Gerçek Bir Ajan Hikayesi : Çiçero


Çiçero

18 Ocak 2019’da vizyona girmiş ve fakat “gözden kaçanlar” arasında yer alabilecek kaliteli bir yapım; Çiçero . Hikayesi, II. Dünya Savaşı esnasında Almanlar adına casuslauk faaliyetlerinde bulunarak, İngilizler’in savaş planlarını ve birçok sırrını Nazi Almanyası’na aktaran Arnavut casus İlyas Bazna‘nın (Arnavutça orijinali ile; Elyesa Bazna) gerçek hayatından kesitlere dayanıyor. Gerek senaryosu, gerek kurgusu ve gerekse oyuncu kadrosu ile dikkat çeken film Dram /Aksiyon tarzında son derece kaliteli bir yapım.

Çiçero konusu nedir ?

Öncelikle Çiçero oyuncuları hakkında kısa bir bilgi verelim. Başrollerde İlyas Bazna karakterini canlandıran Erdal Beşikçioğlu , Burcu Biricik ( Cornelia Kapp ), Ertan Saban ( Wellington ), Mehmet Ulay ( Franz Von Papen ), Levent Ülgen ( Numan Menemencioğlu ), Gerry George ( Winston Churchill ), Peter Cunningham ( Adolf Hitler ) gibi oyuncuları gördüğümüz filmin yönetmeni ise Serdar Akar.

İlyas Bazna’nın gerçek hayat hikayesine dayanan filmin senaryosunu ise Meriç Aydın ve Gürkan Tanyas kaleme alıyor. Henüz Netflix portalinde de yayınlanmaya başlanan 2 saatlik filmin konusuna değinecek olursak;

1904 yılında Priştina’da doğan İlyas Bazna’nın, 1939 yılından itibaren İngiltere’nin Türkiye Cumhuriyeti büyükleçisi Sir Hughe Montgomery Knatchbull-Hugessen’in emrinde uşak olarak çalışırken 1943-1944 yılları arasında Nazi Almanyası için Çiçero takma adıyla casusluk yapmasını ele alıyor. O dönem Nazi Almanyası’nın Ankara’daki büyükelçisi olan eski Almanya başbakanlarından Franz Von Papen’e aktardığı bilgilerle II.Dünya Savaşı’nın kaderine etki eden İlyas Bazna, Çiçero kod adını da bizzat Franz Von Papen‘den almıştır. Bazna’nın, İngilizler’İn savaş sırlarını ve birçok diğer istihbari bilgilerini Almanlar’a satmasının nedeninin para hırsı olduğu düşünülse de, babasının ölümünden İngilizler’i sorumlu tutması ve intikam duygusu olduğu da söylenir. Filmde bazı noktalar izleyicilerin akıllarında soru işaretlerine neden oluyor. Çiçero kimdir ? Babasının intikamını almaya çalışan ve para hırsı olan bir adam mı? Yoksa, Türk İstihbaratı için çalışan bir casus ya da Alman casusu muydu? Gerçek neden her ne olursa olsun, İlyas Bazna, yani Çiçero; Yüzyılın Casusu olarak anılacaktı.

Ayla ve Müslüm’ün yapımcısından…

Toplamda 2 saat 5 dakika süren filmde ufak tefek kurgu hataları olsa da, genel açıdan bakıldığında Çiçero için kaliteli bir otobiyografik dram / aksiyon filmi diyebiliriz. Filmi iki bölüm olarak düşünürsek, ilk bölüm biraz ağır ve sıkıcı geçiyor. Yer yer filmden kopmalara bile neden olabiliyor bu durum. Fakat ikinci bölümde film hareketleniyor ve akıllarda oluşan soru işaretleri, sonlara doğru bir bir ortadan kalkıyor. Vizyonda olduğu dönemde izleyemeyenler için Netflix ‘ten izleme seçeneğini tavsiye ederim.


Arkadaşlarınla paylaş

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir