol değiliz ki sanatın ta kendisi olalım 🙂

Bu yüzden tavsiyem, sağlam bütçe + sağlam ekip  + sağlam konu olması gerektiğini belirtmektir. Ben yapabilir miyim bilmiyorum. Yukarıdaki üçlüden en az ikisi eksik çünkü :)))

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

5

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir