Before Sunrise – Bir İnsana Tanıdığınız Gün Aşık Olabilir Misiniz?


Before Sunrise’ı ilk izlediğimde inanmak istediğim şeylerin kişiliğimle ne kadar çeliştiğini görmüştüm. Çünkü ben “aşk” kavramına çok mantıksal ve katı kurallar dahilinde bakan birisiyim. Yani işin duygusal kısmı bana her zaman “zararlı” olarak gelmiştir. Before Sunrise, hemen hemen hepimizde bulunan ‘yeni tanınan bir insana aynı günde aşık olmak’ olayına karşı beslediğimiz ön yargımızı, tabularımızı ve korkularımızı yıkabilen bir yapım. Fakat bunun için sizden bir şey istiyor.

Biliyorum burası bir sinema sitesi ama sloganında bulunan “Yenilikçi” kavramına sığınarak Before Sunrise’ı kaynak olarak ele aldıktan sonra belli başlı konulara değineceğim. Elbette ara ara filme de geri dönüşler yapacağım merak etmeyin.

Before Sunrise Nasıl Başlıyor?

Jesse ve Celine trende tanışırlar

Before Sunrise, Celine ve Jesse isimli biri muazzam güzel diğeri de eh işte yakışıklı olan iki insanın bir trende tanışmasıyla başlayan bir film. Jesse, trende tanıştığı ve uzun bir sohbetten sonra büyük hayranlık duyduğu Celine’i Viyana şehrinde inmeye ve bir günlük geziden sonra ayrılmaya davet ediyor. Buradan sonrasında genel izleyici kitlesi çok romantik, eğlenceli ve komik şeylerin yaşanacağını düşünüyor fakat işler pek öyle gitmiyor.

Before Sunrise filminin sanırım en güzel sahnesi
Before Sunrise filminin sanırım en güzel sahnesi

Bu film hiç garipsemediğim bir şekilde pek çok insan tarafından sıkıcı bulunuyor. Çünkü trende tanışan bu iki insan film boyunca sadece konuşuyor, sohbet ediyor. Ama her şeyden konuşuyorlar, uzaydan, küresel ısınmadan, eğitimden, dünyadaki kuraklıktan, siyasetten, edebiyattan, felsefeden, aşktan, sevgiden, sanattan, tiyatrodan, sinemalardan, müzikten… Yani aklınıza gelebilecek her türlü konudan gayet entellektüel bir biçimde konuşabiliyorlar. Bir yandan şehrin büyüsüne kapılıyorlar diğer yandan da birbirlerini daha iyi tanımak adına her türlü konudan konuşuyorlar. Ve açılan konular gerçekten üzerine düşünülebilen ve çeşitli okumaların yapılabileceği konular.

Filmin Asıl Hedefi Ne?

Before Sunrise, elbette bazı romantik sahneleri de içeriyor. Fakat bana göre hedef edindiği asıl şey iki insanın birbirini tanıma çabası ve birbirini tanıyıp kendilerine göre olmaları konusundaki hemfikirliliklerinden gelen aşk ve sevgi duygularını henüz birkaç saat önce tanışmış olmaları meselesine sığdırmaya çalışma uğraşlarıdır. Yani hepimizde bulunan “Daha tanışalı bir iki gün oldu” tabusunu yıkmaya çalışmasıdır.

İtiraf ediyorum ben Celine’e aşığım

Hani size yazının başında ön yargılarımızı, korkularımızı ve tabularımızı yıkabilen bu filmin bizden bir şey istediğini söylemiştim ya, işte istediği bu şey kaliteli bir sohbet. Siz bilgi birikimi yüksek bir insan değilseniz, ya da bilgi birikimi yüksek olmayan bir insanı tanımaya çalışıyorsanız bu tanıma faslına aylar vermek daha tedbirli olacaktır. Fakat Before Sunrise, bir insanı tanımak ve sevmek konusunda zamanı yenebileceğimizi gösteriyor.

Filmin ortalarında da bu zamanın nasıl aylarca vakte eşdeğer olduğunu görebiliyoruz. Bir sokak konserini dinlerken, falcıya fal baktırırken, lunaparkta vakit geçirirken, plakçıya gidip müziklere bakarken, bir nehir kenarında sokak şairine şiir yazdırırken, bir parka gidip çimenlerinde gökyüzünü izlerken konuşulan konular, edilen sohbetler… Sadece tek bir gece zamanı yenerek aylar sürecek tanışmanın değerine ulaşabiliyor.

Before Sunrise Nasıl Bitiyor?

Before Sunrise , sabaha karşı son sarılışlar
Before Sunrise , sabaha karşı son sarılışlar

Filmin sonunda ne oluyor biliyor musunuz? Jesse ve Celine birbirlerine deli gibi aşık olmalarına rağmen birbirlerine telefon numaralarını ve adreslerini vermiyorlar. Çünkü onlar bile bir gecede hissettikleri aşka inanamıyorlar. Sadece artık ayrılma vakti geldiğinde trenin hemen önünde 6 ay sonra tekrar buluşma sözünü veriyorlar birbirlerine. Ve 9 yıl arayla aynı oyuncular tarafından çekilmiş olan 3 filmlik bu serinin devam filmleri tamamen pişmanlıkla dolu.

Yahu Bu Çocuk Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Eğer bu soruyu sorduysanız şu an Jesse gibiyim

Sevgi, aşk ve nefret gibi hislerimizin temelinde yatan etkileri iyi tanımamız lazım. Kendimizi tanıyacağız ki karşımızdaki insanı da doğru tanıyalım.

Before Sunrise, bu bağlamda bir insanla sohbet edebilir olmanın önemini vurguluyor. Kaçınız sevgilinizle ya da arkadaşınızla günlük olaylar dışında kaliteli bir diyalog geçirebiliyorsunuz? Eğer bu soruya kesin bir cevap veremiyorsanız bir insanı aylarca tanıyın evet. Fakat diğer türlüyse fazla beklemenizi önermem. Şansınızı deneyin :). Umarım benim yüzümden gaza gelip hayatınızı karartacak bir aşka denk gelmezsiniz, çok üzülürüm :(. Ben sadece biraz filme değinip biraz da günlük hayatımızı sorgulamak istedim.

Görüşmek üzere.


Arkadaşlarınla paylaş

2

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Serinin en çok hoşuma giden yanı 9 yıl arayla yeni filmlerinin çekilmiş olmasıydı. Benim için her zaman onların bir yerde yaşadığını düşündüren keyifli inanılası bir film olarak kalacak. Emeğinize sağlık güzel yorumlarda bulunmuşsunuz..