Hadi Be Oğlum – Kıvanç Tatlıtuğ ve Alihan Türkdemir’in Dramı


Hadi Be Oğlum, uzun zamandan beri izlediğim en etkileyici filmlerdendi. Gerek oyuncular, gerek sahnelerin çekildiği mekanlar, gerek filmde işlenilen konuların izleyiciye yansıtılış biçimi falan gerçekten çok iyiydi. Tabi senaryonun da gerçekten fazlasıyla güzel oluşunu es geçmeyelim. Spoiler içerecek olan bu yazıda Hadi Be Oğlum filmine şöyle bir bakacağız efenim.

Hadi Be Oğlum

 Hadi Be Oğlum film kapağı
Hadi Be Oğlum film kapağı

Hadi Be Oğlum, başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Alihan Türkdemir‘in yer aldığı bir dram filmi. Film, Antalya’nın Kaş ilçesinde hem balıkçılık yaparak hem de turistlere tekne hizmeti sağlayarak yaşayan bir baba (Yücel Erten) ve oğulun (Kıvanç Tatlıtuğ) hayatlarına garip bir olay sonucu giren bir çocuk (Alihan Türkdemir) ile başlıyor.

Bir gün adı Leyla olan bir genç kadın (Büşra Develi), Ali ve babasının teknesine müşteri olarak gelir. Hiçbir soruya doğru dürüst cevap vermeden sadece gökyüzünü ve denizi izleyen Leyla, gece yarısı tekne koya çekilmiş bir vaziyetteyken intihar etmek için denize atlar. O sırada koya şirin küçük bir barınak yapmış olan ve geceyi orada geçiren Ali, Leyla’nın suya atladığını görür fakat intihar etmek için atladığını biraz geç anlar. Leyla sudan çıkmayınca koşup onu kurtaran Ali, Leyla’yı barınağa götürür ve kamp ateşinin yanında geceyi geçirirler.

Ertesi sabah ailesi tarafından apar topar alınıp götürülen Leyla, sonradan öğrenilirki hasta bir gençmiş maalesef. Bu duruma çok üzülen Ali, durumu içine atar ve hayatına devam eder. Sonra günün birinde Leyla tekrar gelir fakat bu sefer doğan çocuğa bakamayacağını söylemek içindir. Ali, Efe’ye kendisinin bakacağını söyler ve çocuğunu alıp yaşadığı yere geri döner.

Fakat Efe Hastadır

Efe, iletişim sorunu olan bir çocuktur
Efe, iletişim sorunu olan bir çocuktur

Psikolojik bir rahatsızlığı bulunan Efe, iletişim sorunu yaşayan bir çocuktur ve bu durum Ali’yi perişan etmektedir. Oğlunu çok seven fakat hem annesinin hem maddi durumların hem de baba olmanın getirdiği yükü taşımakta büyük zorluk çeken Ali, hayatını oğluna adar. Vazgeçmeden Efe’ye ilgi gösterir ve asla onu yalnız bırakmaz.

Sinema filmi, Ali’nin kendisine bir kere “baba” demesi için bizlere de sürekli “Hadi be oğlum” dedirten cinsten sahnelere sahip. Bazı filmler konusu güzel olsa dahi bu duyguyu yansıtamaz fakat bu film gerçekten bu konuda çok başarılı. Ali, her ne kadar belli başlı konularda Efe’nin rahatsızlığına dayanamayıp psikolojik bir yükün de altına girse de asla vazgeçmez. Bir gün vakit geçirmesi için oğluna tablet alan Ali, ritimlere ve melodilere çok ilgilidir. Tablette çalan bir müziği çok sever ve sürekli onu dinler.

Kusursuz Müzik Kulağı

Ah güzelim...
Ah güzelim…

Hadi Be Oğlum sinema filmi, bir yandan müziğin bir çocuk için ne kadar önemli olabileceğine de değiniyor.

Ali, bir gün yine oğluyla Kaş’ın güzel sokaklarında yürürken ettiği bir kavga nedeniyle kendisinden imza isteyen polis arkadaşını görür ve onunla konuşmaya dalıp Efe’yi kaybeder. Efe, müziğe çok ilgili olduğu için orada bir mekanda piyano çalan Feridun Düzağaç’ın piyanosuna doğru yürür. İnsanların arasından geçer ve başını piyanoya yaslayıp müziği dinlemeye koyulur.

Tam bu sırada Ali, Efe’yi bulur ve ertesi gün hemen Efe’ye bir org alır. Birkaç gün sonra bir bakarlar Efe tablette dinlediği müziği kendi başına çalmaya başlamıştır. Bu duruma şaşıran Ali ve babası Efe’nin bu yönde bir yeteneğinin olduğunu fark eder ve onu Feridun Düzağaç’ın yanına götürür. Orada aldığı bazı derslerin ardından anlaşılır ki Efe, dinlediği her şeyi çalabilen bir çocuktur. Doğuştan kusursuz müzik kulağına sahip olan Efe, Ferudun Düzağaç ne gösterdiyse çalmıştır. Bunun üzerine Düzağaç, Efe’yi babasıyla beraber İstanbul’a, çok daha iyi öğretmenlerden ders almaya davet etmiştir.

Fakat…

Ali’nin Babası Ölür

Ali'nin babası denizde boğulur
Ali’nin babası denizde boğulur

Teknenin motor kısmında bir sorun vardır ve Ali bu soruna bakmak için aşağıya iner. O sırada çizim yaptığı kağıdı denize uçan Efe, kağıdın peşine gider ve denize atlar. Sonrasında torununun denizde olduğunu farkeden dede, Efe’yi kurtarmak için denize atlar. Efe’yi kurtarır ancak denizin tam ortasında kalp krizi geçirir. Tam o sırada yukarı çıkan ve olayı görür görmez denize atlayan Ali, oğlunu kurtarır ancak babası ne yazık ki maviliklere gömülür.

Bu acının ardından Hadi Be Oğlum, birçok insanın gözlerinden birkaç damla yaş almıştır eminim. Çünkü burada Kıvanç Tatlıtuğ’un insanın canından can koparan bir performansı vardır ki, gerçekten duygulanmamak elde değildir.

Babasının ölmesiyle hayatı mahvolan Ali, tekneyi satar, Efe’yle hiç ilgilenmez ve her gece sarhoş olur. Sonra Feridun Düzağaç’ın İstanbul davetiyesi aklına gelir ve Efe’yi alıp yola koyulur.

Hadi Be Oğlum ile Vefalı ve Sadık Olmak

Hadi Be Oğlum bizlere vefalı olmayı öğretiyor
Hadi Be Oğlum bizlere vefalı olmayı öğretiyor

Ali, yıllarca hiç yüzüne bakmayan, hiçbir konuşmasına tepki vermeyen çocuğunu alır, cebinde beş parasız İstanbul’a gider. Çok kaliteli bir konsere çıkacak olan Efe ilk provada hiçbir şey çalmaz. Bu, Ali’yi biraz telaşlandırsada konser anında kulisten piyano sesine doğru gidip plansız bir şekilde çalmaya başlayan Efe, herkesi orada şaşırtır ve büyük alkış toplar.

Oğlunu hemen kucaklayıp daha sessiz bir yere götüren Ali, oğlundan ilk bakışı orada alır. Efe ilk kez babasının gözlerine bakmıştır. Sonra öğreniriz ki Efe aslında babasına çok kez bakmış fakat babası bunu görememiş.

Hadi Be Oğlum, sevindiren ama daha çok hüzünlendiren bir sinema filmi. Bir babanın hayatını oğluna adamasını konu alan bu film bence kesinlikle izlenmeye değer.


Arkadaşlarınla paylaş

1

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir