Sinema Tarihinin Gelmiş Geçmiş En İyi Türk Filmleri


Bu yazıda gelmiş geçmiş en iyi Türk filmleri listesini hazırladık. IMDB puanına göre hazırladığımız bu listede gerek duygusal gerek komik gerek eleştirel birçok film yer alıyor.

1. Yol (8.2) – 1982

En iyi Türk Filmleri / Yol
En iyi Türk Filmleri / Yol

8.2 IMDB puanı olan Yol, İmralı Açık Cezaevin’de mahkum olan 5 kişinin bayram iznindeki öyküsünü ele alıyor. Yılmaz Güney‘in senaryosunu yazdığı ve Şerif Gören ile birlikte yönettiği film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü almıştır. Oyuncu kadrosunda ise Tarık Akan, Necmettin Çobaoğlu, Meral Orhansoy, Halil Ergün, Hikmet Çelik ve Şeriz Sezer gibi usta isimler bulunuyor.

2. Kış Uykusu (8.2) – 2014 

Kış uykusu
Kış uykusu

2014 yapımı Nuri Bilge Ceyhan filmi Kış Uykusu, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır. Filmde Nejat İşler, Haluk Bilginer, Demet Akbağ gibi isimler yer almaktadır.

3.Köyden İndim Şehire (8.4) – 1974

Köyden İndim Şehire
Köyden İndim Şehire

Yeşilçam filmlerinin en efsanelerinden birisi olan Köyden İndim Şehire, hemen hemen hepimiz aşinayızdır. Köylerinden İstanbul’a gelip zengin olma hayalleri kuran 4 temiz kalpli kardeşin başlarına gelen olayları konu alan bu filmde Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe gibi unutulmaz oyuncular yer alıyor.

4. Zübük (8.5) – 1980 

En iyi Türk Filmleri / Zübük
En iyi Türk Filmleri / Zübük

Aziz Nesin‘in romanından uyarlanan film siyasetteki sorunları ve politikanın halkın üzerindeki etkisini konu alıyor. Kartal Tibet’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde Zübük karakterini Kemal Sunal canlandırıyor.

5. Gülen Gözler (8.6) – 1977

Gülen Gözler
En iyi Türk Filmleri / Gülen Gözler

Nezaket Hanım ve kocası bir erkek çocuğa sahip olma isteğiyle dört çocuk yaparlar fakat şanssızlarki çocukların dördü de kız doğar. Bu dört kızın gençlik dönemini konu alan filmde bir zengin koca bulma telaşı anlatılır. Ertem Eğilmez’in en sevilen filmlerinden olan Gülen Gözler oyuncu kadrosunda  Münir Özkul, Adile Naşit, Halit Akçatepe,  Şener Şen, Ayşen Gruda, Müjde Ar ve Şevket Altuğ gibi isimleri barındırıyor.

6. Kapıcılar Kralı (8.5) – 1976

Kapıcılar Kralı
Kapıcılar Kralı

En iyi Türk filmleri listemizin 6. sırasında Kapıcılar Kralı var. Karısı ve iki çocuğuyla İstanbul’da bir apartmanda kapıcılık yapan Seyid’in başından geçen olayları ve apartman sakinleriyle olan ilişkisini konu alan film, hala en çok izlenen Türk filmleri arasında yer alıyor. Kemal Sunal’ın kapıcı Seyid rolünde olduğu filmin yönetmeni ise Zeki Ökten.

7. Canım Kardeşim (8.8) – 1973

Canım Kardeşim
Canım Kardeşim

Canım Kardeşim, babasını kaybettikten sonra ağabeyisi ile zorlu bir hayat yaşamaya başlayan ve kanser hastası olduğundan habersiz bir şekilde hayatta en çok istediği şey bir televizyon olan Kahraman’ın ve ağabeyisinin hikayesini konu alıyor. Ağabey ile en yakın arkadaşının tek amacı Kahraman’a bir televizyon almaktır. Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini üstlendiği filmde  Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kahraman Kıral, Metin Akpınar, Adile Naşit, Kemal Sunal yer alıyor.

8. Kibar Feyzo (8.7) – 1978

En iyi Türk Filmleri / Kibar Feyzo
En iyi Türk Filmleri / Kibar Feyzo

Kemal Sunal’ın Feyzo rolünde yer aldığı filmde Şener Şen, İlyas Salman, Adile Naşit, Müjde Ar, Erdal Özyağcılar gibi usta oyuncular yer almaktadır.

9. Neşeli Günler (8.8) – 1978

En iyi Türk Filmleri / Neşeli Günler
En iyi Türk Filmleri / Neşeli Günler

Neşeli Günler, Adile Naşit ile Münir Özkul’un efsane oyunculuklarıyla hayat bulan değerli bir Yeşilçam filmlerinden birisi. Kazım Efendi (Münir Özkul) ve Saadet Hanım(Adile Naşit)’ın turşu suyu yüzünden ayrılmaları ve yıllar sonra çocukları vesilesiyle tekrar bir araya gelmesini anlatan Neşeli Günler, Türk sinemasının unutulmazları arasında yerini alıyor.

10. Çöpçüler Kralı (8.7) – 1977

Çöpçüler Kralı
Çöpçüler Kralı

Bol aksiyonlu bir mahallede çöpçülük yapan Apti’nin Hacer’e olan aşkının anlatıldığı mizah yüklü filmde Kemal Sunal, Şener Şen ve Ayşen Gruda yer alıyor.

En iyi Türk filmleri listemiz bu kadardı. Başka listelerde görüşmek üzere kendinize iyi bakın.


Arkadaşlarınla paylaş

-1

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1 susuz yaz 2 umut 3 eskiya 4 sevmek zamani 5 selvi boylum al yazmalim 6 canim kardesim 7 vesikali yarim 8 muhsin bey 9 zügürt aga 10 üc arkadas