Bartu Ben : “Gözden Kaçanlar”da Bu Hafta


Türk sinema ve dizi izleyicisi hızlı bir şekilde internet üzerinden yayın yapan dijital yayın platformlarına adapte olmaya çalışırken, özellikle bazı yerli film ve dizilerin hatırı sayılır kalitede olmasına rağmen gözden kaçtığına şahit oluyoruz. Bu sebeple, ara ara “Gözden Kaçanlar” adı altında, hak ettiği ilgiyi göremediğini düşündüğüm yapımlar hakkında bilgi vereceğim. Ve “Bartu Ben” bu serinin ilk konuğu…

Bartu Ben / sadece bluTV ‘de

bluTV ve Bartu Küçükçağlayan’ın ortak projesi olan dizinin ilk bölümü 18 Ekim 2018’de yayınlandı. Tek sezon ve 10 bölümden oluşan dizi, yeni nesil izleyici kitlesinin dikkatini çekmiş olsa da, 30-35 yaş üstü izleyiciler arasında pek de bilinmediğine şahit oldum. Bartu Küçükçağlayan, her ne kadar 50 yaş üstü için “Binbir Gece”nin “Gani”si, daha geniş bir izleyici kitlesi için ise, “Yalan Dünya”nın “Orçun”u veya “Jet Sosyete”nin “Gündüz”ü olarak bilinse de, Türkiye’de daha önce denenmemiş bir komedi tarzını deniyor. Türk izleyicisinin halen büyük bir kesiminin konvansiyonel TV yayıncılığına büyük bir sadakat ile bağlı olması, Bartu Küçükçağlayan’ın kendi fikirleriyle bilinmesine engel oluyor.

Bartu Küçükçağlayan Kimdir?

1983 Eskişehir doğumlu Bartu Küçükçağlayan, müzisyen, tiyatro, televizyon ve sinema oyuncusudur. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı kazanarak İstanbul’a gelen Bartu, 2002 yılında da Kenter Tiyatrosu’nda oynamaya başladı. İstanbul öncesi hayatında Eskişehir’de, “ııaa” ve sonra “3 Korner 1 Penaltı” adlı müzik gruplarında gitarist ve solist olarak görev aldı. İstanbul’da da müzikten hiçbir zaman kopmayan oyuncu, “Yerden Yüksek” adlı grupta çalışmalarına devam etti. 2006 yılında “Yerden Yüksek” grubu dağılınca, “Büyük Ev Ablukada” isimli grupta “Canavar Banavar” adıyla solist ve gitarist olarak müzik hayatını oyunculukla beraber günümüze kadar devam ettirdi.

Bartu Ben ’in Olayı Nedir ?

Senaryosunu, kendi fikri olmasından da anlaşılacağı gibi Bartu Küçükçağlayan bizzat kendisi yazmıştır. Yönetmen koltuğunda ise yakın arkadaşı Tolga Karaçelik oturuyor. Başrollerde ise Bartu Küçükçağlayan (Bartu), Nazlı Bulum (Gizmo), Müfit Kayacan (Dayı), Wolf Yener Özer (Erdi), Okan Ürün (Mercimek) ve Cem Zeynel Kılıç (Apartman Görevlisi Şaban Bey) bulunuyor.

Bartu Ben; “az ünlü” olan Bartu’nun “daha az ünlü” olma hikayesini ele alıyor. Yakın zamana kadar bol reytingli dizilerde ve art-house sinema filmlerinde rol alan Bartu, birçok oyuncunun yüksek ücretlerle rol almak için can attığı dizilerde rol almaktan bıkar. Alışkanlık haline de gelen hızlı yaşam tarzı nedeniyle ekonomik açıdan da çöküş yaşayan Bartu’nun hayatı, oyuncu olmak amacıyla İstanbul’a gelen ve yıllardır görmediği kuzeni Gizmo ve Gizmo’nun da babası olan dayısının karşısına çıkması ile hayatı oldukça renklenir.

Dilerseniz, bundan sonrasını bluTV ekranlarından izleyin. Neresinden bakarsanız bakın, hepi topu 45 dakikalık 10 bölüm. Yağmurlu havaların kendini gösterdiği Ekim ayında eğlenceli bir haftasonu geçirmek için birebir.


Arkadaşlarınla paylaş

1

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir