Spoiler Ne Demek? Spoiler Nasıl Verilmeli?


Biz sinemaseverlerin en çok sıkıntı çektiği konudur “spoiler yemek”. Hele bunu inatla yapan arkadaşımız varsa -ki artık arkadaşımız olmaz genelde- izleyeceğimiz diziler veya filmlerin hevesi falan hep kursağımızda kalır. Ben sırf bu yüzden sinema filmlerini konu alan ya da dizilerle ilgili paylaşımlar yapan sayfaları özellikle takip etmiyorum. Yinede İnstagram keşfetinde dolanırken bile spoiler yiyebiliyorum. Neyse. Bu yazıda bir sinemasever için spoilerın ne demek olduğundan bahsedeceğiz.

İlk önce sözlük anlamına bakacak olursak spoıler kelimesi dilimize İngilizceden geçiyor. Hız kesici kanat, uçak fren kanadı gibi aslında kullanıldığı alanla pek alakası olmayan bir anlama sahip. Spoiler, daha önce karşılaşmadığımız bir eser hakkında detay içeren, kişilerin duygu ve düşüncelerini etkileyen ipuçlarıdır. Ama daha çok bir sinemaseveri katil etmek için kullanılır.

Neden ipucu kelimesini kullanmıyoruz?

Spoiler ne demek?
Spoiler ne demek?

Çünkü spoıler kelimesinin kullanıldığı alan ve kullanılış biçimi, ipucu kelimesinin anlamından biraz daha farklıdır. Aslında dilimize farklı bir anlam kazanarak geçen bu kelime (spoıler), günümüzde sadece filmler ve diziler için kullanılıyor. Yani bir arkadaşımız bize izleyeceğimiz film hakkında çarpıcı bir sahneyi söyleyerek aslında bize ipucundan fazlasını vermiş oluyor ve bu da spoiler vermek oluyor. Tabi bu sadece önemli sahnelerin ya da film veya dizinin sonunun kasıtlı olarak söylenmesi demek değil. Farkında olmadan da yapıyoruz bunu. Ayrıca ülkedeki yabancı dizilerin yükselmesi de bu kelimenin kullanımını oldukça etkiledi.

Spoiler vermek nedir? Asıl amacı ne olmalı?

Aslında spoiler, izlenecek olan yapım hakkında kilit noktaya değinilmesi demektir. Yani bu değinme, kişi yapımı izleyemesin diye yapılan bir şey değildir. Aksine yapım izlensin diye heves kaçırtmadan verilen küçük merak ettirici ayrıntılardır. Spoiler’ın olayı budur. Öyle “Kanka 3. filmde Neo ölüyor.” demek değildir (Matrix).

Lütfen dikkat edin

Lütfen bir yerde bir film ya da diziyle alakalı ayrıntı verecekken yazının başında “Spoiler Alert!” diye belirtin ki engel yemeyin. Şaka bir yana gerçekten uyarı verilmelidir. Çünkü ben mesela herhangi bir ayrıntıda izleme hevesi kaçabilen birisiyim. Sırf bu yüzden insanlara izlediğim diziyi ya da izleyeceğim filmi söylemediğim zamanlar olur.


Arkadaşlarınla paylaş

2

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir