Yüzyıllık Yalnızlık ( One Hundred Years of Solitude ) Netflix Dizisi Olarak Ne Zaman Çıkacak?


Yüzyıllık Yalnızlık, NetflixYüzyıllık Yalnızlık, Netflix

Yüzyıllık Yalnızlık Netflix Tarafından satın alındı. Yüzyıllık Yalnızlık… Namıdiğer One Hundred Years of Solitude Netflix Dizisi oluyor haberleri düştüğünde içime bir burukluk düşmüştü. Çünkü genellikle çok fazla aksiyon barındırsa da bir hâl’i anlatan bir romandı benim nazarımda. Yüzyıllık Yalnızlık Netflix dizisi olduğunda da acaba bu içeride kalmış ve kendisini ancak sözcüklerin büyülü dünyası ile azıcık aralayan hâlleri ekrana anlatabilecek miydi?
Benim olduğu gibi bir çokları için önemli bir romandı Yüzyıllık Yalnızlık. Nobel ödülü almış olmasına, popülerliğine rağmen – ki bir çoğumuz gibi ben de popüler olan herhangi bir şeye karşı inanılmaz bir karşıt refleks gösteriyorum- yine de benim için özeldi. Gabriel Garcia’nın ölümünü 2014 yılında duyduğumuzda da bu yüzden sanki uzak bir akrabam öldü hissiyatı oluştu.

Gabriel Garcia Marquez, NetflixGabriel Garcia Marquez, Netflix

Şu Yüzyıllık Yalnızlığın tanıtım yazısına bir bakın unutanlar. Özellikle de o samimiyeti tekrar hatırlayabilmek için:

Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. Büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. Bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız.

Yüzyıllık Yalnızlık Netflix Tarafından Satın Alındı

Büyülü Gerçekçilik

Roman, Buendia Ailesinin Colombia’daki kurgusal bir kasaba olan Macondo’da da yaşadıklarını anlatıyor. Bu 1967 yılının klasiği romanın tüm haklarını Netflix satın aldı. Elbette dizi İspanyolca olacak ve Colombia’da çekilecek. Gabriel Garcia yaşarken romanının haklarını asla film yapımcılarına satmıyordu. Bunun sebebi ise ona göre basitti : İçinde birden fazla jenarasyonun olduğu bir büyülü gerçeklik sinemaya aktarılamaz.

Fakat ne yazık ki Gabriel Garcia öldü ve mirasçıları – iki oğlu – Rodrigo Garcia ve Gonzalo Garcia babalarından farklı bir yol izlemeye karar verdi. “On yıllardır babamız film haklarını Cien Anos de Soledad’a satmak istemiyordu. Çünkü sinematik anlatının zaman kısıtlamalarının Yüzyıllık Yalnızlık evrenini doğru yansıtamayacağını ve ispanyolca dışında başka bir dilde Buendia ailesinin konuşmaması gerektiğini düşünüyordu.”. Doğal olarak oğullar babalarından farklı düşünüyor olmalılar ki bütün sinematik hakları Netflix’e satmış.

Eh tabi bunun yanında bu oğullar aynı zamanda yapımın executive producer koltuğuna da oturmuş oldular.

https://twitter.com/seewhatsnext/status/1103294246151315456

Yüzyıllık Yalnızlık Ne Zaman Yayına Girer?

Netflix bu konuda net bir bilgiyi vermiyor. Ancak kulislerde dönen 2020 yılında yayınlanacağı… Daha yönetmen, senarist ve cast bilgileri yayınlanmamış, sır gibi saklanmakta.

Yakınlarda ise tek heyecan verecek olan El Camino filminin gelecek olması.

Sineg olarak gelişmelerin takipçisi olacağız.

[zombify_post]


Arkadaşlarınla paylaş

5

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kitabı okumak için can atıyorum sonra izleyeceğim. İzledikten sonra tekrar bir inceleme yazısı gelmesini bekliyorum