Aşk 101 Dizisi Netflix


aşk 101, Netflix Türk Yapımı

Netflix, Aşk 101 dizisi ile aslında Hakan Muhafız ile başladığı Türk yapımı dizi formatına 3. diziyi sağlıyor. Aradaki ikinci dizi ne derseniz o da “Atiye“. Beren Saat ve Mehmet Günsur‘lu bir yapım. Özel güçleri olan ressamın (Beren olur kendisi) göbeklitepe’nin keşfi ile değişen hayatı… İnsan garipsiyor tabi Muhafız; özel güçler, ayasofya, koruyucu ölümsüz vs. – Atiye, Özel güçler, göbeklitepe vs.
Yani Netflix seviyor kültürün yapıtaşlarını kendi emelleri doğrultusunda eğip büken çarpık zihinleri. Ne hikayeler, destanlar, efsaneler, mitler taşıyan şu coğrafyada çıkan işlerin hep bir dini, kültürel sıkıntısı olmasını başka türlü açıklayamıyoruz.

Eh en sonunda büyülü, saçmalamalı bir yapım yerine Aşk 101 geleceğini öğrenince şaşırdım. Ancak sağolsun bu konuda da hemen beni umutlandırmayı kesti. Neden mi? Çünkü bir lise hikayesi.

Teaserını şuraya bırakayım:

Aşk 101

Teaserdan da izlediğimiz üzere ülkemizin liselerine şeklen çok benzeyen bu lise, muhteva olarak ülke gerçeklerinden fersah fersah uzakta. Yıllardır MEB’de aktif öğretmenlik yaparım böyle bir formatın mümkünü yok. Karakter oluşturmak için, ülkedeki sınav maratonu, ekonomik zorluklar, disiplin, devlet okulu kuralları, ergen psikolojisi tamamen yerle yeksan edilmiş.

Evet ülkemizde gerçekten bir disiplin sorunu var ama bu bu şekilde mi? Yani izlediğimiz şuncacık teaserdaki buram buram USA High School tavrı sizin de burnunuza gelmiyor mu?

Yani şimdilik işin görünen kısmı ülkedeki liseliler, ergenlere bir davranış modellemesi yerleştirmeye çalışacak saçma sapan bir yapım olduğu yönünde.

Neden yine Aşk?

Çok basit bir sebebi var. Sıkı durun.. Ay yapım yapıyor da ondan. Yani şu zihniyet asla ve kata bitmedi. Teknik kalitesinden yana bir sıkıntı duymadığım Ay Yapım, konu perspektifi bakımından kendini asla riske atmıyor.

Ay Yapım’a sormuşlar: Ne tutar ?
Ay Yapım cevap vermiş: Aşk ?

Yani göle maya çalmaya cesaret edip de yüzyızllarca hatırlanacak bir etkiyi, vizyonu da beklemek ayıp olacaktır. Tutan önemlidir Ay Yapım için. Ticaret… Basic…

Netflix, Türk LiseliAşk 101 dizisinin yansıttığı 90’lı yılların liselileri 🙂

Bizim için tabi bir mors oluş da yaşanmadı değil. Streaming servisleri geldiğinde, ne bileyim youtube, vimeo gibi servisler arttığında bir nevi bağımsız işler, daha uçuk fikirler, konseptler izleriz diye düşünmüştüm. (bu arada japonya buna güzel bir örnek, netflix piyasada japon prime time ında gösterilemediği için yeterince ilgi görmeyen animecileri toplayıp, inanılmaz sayko animelerin önünü açtı) Ama gel gör bize yine ay yapım, yine 90’lı yıllarlı, liseli, aşklı zamazingolar kaldı.

Düşünsenize 90lı yıllar, özel bir sınıf, efendime söyleyeyim, öğretmenlerini okula gelen basketbol koçuna aşık etmeye çalışıyorlar falan, Coach yani.. Ne bileyim, soyunma odasında havluyla zorbalık da yapsalar bari, ya da koridordaki dolabının üzerine loser yazılan bir ergen de ana karakter olsun falan…

Neyse Şemsa Denizsel eleştiren Sema Pamir gibi oldum ama Aşk 101‘e şimdiden dislike…

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

4

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. sorma gitsin. Az evvel Netflix’in gıda terörüyle alakalı bir belgeselini izledim. Belgesel 40 dakika, 20 dakikası Muhammed Zaman adlı bir işetmecinin tavuğun içine hangi hakla yer fıstığı koyduğundan dolayı hapse girmesini anlatıyordu. İnanamazsın aklın çıkar. 20 dk boyunca insanların canına kast eden, katil, sadece parayı düşünen, narsist vs. sayılmadık kötü sıfat bırakmadılar adama. sebep: badem değil, alerjen yer fıstığı kulanmış.. meh… Daha büyük suçu var ama dilleri varmamış. ben onların yerine söyleyeyim: “adı.”