IMDb Nedir?


Açılımı Internet Movie Database olan IMDb, sinemaseverlerin en uğrak yerlerinden birisi. Listelerde ya da film açıklamalarında mutlaka IMDb puanları yer alır. Pekii…

IMDb Nedir?

IMBd internette bulunan binlerce film, belgesel, dizi, animasyon, televizyon programı ve oyuncuların bilgilerini barındıran bir sitedir. Internet Movie Database (İnternet Film Veritabanı) açılımıyla da bilinir. Puanlama yöntemi sayesinde filmlerin, dizilerin vb. beğenilme ya da beğenilmeme derecelerini gösterir.

Ayrıca Top 250, Top 100, en kötü filmler, en yüksek puanlı oyuncular gibi listeleri ve filmleri de kategorilerine göre ayırmasıyla filmseverlerin film, dizi seçerken en çok tercih ettiği sitelerden birisidir.

IMDb Ne Zaman Açıldı?

Temelleri 1990 yılında Col Needham tarafından gözleri güzel olan oyuncuları “Those Eyes” adlı listede derleyerek atıldı. Daha sonra Unix Shell adı altında 10.000 farklı listeye ev sahipliği yapan bir siteye dönüştü. İsim değişikliklerinden sonra 1998 senesinde Amazon tarafından satın alınarak şimdiki ismini aldı.

IMDb Puanı Neye Göre Belirleniyor?

Herkese açık bir üyelik sistemine sahip. Ücretli veya ücretsiz olarak üye olunabiliniyor. Ücretli üyecelerin ayrıcalıkları ve Proimdb adlı ayrı siteleri de vardır. IMDb’nin 2017 yılındaki verilerine göre yaklaşık 70 Milyon kullanıcısı, içerisinde ise 4,1 Milyon yapım şirketi ve 7,7 Milyon film yıldızı bulunduruyor.

IMDb puanlamasının belirlenmesi ise hayli karışık. Çünkü puanlama algoritmasını tam anlamıyla paylaşmıyor. Ancak her üyenin oy ağırlığının eşit olmadığını biliyoruz. Üyenin kaç yıldan beri siteye üye olduğu, yaşı, izlenen film sayısı ve hatta sitedeki aktiflik gibi ölçütler oy dengesini etkiliyor.

(Molatik, Polimats)

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

4

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir