Manchester By The Sea: Sinema Dünyasında Bir Matem


Manchester By The Sea Türkçe’ye ‘’Yaşamın Kıyısında’’ olarak çevrilen, senaryosunu da yazan Kenneth Lonergan tarafından yönetilmiş 2016 yapımı dram filmidir. Yaşamın Kıyısında; Baş karakteri canlandıran Casey Affleck’in sergilediği oyunculukla En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülü dahil 9 ödül topladığı, filmin ise toplamda 50’ye yakın ödül için aday gösterildiği, son yıllarda karşımıza çıkmış en vurucu filmlerden biriydi. Casey Affleck’ten sonra başrollerini Michelle Williams, Kyle Chandler, Gretchen Mol ve Lucas Hedges gibi isimler paylaşmıştı. Hissettirdiği matem havası, deneysel kullanılmış eş zamana ait flashback teknikleri, görüntü yönetimi ve oyunculuklarıyla unutulmazlar arasında yerini almış bir filmden bahsediyoruz. 

Manchester By The Sea Filmini Özel Kılan Neydi?

Manchester By The Sea
Manchester By The Sea

Film sinema sanatı olarak ele alındığında bir şaheser. Ağır ve puslu bir keder atmosferi hakim fakat bu atmosfer daha az sinematik son derece gerçekçi bir şekilde yansıtılmış izleyicilere. Filmi en özel kılan nokta ise sanatsal yönünün ağır basmasına rağmen sinematik profilden uzaklaşmasıydı. Bu da izleyicilere sürükleyici bir sanat filmi izleyebilmenin eşsizliğini yaşattı. Bu yüzden hem özel hem de genel izleyici kitlesinin beğenisini kazandı. 

Klasik bir sanat filminde uzun çekimlerle bir anlam yarışına gireriz. Bazen imgelerle dolu bir görüntüyü dakikalarca izleriz. Ancak Yaşamın Kıyısında filminde böyle bir amaç güdülmemiş. Çünkü sahnelerden anlam çıkarmak yerine onlara sadece empati kurmamız istenmiş. 

Ağlatır mı? Evet. Üzer mi? Evet. Bunun için uğraşır mı? Kesinlikle hayır.

Manchester By The Sea, Demagoji’den oldukça uzak, gerçeğe çok yakın bir film. Yönetmen şapka çıkarılası bir iş çıkarmış ve oyunculuklar ile film bambaşka bir seviyeye ulaşmış. Şimdiye kadar çekilmiş filmlerin hemen hemen hepsinde flashback(geriye dönüş) teknikleri uygulanmadan önce veya uygulanırken küçük uyarılar verilmiştir. Düşüncelere dalarken geriye dönülmesi, müzikle veya renk manipülasyonlarıyla geriye dönülmesi gibi birçok teknik kullanılmıştır. Ancak bu filmde o kadar ansızın gelir ki geriye dönüşler, geçmiş ile gelecek arasındaki karakterin perspektifine mükemmel şekilde iliştirir bizleri ve adeta karakterin zihnindeki çağrışımlar ile birlikte hikayenin bilmemiz gereken kısımlarını da ziyaret ederiz. Üzerimizde bu etkileri oluştururken olaylara şahit olan izleyici konumunu asla bırakmıyorsunuz. Hala bir şeyler oluyor ve siz hala sadece şahit oluyorsunuz. 

Son olarak söylemek isterim ki sürükleyici ve sanatsal bir sinema filmi bulmak her zaman kolay değildir. Casey Affleck ise oynamamış adeta yaşamış içi boş ve çökmüş bir ruhu. Hala izlemediyseniz şiddetle tavsiye ettiğim filmlerden biridir Manchester By The Sea.


Arkadaşlarınla paylaş

2

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir