Disenchantment : Bir Ortaçağ Absürd Komedisi


Disenchantment

Her ne kadar 40’lı yaşlarımda olsam da, çizgi film seyretmek bana hala oldukça keyif veriyor. Belki de gerçek hayatta gerçekleşmesi mümkün olmayan şeylerin doğal bir sıradanlıkla gerçekleşebiliyor olmasıdır beni çeken. Çocukluk yaşlarında izlediğim Tom & Jerry, Tiny Toons gibi çizgi filmler ve dizilerde bunun en iyi örneklerini görmek mümkündü. Yaş ilerledikçe (Tom ve Jerry izlemekten hala keyif alıyor olsam da), çizgi filmlerden beklentiler de değişiyor. İşte burada biz yetişkinlerin imdanına yetişen kahramanımız ise Emmy ödüllü Amerikalı karikatürist ve çizgi film yapımcısı Matt Groening.

Matt Groening ismi tanıdık değil mi?

Haklısınız! Uzun yıllardır The Simpsons‘ın jeneriğinde onun adını gördünüz. Türk izleyicisi Matt Groening adını The Simpsons‘la tanımış olsa da, Futurama, Olive The Other Reindeer ve The PJs gibi yapımlarla da özellikle ABD’de duyurdu. Yapımlarında abartılı, absürd komedi unsurlarından sıkça faydalanan Groening, son olarak Netflix için hazırladığı Disenchantment adlı Ortaçağ Absürd Komedisi ile hayranlarının karşısına çıktı. İlk defa birinci sezonuyla 17 Ağustos 2018 tarihinde Netflix ekranlarında izleyiciyle buluştu. Disenchantment 2. sezon ise Eylül 2019’da yine Netflix’de yayınlanması ile takipçilerinin beklentilerini karşılamaya devam ediyor.

Disenchantment konusu nedir ?

Öncelikle, serinin baş karakterilerine ve onlara sesleri ile hayat verenlere bir göz atalım;

Filmin esas kızı Bean (Abbi Jacobson). Bean, Kral Zøg (John DiMaggio) ve Kraliçe Dagmar‘ın (Sharon Horgan) kızı ve haliyle bir Prenses. Netflix, dizinin tanıtımında Bean’den bahsederken “talihsizlik onun göbek adı” tanımını kullanıyor. Haksız da sayılmaz. Bean, kraliyet gelenekleri ve uygulamalarına kafa yormak istemeyen ve hayallerinin peşinden gitmek isteyen maceracı ruha sahip bir genç kız. En yakın iki arkadaşından biri bir elf (daha doğrusu yarı elf) olan Elfo (Nat Faxon) ve diğeri ise bir iblis olan Luci (Eric André).

Dizide, hikayeler genel olarak Bean, Elfo ve Luci’nin maceralarını anlatıyor. Disenchantment karakterlerinden Bean akıl, zeka ve mantığı, Elfo iyiliği ve saflığı, iblis Luci ise tabi ki en saf haliyle kötülüğü temsil ediyor. Kral Zøg ise basiretsiz bir kral ve kaba, agresif bir yapıya sahip. Bean’in annesi Kraliçe Dagmar ise başlangıçta anlayışlı, zeki ve anaç bir kadın gibi görünse de özellikle ikinci sezonda sürprizlere yol açan hikayelerin kahramanı olacak.

Diziyi, diğer Matt Groening yapımları ile karşılaştırdığımızda, kullanılan dilin çok fazla yetişkin tarzı olduğunu görüyoruz. Tabi bu biz yetişkinler için güzel bir durum gibi görünse de, diziyi izlerken yakınlarda çocuk bulunmaması için çaba sarf etmeye neden oluyor. Dizinin fragmanında dahi, çizgilere dikkat ettiğinizde, karakterlerin özellikle The Simpsons karakterleriyle benzer hatlara sahip olduğunu göreceksiniz. Bence çizgi film seyretmekten keyif alan ve The Simpsons dizisinin sıkı takipçileri için kaçırılmaması gereken bir yapım Disenchantment. Bolca eğlenceli vakit ve kahkaha vaad ediyor.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir