Fırıncının Karısı Film İncelemesi : Bir Komedi Fiyaskosu


Türk sineması, özellikle son 10 yıldır oldukça hareketli. Yeni yapımlar ardısıra vizyona giriyor. Kabul etmek gerekirse, oldukça kaliteli yapımlar da bulunuyor. Fakat komedi filmleri söz konusu olduğunda, yapımcı firmaların (para kazanmak amacı ile haklı olarak) sıklıkla başvurduğu bir yöntem var ki, izleyiciyi (en azından bir kesim izleyiciyi) irite ediyor. Film vizyona girmeden önce yayınlanmaya başlanan fragmanlarda, filmin gerçekten gülümseten birkaç sahnesinden kestilerle filmin tanıtımı yapılıyor. Fragmandan aldığı elektrikle, hali hazırda gülmeye gerçekten ihtiyaç duyan izleyici ise sinema salonunda filmin pek de anlatıldığı gibi olmadığını görüyor.

Fırıncının Karısı

Bu fiyaskolardan biri de şu an vizyonda ve ne yalan söyleyeyim, bile bile lades dedim. Alper Kul ‘un “Güldür Güldür”deki performansı, Büşra Pekin ‘in hem “Çok Güzel Hareketler Bunlar” hem de, “Tatlım Tatlım”daki oyunculuğundan yola çıkarak, üzerine bir de filmin fragmanını izlediğimizde, keyifli vakit geçirmemizi sağlayabileceğini düşündüm. Fakat, o da ne! Tam bir fiyasko.

Fırıncının Karısı Oyuncu Kadrosu

Senaryosunu Murat Taşkent ‘in yazdığı ve yönetmen koltuğunda Murat Onbul ‘u gördüğümüz filmde oyuncu kadrosuna baktığımızda, Alper Kul (Fırıncı Mustafa) ve Büşra Pekin (Ferdane) karı-koca rolleriyle başrolleri paylaşıyorlar. “Kardeş Payı” dizisinde yıldızı parlayan Korhan Herduran ‘ın Ferdane’nin kardeşi Ramazan ‘ı canlandırdığı filmde ayrıca, Beyti Engin ( Vahdi Hoca ), Seda Türkmen ( Hacer ), Ferdi Sancar ( Sucu İsmail ) rol alıyor. Filmin yapımcısı Two Yapım çatısı altında Mahmut Kayımtu ve Ertuğrul Fındık, Türkiye dağıtımcısı ise CJ Entertainment Turkey.

Filmin Konusu Nedir ?

Her ne kadar filmde görülen araçlar Çankırı plakalı olsa da, sadece hikayenin Çankırı’da geçtiği havası verilmek istemiş. Film aslında Sarıyer’den Üsküdar’a, İstanbul’un ne kadar büyükşehir atmosferi dışında kalmış bölgesi varsa bu bölgelerde çekildi. Konusuna değinecek olursak; Fırıncının Karısı , oldukça kıskanç bir Anadolu erkeği olan Mustafa ve karısı Ferdane, Sucu İsmail ve Ramazan arasında geçen “komik”! olayları anlatıyor. Kocasının kıskançlığından çok çeken Ferdane, Mustafa’nın sürekli arkadaşı İsmail ile biryerlere gitmesinden de rahatsızdır. Mustafa bazı akşamlar eve bile uğramaz. Oysa ki Mustafa ve İsmail, yerini sadece İsmail’İn felçli ablasının bildiği definenin peşindedir. Definenin yerini öğrenmek için büyücü Vahdi Hoca ‘dan yardım isteyen ikili, Vahdi Hoca’nın Mustafa ve İsmail’in felçli ablasının ruhları ile bedenlerinin yer değiştirmesini sağlayan büyü sayesinde definenin yerini öğrenir. Fakat, Mustafa’nın hal ve hareketlerindeki değişimden rahatsız olan ve Mustafa’yı takibe alan Ferdane’nin de olaylara müdahil olması ile işler iyiden iyiye karışır.

Her ne kadar bir iki sahnede gülümsemenize neden olacak olaylar yaşansa da, filmin geneline baktığınızda sadece İç Anadolu şivesi ve argo ile filmin kotarılmaya çalışldığı görülüyor ki, son 10-15 yıllık süreçte Türk sinemasının komedi de dahil olmak üzere birçok tarzda kaliteli eserler verdiğini düşündüğümüzde, bu yöntemin artık çok da tutmadığını söylemek lazım. Birçok izleyici tarafından hoyratça eleştirilen “Recep İvedik” serisi bile, her ne kadar argo, şive ve kaba saba hareketlerden oluşan bir komedi filmi olsa da, Fırıncının Karısı ile karşılaştırdığımızda çok daha komik ve kaliteli bir yapımdı demek yanlış olmaz. Sonuç olarak; bu casting ve aslında çok daha iyi işlenebilecek konuya rağmen Fırıncının Karısı ben dahil, salondaki kimseden geçer not alamadı.


Arkadaşlarınla paylaş

0

Bir Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir