Black Mirror Sezon 3 Bölüm 1 – Dibe Vuruş’tan Topluma


Merhabalar, biliyorum biraz eski bir bölümü incelemiş olacağım ama zaten Black Mirror her geçen gün yeni izleyicilere kavuşan bir dizi. Zira ben de yeni bir izleyiciyim, henüz 3. sezonun son bölümündeyim (çok ön yargılıydım hiç o konuya girmeyelim). Her neyse biraz bakındığımda Black Mirror dizisine ait pek bir analiz ve inceleme yazısı göremedim. Normalde toplumu ve otoriter yönetim şekillerini konu alan dizileri ya da filmleri çok severim. Aynı zamanda felsefe ve sosyoloji yazarı olduğum için de bulunduğumuz hayata eleştirel bir açıyla bakan her eseri çok severim. Bu nedenle Black Mirror’ın 3. sezonundaki Dibe Vuruş bölümünü hem anlatıp hem de kendi hayatımıza uyarlamak istiyorum.

Black Mirror – Dibe Vuruş kısaca ne anlatacak?

Black Mirror, zaten teknolojiyi ve teknolojinin bozduğu insan kişiliklerini, toplumu ve belli başlı insani kavramları konu edinen bir dizi. Dibe Vuruş da aynı şekilde ‘onaylanma’ ihtiyacı duyan bir insanlığı telefon bağımlılığı ile incelemiş bir bölüm.

Black Mirror, izlediğim yere kadar hiçbir bölümünün başlarında hatta ilk yarısında bile dizinin konusuna ve ana fikrine hiç değinmiyor. Sadece sonucun temelini oluşturan belli başlı ayrıntıları gösteriyor o kadar. Bu nedenle bölümü izlerken aslında biraz bir şeylerin farkına varmış olsam bile bu farkına varmışlığı nasıl bir sonuca çıkacağı meselesine ulaştıramadım.

Black Mirror – Dibe Vuruş

Lacie

Dibe Vuruş’a baktığımız zaman her sabah koşuya çıkan ve önünden çok telefonuna bakan bir hanım kızımızın olduğunu görüyoruz. Adı Lacie. Bu hanım kızımız ilerleyen sahnelerde garip bir şekilde sürekli birilerini puanlıyor. Gördüğümüz kadarıyla herkesin sosyal medyada bir puanı var ve herkes birbirini insan ilişkilerine göre puanlıyor.

Aslında bu durum şu anda da var öyle değil mi? İnstagramda takipçi sayısı takip edilenden çok yüksek olan kişiler, fenomenler ya da çok beğeni alan insanlar toplum içerisinde daha itibarlı, saygın ve ilgi çekici oluyorlar. Biliyorum hepimiz böyle oluşuna inanmadığımız için bu konunun abartıldığını düşünürüz ama ne yazık ki gerçekler ortada. İnsanlar takipçi sayılarına göre küçük de olsa değerlendiriliyorlar (minnacık).

Lacie aynada çeşitli şekillerde gülerken

İlerleyen sahnelerde koşudan dönen hanım kızımızın bir ayna karşısında sürekli farklı türlerde güldüğünü görüyoruz. Bu sahne bana birilerine kendimizi beğendirmeye çalışmak uğruna kişiliğimizde bir şeyleri değiştirme çabamızı hatırlatıyor. Konuşma tarzımızı, giyim zevkimizi, müzik kulağımızı ya da sinema kültürümüzü… Bence ne isek o olmalıyız.

Bölümün en önemli sahnesi : hediye kurabiye

Black Mirror Dibe Vuruş Cafe sahnesi – Lacie kahve beklerken

Bence bu cafe sahnesi çok önemliydi. Herkes elinde telefonla birilerine oy veriyor ve Lacie de herkese 5 yıldız veriyor. Hani gerçekte birisinin fotoğrafını beğenmezse ayıp olacakmış gibi ya da birisini yaptığı herhangi bir işte onaylamazsa yanlış olacakmış gibi hisseden insanlar olur ya heh işte Lacie sanırım onlardan. Etrafta sürekli birilerinin paylaşımları izleniyor ve puanlanıyor. Lacie, kahvesini beklediği sırada bir video görüyor. Videoda bir çocuk itfaiyeci bareti ve elinde hortumla itfaiyecilik oynuyor. Lacie çok donuk bir ifadeyle videoyu 5 yıldız verip geçiyor. Sonra kasiyer bizim hanım kızımıza kahvesini takdim ettiği an görüyoruz ki insanların gözünde bir mercek var ve bu mercek istenilen insanın direk profilinin ve puanının görünmesini sağlıyor. Lacie, oldukça normal olan kurabiye hediyesine “Kulağa harika geliyor!” tarzında abartılı bir tepki verip kasiyere 5 puan veriyor, kasiyerde Lacie’ye…

Sonra bir bakıyoruz 2 dakika önce itfaiye videosunu izlediği çocuğun babasını görüyor ve gülerek çocuğunun çok tatlı olduğunu belirtiyor. Halbuki izlerken mimikleri oynamamıştı.

Black Mirror – Dibe Vuruş Herkes Sahte

Burada değinmek istediğim bir mesele var. Herkes sahte. Herkes yanlış bir şey yapmaktan korkuyor gibi. Baktığımız zaman bizim dünyamızda da insan ilişkilerinin biraz böyle olduğunu çok rahat görebiliriz. Pek çok insan birisi bir şey diyecek ya da kötüleyecek diye özgürce hareket edemiyor ve sırf birileriyle aşabilmek için sürekli herkese duymak istediğini söyleme durumu söz konusu.

Ne kadar sahte insan ilişkisi o kadar yüksek kalite

Black Mirror Dibe Vuruş dizisinde Lacie ve arkadaşı

Neyse, biraz ileri saracak olursak Lacie’nin ev almaya çalıştığını göreceğiz. Hemen sonrasında istediği evi puanı tutmadığı için alamadığını da göreceğiz. Burada her şey insan ilişkileriyle satın alınır hale gelmiş. Birisiyle aran iyiyse herkes sana yardım ediyor yani, tanıdık geldi mi?

Sonra Lacie’nin erkek kardeşini tekrar görüyoruz. Bir önceki görüşümüzde dizi bize puanını söylememişti. Şimdi ise bu erkek kardeşin sivri ve küfürlü dilini gördükten sonra 3.7 puanda olduğunu öğreniyoruz. Bence şu ana kadar en insan gibi olanı bu adamdı. Bir insan elbette sevmediği konulara “sevmedim” diyebilmeli. Bu durum gerçek dünyada artık eleştirilmeyi küçük düşürücü bir hareket gibi gören insanları anlatıyor resmen. Eleştirilmek kötü bir şey değildir.

4.8 puanlı bir çocukluk arkadaşı : Naomi

Naomi ve Lacie

Daha sonra olaylar gelişiyor ve hanım kızımız çocukluk arkadaşı olup 4.8 puana sahip olduğu için dünyanın en gözde insanlarından biri olan Naomi’den bir mesaj alıyor. Naomi, Lacie’yi düğününe çağırıp kendisinden bir konuşma yapmasını rica ediyor. Bu durum ev alabilmek için sürekli birileriyle iyi ilişkide olabilmek adına uzman yardım alan Lacie için muazzam bir fırsat çünkü düğüne gelecek insanlar konuşmayı beğenirse Lacie’nin puanı itibarlı insanlardan gelen yüksek oylarla büyük yükseliş gösterir. Düğüne gitmek için havaalanına doğru yol alan Lacie havaalanında uçuşunun iptal olması sonrasında sinirlenip küfür eder ve çevresindeki herkesin ona düşük puan vermesinin ardından güvenlik görevlisi ceza olarak bir tam puan kesip, bir de iki katı geri bildirim uygulamasına sokar. Lacie’nin puanı 4,1 iken bir den 3,1 olur ve negatif geri bildirim alırsa her şey çok kötü olacaktır.

Bir araba kiralayıp geç de olsa düğüne gitmeye karar veren Lacie, puanı düşük olduğu için kötü bir araca atlayıp yola koyulur ve ilk benzin istasyonunda şarj adaptörü sıkıntısından dolayı yolda kalır. Puanı düşük olduğu için kimseden yardım alamayan Lacie otostop çekmeye başlar.

Kaçımız bir insanı kişiliğine göre yargılıyoruz?

Kaçımız itibarı düşük bir insana karşılıksız yardım ediyoruz? Kaçımız çıkar ilişkisi gütmeden birilerine yürekten iyilikte bulunuyoruz? Biliyorum hepimiz iyi kalpliyiz aslında ama küçük de olsa ufak ufak yapıyoruz bunları kabul edelim.

Lacie hanım kızımızı otostop çekerken puanı oldukça düşük bir kadın tır şoförü arabasına alıyor ve ona içinden geldiği gibi davranmasını, konuşmasını söylüyor aynı benim gibi :). Arabadan indikten sonra Lacie bir başka arabaya bindiği sırada meşhur çocukluk arkadaşı Naomi arıyor ve düğününe gelmesini istemediğini söylüyor. Çünkü Naomi kızımız puanı çok düşük bir insanı düğününde ağırlamak istemez. Neymiş efendim 3 puanın altındaki bir insanı düğününde istemezmiş bunun çok büyük zararları olurmuş. Aslında Lacie böyle bir tepkiyi hakediyordu bence çünkü Lacie’nin de tek derdi sayılardı öyle değil mi? Naomi’den çok alacağı birincil puanları düşünüyordu.

Naomi’nin bu çıkışı üzerine Lacie düğüne gitmekte daha fazla kararlı oldu ama artık hiçbir şey umurunda değildi. Ne yapıp edip o düğüne gidecekti.

Neredeen nereye

Lacie üstü başı pis puanı da 1,1 :(((

Tabi gidene kadar da fazlasıyla puan kaybedecekti. Arabaların önüne atlamalar, küfürler etmeler, el hareketleri çekmeler falan oldukça kötü geri dönüşlere neden olacaktı.

Lacie düğüne varana kadar puanı 1,1, üstü başı çamur, saçları dağınık ve makyajı akmış oluyor. Sonra Naomi için hazırladığı o saçma, duygu sömüren cinsten ve sahte konuşmayı yapmaya çalışıyor ama başaramıyor. Açıkçası ben burada Lacie’nin toplumsal bir konuşma yapacağını düşünmüştüm ama olmadı. Konuşmayı bile beceremedi. Daha sonra yakalanıp hapse atıldı.

Sonuç

Bir yandan bölümü anlatıp diğer yandan da değindiğim sahnelerle kendimize bakalım istedim. Gerçi Black Mirror’un amacı da bu zaten. Biliyorum biraz uzun bir yazı oldu beni affedin ama gerçekten bölümü izlediğinizde çok daha fazla şeyin farkına varacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Birbirimizi kırmayalım ama bol bol eleştirelim çünkü eleştiri olmadan gelişim olmaz. Kendinize iyi bakın.

Bir önceki yazımıza da bir bakın deriz.


Arkadaşlarınla paylaş

2

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir