Amazon Prime Türkiye vs. Netflix


Netflix mi Amazon Prime mı Amazon Prime Türkiye Lansmanını Netflix gibi gerçekleştiren bir video servisi değil. Ama bu Amazon Prime’ın sunduğu içeriklere ulaşamayacağımız anlamına da gelmiyor. şuraya https://www.primevideo.com/ tıklayarak Amazon Prime’ın içeriklerine aylık 2.99 euro fiyat ile (anlık kur ile 19 liraya falan geliyor) üye olabiliyorsunuz.

Netflix ise Türkiye ayağını çoktan açmış, hatta yerel dizileri de bünyesine katıp diğer yandan da yerele yönelik orjinal yapımlar üretmeye başlamış durumda. Bu da Netflix’i Türkiye’de bir adım daha müşteri dostu yapıyor. (Tabi böyle dost varken düşmana ne hacet desek de yeri) ama bir Amazon Prime Türkiye gibi bir kavrama ne yazık ki hala uzağız.

Amazon Prime mı Netflix mi fiyat – içerik ?

Amazon Prime Türkiye
Amazon’un orjinalinde ok a’dan z’ye giderken Prime için ok i’den d’ye gidiyor. ID demek istiyorlar yani. “Kimliğini burada bulacaksın” diyor designer arkadaşlar kimse .

Amazon Prime Türkiye operasyonunu daha tam olarak tamamlamadığı için kullanıcı açısından Netflix daha akılcı bir seçim gibi duruyor. (Tabi şahsıma sorsalar, keşke sermayesi şaibeli olmayan, yerel, ahlaklı birileri bu işe el atsa da bu garip şeylere gerek kalmasa) Ancak Netflix’in içerik kalitesi ne yazık ki yerlere düşmüş durumda.

İlk etapta Netflix, You, Russian Doll, Haunting of hill house gibi yapımlarla bir ivme yakalamıştı. Filmlerinde de garip bir kalite kokusu vardı (örneğin bird box, roma…) Ancak bu kalite gittikçe düştü. Polar gibi yapımlar ne yazık ki artış gösterdi. Hele ki dizilerde kalite gittikçe ve gittikçe düşme trendine girdi. I-Land‘de bunun son örneği. Düşünsenize bir dizi yapıyorlar, dizinin en iyi oyuncuları figüranlar… Senaryo desen, ne yazık ki sanki türk dizi sektöründe çok yapılan hataya düşmüş durumda. Yapımcılar sanki oturmuş ve “ne tutmuş?” diye sormuşlar. Birisi Lost demiş, diğeri Black mirror. üçüncüsü de çıkıp “e o zaman ikisini birleştirelim.”demiş. end of the story. Ha bir de beceriksiz oyuncular ve yönetmenle de birleşince ortaya bu yapım çıkmış. Belgeseller desen, masonluktan, garip gurup siyasi mesaj kasmaktan ileriye gidemeyen bir kafa.

İngilizleri tarihsel süreçte her ne kadar sevmesem de, BBC’nin dizi ve belgesel mantığını şu ucuzcu kafaya bin defa tercih ederim.  Amazon Prime Türkiye öncesi BBC dizi ve belgeselleri için BBC Türkiye daha hoş olacak benim nezdimde.

Ancak Amazon Prime tarafında eğer yüzüklerin efendisi işini ve zaman çarkı işini düzgünce kotarabilirlerse hiç lamı cimi yok Amazon Netflix’i küresel çapta olmasa bile nacizane bendeniz nezdinde ezer geçer. Ayrıca Amazon Prime Türkiye operasyonuna dahil olur mu bilmiyorum ama Amerika’da HBO ve Starz gibi kanalları da bünyesine katmış, NFL, Premier League gibi de spor üzerine devasa anlaşmalar yapmış durumda.

İster misiniz Amazon Prime Türkiye, Bein Sports gibi bizim ligle de devasa bir anlaşma yapsın. Ülkede Netflix’in bittiğinin resmidir.


Arkadaşlarınla paylaş

3

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir