Türkiye’nin En İyi 5 Kısa Film Festivali Listesi


Türkiye’de kısa film ne yazık ki çoğu zaman bir üvey evlat muamelesi görüyor. Bunu festival sayısından da festival niteliğinden de anlayabilmek pek zor olmasa gerek. Buna rağmen ülkemizde belli bir duruşu, kalitesi ve bütçesi olan, daha da önemlisi sürdürülebilir olan kısa film festivalleri de yok değil. Kısa film doğası gereği bağımsız bir tür. Dolayısıyla bir belediye mantığıyla organize edilmiş festivaller, ne yazık ki pek çok açıdan çuvallıyor. Geçmişte bazı sinema okulları bizzat bu tip festivalleri organize ederdi; ancak bu işlevi bugünlerde genelde bağımsız sinema platformları üstleniyor. Bir kısa film festivalinin kalitesini elbette maddi olanaklarından önce ruhu belirliyor. Bu nedenle gerçek sinema emekçilerinin gerçekleştirdiği festivaller, sahiden de fark yaratabiliyor. Bize göre en iyi kısa film festivallerini derlerken, büyük ölçüde bu kriteri baz almaya çalıştık. Keyifli okumalar.

İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali

İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali
İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali

2000 yılından bu yana düzenli olarak düzenlenen festivale her sene evrensel düzeyde binlerce film katılıyor. Deneysel, animasyon, kurmaca ve belgesel türlerinin ayrı ayrı yarıştığı festivale ilgi her zaman çok büyük oluyor. Kasım ayında gerçekleşen İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali’ne önceleri sadece Fransız Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyordu; ancak artan taleple beraber salon sayısı da son birkaç senede epey artırıldı. Festival film ekiplerini seyirciyle buluşturma konusunda da interaktif bir rol oynuyor. Festival sonucunda geleceğin başarılı sinemacılarına “Altın Kedi” ödülü veriliyor.

Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Kısa Film Festivali
Akbank Kısa Film Festivali

Buram buram kalite kokan bir festival daha. Festival başarısını, sağlam bütçesini verimli ve doğru bir şekilde kullanmasına borçlu. Daha yüksek bütçelere sahip olmasına rağmen organizasyonu eline yüzüne bulaştıran festivallere de buradan selam edelim. Genelde mart ayı içinde yapılan festivalin belli bir merkez şehri yok. Bu sene 16. defa düzenlenecek olan festivalde en iyi filme tam 30 bin TL verilecek. Uluslararası nitelikte bir kısa film festivali olan Akbank Kısa Film Festivali’ne ülkemizdeki üniversiteler ev sahipliği yapıyor. Kendi içinde Perspektif, Deneyim, Kısadan Uzuna gibi bölümleri olan festival, 2 sene önce Forum bölümünü ekledi. Festival, iletişim fakültelerinde özellikle sinema öğrencileri ile sektörün önde gelen isimlerini bir araya getiriyor. 

!F Bağımsız Filmler Festivali

!F Bağımsız Filmler Festivali
!F Bağımsız Filmler Festivali

Gerçekten de adı gibi bağımsız bir festival. İstanbul’da düzenlenen festival, uluslararası niteliğe sahip. Her sene eylül ayında film meraklılarının karşısına çıkıyor. Buraya yüksek bütçeli piyasa filmlerinden ziyade o bağımsız olma niteliğini karşılayan filmler ilgi gösteriyor. Bağımsız filmler dev film stüdyolarında çekilen filmlerin aksine görece daha düşük bütçelerle çekilmiş, çoğunlukla güçlü hikayeler barındıran filmlerdir. Genelde bu tip filmlere hükmeden, cepleri dolu yapımcılardan söz edemeyiz. Galalar ve Efsaneler isimli bölümleri olan festivalde uzun ve kısa film kategorileri ayrı ayrı ele alınıyor. Film gösterimleri, ödül töreni, jüri üyeleri ve en önemlisi filmleriyle fark yaratan bir festival diyebiliriz. Festivalde sadece kısaları değil, aynı zamanda uzun metraj bağımsız filmleri izlemek de mümkün. 

1001 Belgesel Film Festivali

1001 Belgesel Film Festivali
1001 Belgesel Film Festivali

Sadece belgesel meraklılarına özel bir festival. Kulağa oldukça hoş gelmiyor mu? 1001 Belgesel Film Festivali’ni Belgesel Sinemacılar Birliği organize ediyor. Son yapılan festivale 23 ayrı ülkeden ayrı ayrı yüzlerce belgesel filmler gönderildi. Belgeselle alakalı pek çok etkinliğin ve panelin de yer aldığı 1001 Belgesel Film Festivali, 1997 senesinden bu yana yolculuğuna devam ediyor.  Festival her sene bir ana tema belirliyor ve filmlerini bu çerçevede kabul ediyor. Burada finale kalabilmek dahi pek çok kısa belgeselci için büyük bir referans olarak görülüyor.

İkinci El Film Festivali

İkinci El Film Festivali
İkinci El Film Festivali

İkinci El Film Festivali’nin bu listede yer alması, ne yüksek bütçesi ne de filmlerinin kalitesiyle alakalı. Bu festival, varlığıyla dahi genç sinemacılara bir mesaj iletiyor. Festivalin ruhunda gizli bir mizah ve dokundurma var. İkinci El Film Festivali, fikir itibariyle ülkemizin en kıymetli festivallerinden. Başka festivallere katılım gösterdiği halde hiç ödül alamamış bütün kısa filmlere festivalin kapısı açık. Birkaç sene öncesine dek varlığını sürdüren festival, hiçbir şekilde ödül ya da para vadetmiyor. Sadece genç sinemacıların ödül alamamış filmlerini seyirciyle buluşturmayı amaçlıyor. Festivale gelenlereyse yüzlerce film izlemek düşüyor.


Arkadaşlarınla paylaş

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir