Skarsgard Aktör A.Ş. : İsveç’ten Holywood’a…


Henüz çocukluk ile ilk gençlik yıllarımın ortasında bir yerlerdeydim… Yönetmen koltuğunda John McTiernan’ın oturduğu ve Holywood’da ne kadar muhteşem oyuncu varsa bir araya getirildiği 1990 yapımı o mükemmel filmi seyretmiştim. “ The Hunt for Red October “ ya da ülkemizde bilinen adı ile “ Kızıl Ekim “. Her kare başına 3 büyük oyuncunun düştüğü, bir yandan Sean Connery’nin parladığı, diğer yandan Alec Baldwin’in göründüğü filmde, bir karakter dikkatimi çekiyordu. Litvanya asıllı Sovyet kaptan Marko Ramius’un (Sean Connery), gemideki KGB ajanını öldürerek iltica etmek üzere rotayı  ABD’ye çevirdiği Kızıl Ekim denizaltısını takip eden Konovalov denizaltısının kaptanı Viktor Tupolev! Daha sonra, Lars Von Trier’in yönetmenliğini yaptığı 1996 yapımı “ Breaking The Waves “ ( Dalgaları Aşmak ) filminde de Jan Nyman rolünde aynı aktörü izledik. Emily Watson ve Jean-Marc Barr ile birlikte gözümde gittikçe büyüyordu aynı aktör. Derken 1997’de Gus Van Sant’ın “ Good Will Hunting “ ( Can Dostum ) ve 1998’de John Frankenheimer’in “Ronin”inde de aynı aktörü görünce… “kimdir bu aktör ki, yan rollerde yer yer başrolü bile ezebiliyor” demekten kendimi alamadım. Stellan Skarsgard.

Skarsgard
Skarsgard

İsveç’in Holywood’a hediyesi

1951 yılında Göteborg’da doğmuş İsveçli aktör… ama ne oyunculuk kabiliyetidir. Norveç’li yönetmen Hans Petter Moland’ın 2014 yapımı “Kraftidioten” (Buz Kar ve İntikam) isimli filminde, oğlu mafya tarafından öldürülen bir babayı canlandırırken sergilediği performans başlı başına bir sanat dalı olarak incelenebilir. Öyle ki; bazen sadece mimikleri ve bakışları ile birlikte satır satır, uzun uzun anlatılabilecek bir duyguyu birkaç saniyede yansıtabilecek bir kabiliyete sahiptir.

Skarsgård gen aktarım mucizesi

Oyunculuk yeteneğini gelecek nesillere de aktarmak niyetinde olduğunu da, ilerleyen zamanlarda öğrenmiş olduk Skarsgård’ın. Zira, ünlü aktörün 1975 – 2007 yılları arasında süren kendisi gibi oyuncu  My Skarsgård ile evliliğinden 1’i kız olmak üzere 6 çocuğu bulunmaktadır ki, çoğunun aktör ve hatta oldukça başarılı aktörler olduğunu görüyoruz.

İlk çocuk 1976 doğumlu Alexander Skarsgård; özellikle True Blood dizisinin Eric’i olarak tanıdığımız Alexander, ayrıca Zoolander, Battleship ve 2016 yapımı “ The Legend of Tarzan “ filmlerinde kendini gösteriyor.

İki numara; Gustaff Skarsgård, 1980 doğumlu ve en bilinen iki rolünden bahsedecek olursak; Joachim Rønning ve Espen Sandberk’in birlikte yönettikleri, Pål Sverre Valheim Hagen’in Thor Heyerdahl’i canlandırdığı Kon-Tiki isimli 2012 yapımı filmde ünlü kaşif Heyerdahl’in ekip arkadaşı Bengt Danielsson rolü başta gelir. Fakat asıl çıkışını History Channel yapımı olan Vikings adlı dizideki Floki karakteri ile yapmıştır. Küçük bir detay; ailenin görece en çirkini dersek, gen aktarımındaki Stellan Skarsgård başarısını farklı bir alanda da dile getirmiş oluruz.

Üçüncü çocuk Sam ise 1987 yılında Hans Alfredson’un yönettiği, senaryosunu ise Alfredson ile birlikte babası Stellan’ın yazdığı ve anne ve babasıyla birlikte oynadığı Jim and Pirates isimli macera filmi ile oyunculuğa adım atmış. Ayrıca, 2003 yapımı To Kill a Child isimli yapımda da rol alan Sam Skarsgård, sonra sonra doktor olmaya karar vermiş.

Dört numarada Bill Skarsgard’ı görüyoruz. 1990 doğumlu Bill, Hemlock Groove dizisinde rüştünü ispatlamakla birlikte, Andrés Muschietti’nin yönetimindeki 2017 yapımı “ O “ ve 2019 yapımı (henüz gösterimde olan) “ O Bölüm 2 ”de Palyaço’yu büyük bir başarı ile canlandırıyor.

Aktörün beşinci ve tek kız çocuğu Eija Skarsgård ise hayatının hiçbir döneminde oyunculuğa bulaşmamış, kariyerini model olarak geliştirmeye karar vermiş ve başarılı da olmuştur.

Ve Valter SkarsgårdStellan Skarsgard ’ın My Skarsgård’dan olan en küçük ve yine erkek çocuğu. Oyuncu karı-koca Valter’de de başarılı olmuş ve Skarsgård takımına bir aktör daha yetiştirmişlerdir. Valter’in adını duyurduğu yapımlar ise 2017 tarihli “ Ravens “ ve 2018 tarihli “ Lords of Chaos “.

Peki ya “ Skarsgard Heritage “ bu kadarıyla mı sınırlı ?

Oyunculuk dışındaki özel ilgi alanlarından biri de çocuk yapmak olan Stellan Skarsgard, 2009 yılında yapımcı Megan Everett ile dünya evine girmiş, bu evlilikten de 2009 yılında Ossian Skarsgård ve 2012 yılında da Kolbjörn Skarsgård adlarında iki erkek çocuk daha dünyaya gelmiştir. Tahminimiz o ki, Ossian ve Kolbjörn de oyuncu baba ve yapımcı anne faktöründen yola çıkarak kariyerlerini aktörlük konusunda geliştireceklerdir.

Bu arada; Netflix’te de yayınlanan tek sezon ve 6 bölümden oluşan İsveç yapımı ortaçağ dizisi “ Arn : The Knight Templar “ da, ailenin yarısının rol aldığını söylemekte yarar var. İlgi çekici bir hikaye gayet güzel kurgulanmış fakat, nedense İskandinav ülkeleri dışında da pek ilgi görmemiştir. Başka bir incelemenin konusu olabilecek bu dizi de tavsiyelerimiz arasında hak ettiği yeri alabilir.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir