Sinema Kitabı Arayışında Olanlara 3 Altın Öneri


Ne yazık ki ülke olarak ‘sinema kitabı’ tanımına pek alışkın değiliz. Bir sinemasever, elbette sadece film izleyerek ya da internet sitelerinden dizi veya film analizlerini okuyarak sinema zevkini doyurmaya çalışmaz. Bu konuda birçok kitap da var. Bu yazıda kendi tecrübe ve düşüncelerime dayanarak 3 sinema kitabından bahsetmek istiyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Sinematografi ilgililerine…

Sinematografi
Sinematografi

Blain Brown’un ”Sinematografi Kuram ve Uygulama” isimli sinema kitabında sinemaya dair neredeyse her şeye ulaşabilmeniz mümkün. Blain Brown sinematografinin temel kavramlarını, yöntemlerini ve teknik yönlerini her okurun anlayabileceği sade bir dille anlatabilmiş bir yazar. Bir sahne nasıl kurulur, görsel düzenlemeler ve tasarım, kamera kullanımı, pozlama, ışık, renkler ve görüntü denetimi… Sinematografi anlamında öğrenmek istediğiniz bir çok şeyi bu kitaptan öğrenebilmeniz mümkün. Gerçekten çok kaliteli bir sinema kitabı.

Senaryoya dair bir sinema kitabı

Senaryo ve Sinema Kitabı
Senaryo ve Sinema Kitabı

Piyasada, sinemaya dair yazılmış olan ve senaryo anlatan birçok kitap bulunmakta. Ancak ben bu listede Öktem Başol’un ”Senaryo Kitabı: Senaryo Yazım Teknikleri ve Öyküleri” isimli kitaptan bahsedeceğim. Senaryo yazmanın teknikleri nelerdir? sorusunun cevabını senaryo örnekleriyle birlikte görebileceğiniz, teorik bilgileri pratikte senaristlerin nasıl uyguladığını anlayacağınız ve bununla birlikte belki de kendi hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz yol gösterici bir sinema kitabı…

Ve Kurgu…

Sinemada Kurgu
Sinemada Kurgu

Bir filmin en son aşaması olduğu kadar en önemli ve filme asıl değerini veren kısmın kurgu kısmı olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir. Yönetmenin ve senaristin hayal ettiği filmi izleyiciyle buluşturmadan önceki son kısmı -renk düzenleme ve ses miksajını da kapsayarak- olan kurguyu bana kalırsa en iyi anlatan kitap, kendisinden ders alabildiğim için kendimi çok şanslı hissettiğim İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi İlkay Nişancı’nın ”Teoride ve Pratikte Sinemada Kurgu” kitabı. Post-prodüksiyon kısmında program biliyor olmak kurgu yapabiliyor olduğunuz anlamına gelmez. Kurgu teknikleri ve kurgu tasarımı başta olmak üzere kurgu mantığını kavrayabileceğiniz bu kitabın, sinemayla ilgilenen herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğini düşünmekteyim.

Not: Bunlar benim üniversite hayatımı aydınlatıp, ufkumu genişleten 3 sinema kitabı… Bunlar dışında tabikii bir çok önemli kitap bulunmakta. Onları da başka bir yazımda listeleyeceğim 🙂


Arkadaşlarınla paylaş

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir