Behzat Ç. Blu Tv İle Geri Döndü: İnceleme


Behzat Ç
Behzat Ç

2010 yılı itibarı ile Star TV’de izleyicilerini ekran başına kilitleyen Behzat Ç., uzun süren aradan sonra BluTV’de sevenleri ile bir araya geldi.  4ncü sezonuyla BluTV’de izlediğimiz dizide ilk dikkatimizi çeken (daha önce yeni sezonda kadroda yer almayacakları duyurulmuştu), Fatih Artman (Harun), Seda Bakan (Eda) ve Berke Üzrek’in (Cevdet) eksiklikleriydi. Özellikle Harun karakterinin yokluğu epeyce hissediliyor.

Behzat Ç 4. sezon 9 bölümden oluşuyor ve açık konuşmak gerekirse bir solukta izleniyor. Bu noktada iki önemli etken rol oynuyor; birincisi diziye duyulan özlem, ikincisi ise, artık bölümler 60 dakika. Bölümlerin 60 dakika ile sınırlanması, daha kolay izlenmesinde etkili olmuş. Zira, birçok dizi izleyicisi gibi, 1 buçuk saati geçen bölümler sıkıcı olabiliyor. Özellikle, bölümü tamamlamak adına, zorlama sahnelerle tabiri caizse “bölüm şişirmenin” önüne geçilmiş.

Behzat Ç ’nin Dönüşü Hayal Kırıklığı Mı Yarattı ?

Birçok mecrada dizinin yeni sezonu hakkında yapılan “fiyasko” ya da “hayal kırıklığı” yorumları çok da samimi gelmiyor. Evet! Eski sezonların verdiği tadı yakalayamamış olabilir… Harun, Eda ve Cevdet’in yokluğu hissediliyor olabilir… Behzat amirin, Esra ile diyalogları ya da Şule’nin bulunduğu sahneler sıkıcı gelmiş olabilir… Fakat, Erdal Beşikçioğlu’ nun oyunculuğu bu eksiklikleri büyük ölçüde toparlayabilecek güce sahip . Dizinin bir diğer fenomen karakteri olan Şevket Ç.’ nin diziye katkısı da azımsanamayacak ölçüde.  Geçmiş sezonlarda olduğu gibi Ege Aydan’ın oyunculuğu ile harikalar yarattığı Şevket karakteri, gerek hezeyanları, gerek Nesime ile olan diyalogları, gerek patavatsızlıkları ve yersiz “ağabeylik” girişimleri ile gönlümüzde edindiği yeri bir kez daha sağlamlaştırıyor.

Yine de…

Evet! Yine de, birçok izleyici gibi bende de, bazı sahnelerde “burası olmamış” hissi uyandı. Fakat bu durumun, diziye verilen uzun aradan sonra ekibin yeni sezona adaptasyon süreci ile alakalı olduğu kanısındayım. Örneğin; AnkaPark’taki çatışma sahnesi izleyicilerin geneli gibi beni de yakalayamadı. “Şule”li sahneler ve Behzat amir ve Şule arasında geçen diyaloglar çok da ilgi çekici değildi. Behzat amirin şizofreni atakları, önceki sezonlardaki gibi bir etki uyandırmadı.

Tüm bu duruma rağmen, 5nci sezonun daha sürükleyici olacağını umuyorum. Ayrıca, dizinin BluTv’de yayınlanıyor olmasının avantajları da göz ardı edilemez. Öncelikle, pek çok izleyicinin sinirini bozan reklam araları yok. Tüm konuşmalar “sansürsüz” olarak yayınlanıyor ki şimdiye kadar izlediğimiz bölümlerdeki “bip”li sahneler inandırıcılık faktörüne büyük ölçüde zarar veriyordu.  Birçok insan gibi ben de dizilerdeki ve filmlerdeki sansürün gereksiz olduğu kanısındayım. Zira, sokağa çıkınca yıllardır TV ekranlarında uygulanan sansür uygulamasının çok da işe yaramadığı ayan beyan ortada.

Behzat Ç ‘ye Katılan Yeni Karakterler

Ahu Türkpençe (Psikolog Defne)

İlk defa Gurbetçiler isimli TV dizisinde görülen başarılı oyuncu, 7 Numara, Bir İstanbul Masalı, Börü gibi TV dizilerinin yanısıra Neredesin Firuze, Kaybedenler Kulübü ve Dağ II gibi sinema filmleri ile de kendi hayran kitlesini kazandı. Behzat Ç.’nin 4ncü sezonunun 3ncü bölümünden itibaren Psikolog Defne karakterine can veren oyuncu, dizinin vazgeçilmez karakterlerinden olacak gibi görünüyor.

Kemal Burak Alper (Mahir)

2018 yapımı Güvercin filmi ile 29ncu Ankara Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü alan genç oyuncu, dizide problemli bir polis olan Mahir komiser karakterini canlandırıyor. Dizideki rolünün problemli bir karakter olması, Behzat amirin de dikkatini çekerek ekibe dahil olmasını sağlıyor. En az Akbaba, Hayalet ve Harun gibi dizinin beğenilen karakterleri arasında yer alacağına eminim.

Hüseyin Sevimli (Suat)

Bilgi işlemden Cinayet Büroya geçen biraz densiz ve pek de sevilmeyen biri. Ancak diziye mizahi anlamda katkı sunacak bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik zaman zaman son derece sevimli de olabilen Suat’ ın son bölümde dahil olduğu olaylar yeni sezon için izleyiciye göz kırpıyor. Özetle Suat,4üncü sezonda  izleyiciyici etkilememiş görünse de 5nci sezonda diziye katacakları merak uyandırıcı.

İlkyaz Arslan (Banu)

Behzat Amirin yokluğunda Cinayet Büro’da Eda’nın yerine görevlendirilmiş polis memuru olarak karşımıza çıkan oyuncu, şimdilik çok etkin görünmese de, dizide bir cinayetin biseksüel şüphelisi ile önce arkadaş olması ve akabinde aralarındaki yakınlaşma yaşanması bazı medya organlarında skandal olarak yorumlandı.  İlkyaz Arslan, oyunculuktaki cesaret ve başarısını ,  5nci sezonda da devam ettireceğe benziyor.

Behzat Ç. 5’nci Sezon Ne Zaman Yayınlanacak ?

Behzat Ç 5nci sezon için BluTV’de mi devam edeceği, ne zaman yayınlanacağı büyük merak konusu olurken, BluTV’den konuyla ilgili kısmî açıklama geldi. 5nci sezon bluTV için çekiliyor. Fakat yayınlanma tarihi henüz net değil.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir