Filmekimi 4 – 13 Ekim 2019 Tarihinde İstanbul’da Başlıyor!


Filmekimi bu zamana dek saygın festivallerde gösterilmiş, eleştirmenlerin ve sinemaseverlerin ilgisini çekmiş ve ödüller almış bir etkinlik. Bu sene de izleyiciler ile buluşmasına çok az kalan Filmekimi’nin listesi fazlasıyla zengin.

Filmekimi etkinlik kapağı
Filmekimi etkinlik kapağı

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek olan Filmekimi ‘nin 4-13 Ekim tarihleri arasında olacağını duyuruldu. İstanbul’da gerçekleşecek olan 10 günlük bu maraton, 11-15 Ekim’de Ankara’da, 18-22 Ekim’de ise İzmir’de izleyicileri ile buluşmaya devam edecek.

Filmekimi etkinliğinin biletleri 28 Eylül’de satışta!

Filmekimi Etkinliğinde Gösterilecek Bazı Filmler

Filmekimi / Görünmez Yaşam

Yönetmen: Karim Aïnouz
Oyuncular: Carol Duarte, Julia Stockler, Antônio Fonseca, Gregório Duvivier, Fernanda Montenegro
Brezilya, Almanya | 2019
DCP | Renkli | 139’ | Portekizce; Türkçe altyazılı
2019 Cannes En İyi Film – Belirli Bir Bakış | 2019 münih CineCoPro Ödülü

▪▪Brezilya’nın Oscar adayı olarak ilan edilen bu duygusal melodram maço kültürün baskın olduğu 1950’lerde, Rio de Janeiro’da baskılar ve önyargıyla mücadele etmek zorunda kalan iki dirayetli kadının hikâyesini anlatıyor: Piyanist olmak isteyen Eurídice ve hakiki aşkı arayan kız kardeşi Guida. Madame Satã, Futuro Beach, Tempelhof Havaalanı filmleriyle tanıdığımız Karim Aïnouz’un bu son filmi, The Hollywood Reporter’a göre “renk, ses ve müziğe boğulmuş bir gündüz rüyası”.

Filmekimi / Zombi Çocuk

Yönetmen: Bertrand Bonello
Oyuncular: Louise Labèque, Wislanda Louimat, Katiana Milfort, Mackenson
Bijou, Adilé David
Fransa | 2019
DCP | Renkli | 103’ | Fransızca, Kreole; Türkçe, İngilizce altyazılı

▪▪Öldükten sonra dirilerek geri dönen Haitili köle Clairvius Narcisse’in “gerçek hikâyesinden” esinlenen Zombi Çocuk, 1962’de Haiti’de tarlalarda başlıyor, 55 yıl sonra Paris’te prestijli bir yatılı okulda devam ediyor. Saint Laurent ve Nocturama filmlerinden tanıdığımız yönetmen Bertrand Bonello, George Romero’nun zombilerinden çok farklı bir cinsi konu ettiği yeni filminde sömürgeciliğin acı dolu mirasını ve ırkçılığın hâlâ silinmeyen izlerini hem korku öğeleri hem de Rihanna şarkıları içeren sıradışı senaryosuyla sorguluyor. İlk gösterimini Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü Bölümü’nde yapan Zombi Çocuk aile sırları, doğaüstü, kültür, geçmiş, elitizm, kolektif hayal gücü olgularına değiniyor.

Filmekimi ‘ne dair tüm ayrıntılar için buraya tıklayarak etkinlik dosyasını indirebilirsiniz.


Arkadaşlarınla paylaş

2

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir